Tematy na blogu
Żeń-szeń Interakcje z lekami

Żeń-szeń – działanie i interakcje

Żeń-szeń znany jest od ponad 4000 lat. To zioło wykorzystywane jest od wieków w medycynie Dalekiego Wschodu, gdzie jest środkiem na wiele dolegliwości. Korzeń żeń-szenia zawiera ponad 200 substancji aktywnych- a wśród nich ginsenozydy, witaminy, minerały.

Roślina działa na ośrodkowy układ nerwowy, poprawia zdolność koncentracji i pamięć. Chroni przed osteoporozą, obniża poziom cholesterolu. Jest także polecany w profilaktyce przeciwcukrzycowej i antynowotworowej. Pobudza układ odpornościowy, wpływa korzystnie na potencję.

Te wszystkie właściwości żeń-szenia sprawiają, że jest on często wybieranym suplementem diety.  Ekstrakty z żeń-szenia można kupić w aptekach i sklepach zielarskich w postaci kapsułek, tabletek powlekanych, płynów czy tabletek musujących.

Wybierając odpowiedni preparat z korzeniem żeń-szenia należy pamiętać, że tak różnorodna zawartość substancji aktywnych sprawia, że nie jest to suplement dla każdego.

Żeń-szeń – interakcje z lekami

Suplementy z żeń-szeniem mogą chodzić w interakcje z niektórymi lekami: antydepresyjnymi, przeciwpsychosomatycznymi, przeciwzakrzepowymi, insuliną, preparatami hormonalnymi.

Warto wiedzieć, że taniny zawarte w herbacie zakłócają dobroczynne działanie żeń-szenia. Z żeń-szeniem nie powinno się spożywać rzodkwi.

Grupa lekówNazwa lekuMożliwa interakcja
Inhibitory monoaminoksydazMoklobemid, tranylcyprominaNasilenie działania leków, co skutkuje zwiększoną stymulacją psychoaktywną oraz wystąpieniem symptomów grypopodobnych
Stymulatory centralnego układu nerwowego Kofeina, amfetamina, SibutraminaNasilenie działania leków, objawiające się pobudzeniem, nadmiernym poceniem się czy nieregularnym rytmem serca
Leki na nadciśnieneAmlodipidy, diltiazem, enalapry, kaptoprylObniżenie działania leków
Leki przeciwcukrzycoweInsulina, metformina, akarboza, pochodne culfonylommoczniaZwiększone działanie leków
Leki przeciwzakrzepoweWafaryna,acenokumarol Obniżenie stężenia leków we krwi
Pierwiastki śladoweLitZwiększona stymulacja psychoaktywna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Literatura:

  1. Bojanowicz, P. Dźwigulska; Suplementy diety cz. III. Interakcje suplementów diety z lekami; Hygeia Public Health 2012, 47 (4), str. 442-447
  2. Żeń-szeń; Domowe kuracje od A do Z cz. 2; Naturalne Terapie nr. 3/2017; Wyd. JOT Jolanta Orłowska 2017, str.77-80
  3. http://www.medonet.pl/zdrowie,zen-szen—wlasciwosci–dawkowanie-i-przeciwwskazania,artykuhttps://pantabletka.pl/zen-szen/l,1726273.html (07.02.2019)
  4. https://pantabletka.pl/zen-szen/ (20.11.2020)
Newsletter
O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.