Tematy na blogu
Żeń-szeń Interakcje z lekami

Żeń-szeń – działanie i interakcje

Żeń-szeń znany jest od ponad 4000 lat. To zioło wykorzystywane jest od wieków w medycynie Dalekiego Wschodu, gdzie jest środkiem na wiele dolegliwości. Korzeń żeń-szenia zawiera ponad 200 substancji aktywnych- a wśród nich ginsenozydy, witaminy, minerały.

Roślina działa na ośrodkowy układ nerwowy, poprawia zdolność koncentracji i pamięć. Chroni przed osteoporozą, obniża poziom cholesterolu. Jest także polecany w profilaktyce przeciwcukrzycowej i antynowotworowej. Pobudza układ odpornościowy, wpływa korzystnie na potencję.

Te wszystkie właściwości żeń-szenia sprawiają, że jest on często wybieranym suplementem diety.  Ekstrakty z żeń-szenia można kupić w aptekach i sklepach zielarskich w postaci kapsułek, tabletek powlekanych, płynów czy tabletek musujących.

Wybierając odpowiedni preparat z korzeniem żeń-szenia należy pamiętać, że tak różnorodna zawartość substancji aktywnych sprawia, że nie jest to suplement dla każdego.

Żeń-szeń – interakcje z lekami

Suplementy z żeń-szeniem mogą chodzić w interakcje z niektórymi lekami: antydepresyjnymi, przeciwpsychosomatycznymi, przeciwzakrzepowymi, insuliną, preparatami hormonalnymi.

Warto wiedzieć, że taniny zawarte w herbacie zakłócają dobroczynne działanie żeń-szenia. Z żeń-szeniem nie powinno się spożywać rzodkwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Literatura:

  1. Bojanowicz, P. Dźwigulska; Suplementy diety cz. III. Interakcje suplementów diety z lekami; Hygeia Public Health 2012, 47 (4), str. 442-447
  2. Żeń-szeń; Domowe kuracje od A do Z cz. 2; Naturalne Terapie nr. 3/2017; Wyd. JOT Jolanta Orłowska 2017, str.77-80
  3. http://www.medonet.pl/zdrowie,zen-szen—wlasciwosci–dawkowanie-i-przeciwwskazania,artykuhttps://pantabletka.pl/zen-szen/l,1726273.html (07.02.2019)
  4. https://pantabletka.pl/zen-szen/ (20.11.2020)
Newsletter
O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.