- Brzoskwinia- łac. Prunus persicia
Brzoskwinia- systematyka
Rząd: Różowce
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Śliwa
Gatunek: Brzoskwinia zwyczajna
Nazwy
Łacińska: Prunus persicia, Amygdalus perseica
Angielska: Peach
Niemiecka: Pfjirisch
Polska nazwa: Perskie jabłka
Brzoskwinia -występowanie
Brzoskwinia pochodzi z Chin, przez Persję przywędrowała w rejon Morza Śródziemnego, skąd dotarła do Europy. Obecnie spotykana tylko w uprawie.
Brzoskwinia- odmiany
Brzoskwinie można spotkać w wielu odmianach, które różnią się kształtem owoców oraz kolorem miąższu i skórki. Brzoskwinie z białym środkiem są zwykle bardzo słodkie, żółte bardziej kwaskowate z nutą słodkości, choć mogą być odstępstwa od tej reguły.
Surowiec
W medycynie ludowej wykorzystuje się wszystkie części rośliny.
Historia
Brzoskwinia pochodzi z Chin, gdzie była znana 4000 lat temu. Przez starożytną Persję roślina ta dotarła w III w. p. n. e. do Grecji, a następnie do Rzymu. Dzięki rzymianom roślina rozprzestrzeniła się do Europy i Anglii w 300-400 r. p.n.e.
W XVI i XVII wieku Portugalczycy zawieźli owoc do Ameryki, skąd brzoskwinia dotarła do Kanady.
W Chinach owoce brzoskwini uważano za święte, ich rysunki ozdabiały ściany świątyń, owoc brzoskwini symbolizuje dla chińczyków długie życie. Jeden z ośmiu Nieśmiertelnych jest często przedstawiany z brzoskwiniami. Z kolei drzewo brzoskwiniowe było uznawane za przeklęte i nie wolno go było ścinać. Dopiero gdy pień spróchniał palono go.
Roślina ta czczona jest także w Japonii, Korei i Wietnamie. Jeden z Japońskich bohaterów, który walczył ze złem- Momotaro urodził się z wnętrza ogromnej brzoskwini niesionej z prądem rzeki.
W licznych kulturach brzoskwinia jest symbolem płodności oraz jest uznawana za afrodyzjak.
Brzoskwinia w medycynie ludowej
Wywar z liści brzoskwiń uchodzi za dobry środek na robaki i egzemy. Liście stosowano jako środek ściągający, łagodzący, moczopędny, wykrztuśny, a także jako środek przeczyszczający i łagodnie uspokajający. Odwar z liści podawano przy zapaleniu żołądka, kokluszu, kaszlu czy zapaleniu oskrzeli. To także środek na wymioty i poranne mdłości w czasie ciąży. Suszone sproszkowane liście stosowano do leczenia ran i owrzodzeń.
Jądro z nasion brzoskwini było wykorzystywane w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych, ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, a także w przypadku duszności. Ma działanie przeciwastmatyczne, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i uspokajająco. Wewnętrznie jadro pestki brzoskwini medycyna ludowa stosowała w leczeniu zaparć u osób starszych, kaszlu, astmie.
Suszona kora z drzewa brzoskwiniowego bywała stosowana w leczeniu żółtaczki. Kora działa łagodząco, moczopędnie, wykrztuśnie. Korę podawano przy zapaleniu błony śluzowej żołądka, kokluszu, kaszlu i zapaleniu oskrzeli.
Brzoskwinia- składniki mineralne
Owoc brzoskwini w 89% procentach zawierają wodę, ponadto zawierają cukry proste, kwasy organiczne oraz aminokwasy. Za barwę brzoskwini odpowiadają zawarte w skórce ksantofile, karotenoidy i antocyjany. Brzoskwinia to także źródło fitosteroli, katechin oraz większości witamin i minerałów.
BRZOSKWINIA DZIAŁANIE LECZNICZE
Owoce brzoskwini:
- Działają zasadotwórczo
- Łagodzą kolkę brzuszną i odruch wymiotny
- Mają działanie lekko przeczyszczające, a jednocześnie zapobiegają zaparciom
- Usprawniają prace układu krwionośnego, chroniąc przed chorobami serca i krążenia.
- Działają ochronnie na tętnice- są polecane osobom z wysokim cholesterolem
- Wspomagają produkcję hemoglobiny oraz produkcję czerwonych krwinek, a więc są pomocne przy anemii
- Wpływają na nastrój, pomagają w stanach lękowych i są dobrym środkiem antystresowym
- Chronią przed kurzą ślepotą oraz zaćmą
- Znalazły zastosowanie w leczeniu męczącego kaszlu,
- Wzmacniają odporność
- Wpływa pozytywnie na stan zębów i dziąseł
Brzoskwiniowa cera
To pojęcie, które od dawna jest stosowane w celu określenia cery rumianej i zdrowej. Pojęcie to jest związane z korzystnym działaniem brzoskwini na wygląd skóry włosów i paznokci. Skutecznie je odżywiają, nawilżają i wzmacniają. Kolejnym dobroczynnym działaniem tych pysznych owoców jest poprawa naturalnej ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym i rewitalizacja skóry. Brzoskwinie pomagają chronić skórę przed rumieniem wywołanym promieniowaniem UV. Spożywanie tych owoców zmniejsza suchość skóry i poprawia jej nawilżenie.
Osoby, które mają problem z trądzikiem młodzieńczym powinny spożywać jak najwięcej brzoskwiń. Maseczki z brzoskwiń pozwalają pozbyć się problemów z przebarwieniami skóry, krostkami i piegami. Związki zawarte w brzoskwiniach pomagają w złuszczaniu się martwego naskórka
Napar z liści brzoskwini działa regenerująco na skórę i jest używany do mycia głowy, ponieważ nadaje włosom ładny wygląd i pozostawia przyjemny zapach. Przymoczki nasączone sokiem z owoców brzoskwini przykładana na skórę twarzy działają regenerująco, tonizująco i oczyszczająco. Ponadto stosuje się je do wygładzania zmarszczek i poprawienia wyglądu skóry.
Brzoskwinia- działanie niepożądane
Należy uważać na produkty z brzoskwiń, które są długo przechowywane i suszone, ponieważ do konserwacji produktów owocowych przeważnie używa się tlenki siarki. Związki te mogą powodować objawy alergiczne, pokrzywkę oraz duszności.
Sama brzoskwinia u niektórych osób może powodować reakcję alergii pokarmowej. Preparaty z brzoskwini mogą powodować biegunki, wymioty, nudności.
Spożywanie zbyt dużej ilości nasion brzoskwini może powodować zatrucie cyjankami, które są obecne w pestce tego owocu.
Karabela M.; Brzoskwinia; Panacea nr. 4 (33), październik- grudzień 2010, str. 26-27
Lim T. K.; Edible medicinal and non-medicinal plants, vol.4, fruits, Springer 2012, str.498-508
Rybak D.; Rośliny lecznicze atlas; Wyd. Arkady, Warszawa 1993, str. 75-76
http://www.botanical-online.com/melocotonesangles.html (6.06.2014)
http://www.diethealthclub.com/health-food/health-benefits-of-peach.html (6.06.2014)
http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Brzoskwinia_zwyczajna (10.02.2018)
http://sekretyogrodnika.pl/8-najlepszych-odmian-brzoskwin/ (10.02.2018)
- Podobne artykuły
Brudna 12- najbardziej skażone owoce i warzywa
Najbardziej skażone pestycydami warzywa i owoce – tzw. „brudna dwunastka”- poznaj listę 12 warzyw i owoców, których lepiej unikać oraz listę 15 warzyw i owoców
Jakie owoce sezonowe jeść w sierpniu
W sierpniu naprawdę jest w czym wybierać. Owoce sezonowe, po które warto sięgnąć: aronia, gruszki, porzeczki, brzoskwinie, śliwki, jabłka, dzika róża, borówka
Brzoskwinia (łać. Prunus persicia)
Brzoskwinia to soczysty owoc o niezwykłych właściwościach. Ponadto brzoskwinia ma zastosowanie w kosmetyce
Jakie zioła zbierać we wrześniu
Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu