Tematy na blogu

Suplementy z żen-szeniem

Jak działają suplementy z żeń-szeniem?

Korzeń żeń-szenia ma zastosowanie w lecznictwie chińskim od tysięcy lat. Dziś popularne są suplementy z żeń-szeniem. Roślina jest stosowana w medycynie chińskiej głównie jako środek tonizujący oraz jako adaptogen. Często jest nazywany wszechlekiem, ponieważ działa korzystnie na wszystkie funkcje organizmu. Żeń-szeń wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwnowotworowe. Spożywanie korzenia poprawia krążenie krwi i reguluje ciśnienie krwi. Jako adaptogen wpływa na poprawę funkcji mózgu, przeciwdziała stresowi oraz łagodzi zmęczenie. Wpływa również na poprawę odporności. Żeń-szeń poprawia funkcje seksualne, łagodzi objawy klimakterium. Wykazuje także działanie przeciwcukrzycowe.

Lista właściwości żeń-szenia jest znacznie dłuższa, co doskonale pokazuje, że roślina ta wpływa na każdy obszar funkcjonowania organizmu. Stąd warto jest włączyć tą roślinę do suplementacji. Jak więc zatem wybrać odpowiedni suplement?

 

Suplementy z żeń-szeniem- składniki aktywne

Korzeń żeń-szenia zawiera ponad 200 substancji leczniczych. Jednak za tak szerokie działanie żeń-szenia odpowiadają głównie zawarte w nim ginsenozydy.

Suplementy z żeń- szeniem- kiedy je stosować

 • Preparaty z żeń-szeniem są zalecane osobom w stanach osłabienia fizycznego i psychicznego oraz wyniszczenia organizmu. Żeń-szen poleca się osobom starszym
 • Suplementacja żeń-szeniem może okazać się pomocna osobom zmagającym się z cukrzycą, ponieważ może on obniżać stężenie cukru we krwi
 • Korzeń żeń-szenia poprawia funkcje seksualne u mężczyzn
 • Wszechlek może być pomocny w łagodzeniu objawów związanych z menopauzą, poprawia samopoczucie, łagodzi stres związany z tym stanem
 • Suplementacja żeń-szeniem może zmniejszyć uszkodzenia mięśni oraz reakcje zapalne związane z dużym wysiłkiem fizycznym
 • Żeń-szeń jest silnym antyoksydantem, chroni limfocyty przed uszkodzeniem na  skutek stresu oksydacyjnego oraz zmniejsza utlenianie LDL
 • Wszechlek jest powszechnie stosowanym adaptogenem, wpływa na poprawę samopoczucia, łagodzi stres, poprawia wydajność umysłu oraz zmniejsza uczucie zmęczenia psychicznego podczas długotrwałego wysiłku umysłowego

 

Jak stosować suplementy z żeń-szeniem

Suplementy zawierające żeń-szeń są dostępne w postaci tabletek i kapsułek. Dawka zalecana przez producenta wynosi przeważnie 1 tabletkę na dobę. Ważne jest, aby przyjmować suplement regularnie.

Żeń-szeń należy stosować przez dłuższy czas, aby zaobserwować jego działanie. Jednak zaleca się, aby kuracja nie trwała dłużej niż 3 miesiące, później należy zrobić przerwę.

Pamiętaj, żeby poinformować koniecznie lekarza prowadzącego, że przyjmujesz suplementy diety zawierające ekstrakty z żeń-szenia. Przyjmowanie leków i suplementów diety może powodować wiele interakcji.

O interakcjach leków z żeń- szeniem przeczytasz >>> tutaj<<<

 

Kiedy nie stosować suplementów z żeń-szeniem?

Nie zaleca się przyjmowania żeń-szenia kobietom w ciąży i karmiącym oraz dzieciom i młodzieży poniżej 18 r. ż.

Jeżeli przyjmujemy leki koniecznie trzeba sprawdzić, czy żeń-szeń nie będzie wchodził z tymi lekami w interakcje i koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia:

 • Choroby serca
 • Nadciśnienie
 • Hipoglikemia
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi i hemofilia
 • Gorączka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.