
Korzeń żeń-szenia ma zastosowanie w lecznictwie chińskim od tysięcy lat. Dziś popularne są suplementy z żeń-szeniem. Roślina jest stosowana w medycynie chińskiej głównie jako środek tonizujący oraz jako adaptogen. Często jest nazywany wszechlekiem, ponieważ działa korzystnie na wszystkie funkcje organizmu. Żeń-szeń wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe. Spożywanie korzenia poprawia krążenie krwi i reguluje ciśnienie krwi. Jako adaptogen wpływa na poprawę funkcji mózgu, przeciwdziała stresowi oraz łagodzi zmęczenie. Wpływa również na poprawę odporności. Żeń-szeń poprawia funkcje seksualne, łagodzi objawy klimakterium. Wykazuje także działanie przeciwcukrzycowe.
Lista właściwości żeń-szenia jest znacznie dłuższa, co doskonale pokazuje, że roślina ta wpływa na każdy obszar funkcjonowania organizmu. Stąd warto jest włączyć tą roślinę do suplementacji. Jak więc zatem wybrać odpowiedni suplement?
Korzeń żeń-szenia zawiera ponad 200 substancji leczniczych. Jednak za tak szerokie działanie żeń-szenia odpowiadają głównie zawarte w nim ginsenozydy.
Suplementy zawierające żeń-szeń są dostępne w postaci tabletek i kapsułek. Dawka zalecana przez producenta wynosi przeważnie 1 tabletkę na dobę. Ważne jest, aby przyjmować suplement regularnie.
Żeń-szeń należy stosować przez dłuższy czas, aby zaobserwować jego działanie. Jednak zaleca się, aby kuracja nie trwała dłużej niż 3 miesiące, później należy zrobić przerwę.
Pamiętaj, żeby poinformować koniecznie lekarza prowadzącego, że przyjmujesz suplementy diety zawierające ekstrakty z żeń-szenia. Przyjmowanie leków i suplementów diety może powodować wiele interakcji.
O interakcjach leków z żeń- szeniem przeczytasz >>> tutaj<<<
Nie zaleca się przyjmowania żeń-szenia kobietom w ciąży i karmiącym oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 r. ż.
Jeżeli przyjmujemy leki koniecznie trzeba sprawdzić, czy żeń-szeń nie będzie wchodził z tymi lekami w interakcje i koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem.
Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia:
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.