Żywność funkcjonalna w chorobach nowotworowych

Nowotwory to jeden z najczęstszych powodów zgonów na świecie. Wielu naukowców uważa, że na wystąpienie nowotworów bardzo duży wpływ ma nasza dieta. Warto więc zadbać o swoją dietę i wprowadzić do niej duże ilości warzyw i owoców, które zmniejszą ryzyko zachorowania na nowotwory. Do najsilniejszych substancji hamujących proces nowotworzenia zalicza się witaminy antyoksydacyjne (A, C, E, D), odpowiednie tłuszcze i białka. Ważna jest też obecność w diecie przeciwutleniaczy. Nie bez znaczenia są również minerały: magnez, selen, cynk, mangan. Wszystkie te substancje można znaleźć właśnie w warzywach i owocach.

Istotne jest także spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, który uniemożliwia wchłanianie wielu związków kancerogennych w jelitach, to także zwiększa masy treści pokarmowej powodując szybsze wydalenie toksyn z organizmu.
Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Jako produkt o najsilniejszym działaniu antynowotworowym wymienia  się zieloną herbatę. Za jej działanie przeciwnowotworowe odpowiadają flawonoidy, a w szczególności galusan epigallokatechiny. Związek ten zmniejsza produkcję reaktywnych form tlenu, stymuluje wewnętrzne mechanizmy antyoksydacyjne, przyspiesza apoptozę komórek nowotworowych oraz zapobiega ich namnażaniu. Zielona herbata chroni przed tworzeniem się przerzutów. Przypuszcza się, że flawonoidy zawarte w zielonej herbacie uwrażliwiają komórki rakowe na działanie chemioterapii i radioterapii, a jednocześnie chronią zdrowe komórki przed toksycznym działaniem leczenia. Warto jednak wiedzieć, że aktywność antynowotworowa zielonej herbaty jest związana z wypijaniem dużych jej ilości.

W prewencji nowotworów duże znaczenie może mieć soja. Soja zawiera izoflawony, które mają znaczenie w zapobieganiu nowotworów hormonozależnych jak rak piersi, jajników, gruczołu krokowego.

Żywność funkcjonalna w chorobach nowotworowych

Ostatnio dużo uwagi poświęca się karotenoidom jako substancjom o działaniu przeciwnowotworowym. Znajdują się one w pomarańczowych warzywach, a najsilniejsze właściwości wśród tej grupy związków wykazują likopen, beta karoten i luteina. Likopen wykazuje najsilniejsze działanie antyoksydacyjne w tej grupie i dlatego spożywanie dużej ilości sosów na bazie pomidorów może zmniejszyć występowanie niektórych nowotworów.

Związki zawarte w cebuli, czosnku, porach czy szczypiorku wpływają na zmniejszenie ryzyka powstania nowotworów poprzez pobudzenie enzymów detoksykacyjnych oraz hamowanie konwersji azotanów (III) zawartych w żywności do azotanów (V), zmniejszając tym samym możliwość powstawania rakotwórczych nitrozoamin. Ponadto warzywa te podnoszą odporność organizmu.

Jednym z najbogatszych źródeł związków o działaniu antyoksydacyjnym są owoce jagodowe, które zawierają antocyjaniny. Związki te odpowiadają za barwę owoców, przy czym im ciemniejszy owoc tym więcej antocyjanin zawiera. Regularne spożywanie owoców jagodowych może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów ze względu na działanie przeciwzapalne, antymutagenne i antyoksydacyjne. Dodatkowo owoce jagodowe zawierają duże ilości kwasu elagowego, który również wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. 

Czerwone wino z winogron zawiera związek o nazwie resweratrol. Substancja ta wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, antymutagenne i przeciwzapalne. Naukowcy podają, ze czerwone wino zmniejsza ryzyko zachorowania przed chorobami sercowo-naczyniowymi jaki i przed nowotworami prostaty, piersi czy jelita grubego.

Rośliny krzyżowe to kolejna grupa produktów, które powinny znaleźć się w diecie. Zalicza się tutaj kapustę, brokuł, kalafior, brukselka i jarmuż. Warzywa te są źródłem glukozynolanów, które wykazują wielokierunkowe działanie na różnych etapach procesu kancerogenezy zmniejszając ryzyko wystąpienia raka jelita grubego czy prostaty. Co ważne wszystkie te warzywa oprócz glukozynolanów zawierają także duże ilości witaminy C i E, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. 

Kurkuma to przyprawa popularna w kuchni azjatyckiej. Swoją intensywną barwę kurkuma zawdzięcza zawartości kurkuminy, która wykazuje silne właściwości przeciwutleniajace, przeciwnowotworowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darewicz M., Dziuba J., Panfil T.; Biologicznie aktywne składniki żywności funkcjonalnej w profilaktyce chorób nowotworowych; Żywność Nauka Technologia Jakość, 2003, 4 (37), str. 36-47

Trela A., Szymańska R.; Żywność funkcjonalna w profilaktyce zdrowotnej; Wszechświat, t. 119, nr 1-3/2018

https://www.dietomedica.pl/zywnosc-profilaktyce-chorob-nowotworowych/ (26.01.2021) 

http://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/2018/01/03_Darewicz.pdf (28.01.2021)
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.