Tematy na blogu

Brzoskwinia - Prunus persicia​​

Brzoskwinia- systematyka

Rząd: Różowce
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Śliwa
Gatunek: Brzoskwinia zwyczajna 

 

Nazwy

Łacińska: Prunus persicia, Amygdalus perseica
Angielska: Peach
Niemiecka: Pfjirisch
Polska nazwa: Perskie jabłka

 

Brzoskwinia -występowanie

Brzoskwinia pochodzi z Chin, przez Persję przywędrowała w rejon Morza Śródziemnego, skąd dotarła do Europy. Obecnie spotykana tylko w uprawie.

 

Brzoskwinia- odmiany

 Brzoskwinie można spotkać w wielu odmianach, które różnią się kształtem owoców oraz kolorem miąższu i skórki. Brzoskwinie z białym środkiem są zwykle bardzo słodkie, żółte bardziej kwaskowate z nutą słodkości, choć mogą być odstępstwa od tej reguły.

 

Surowiec

W medycynie ludowej wykorzystuje się wszystkie części rośliny.

 

Historia

Brzoskwinia pochodzi z Chin, gdzie była znana 4000 lat temu. Przez starożytną Persję roślina ta dotarła w III w. p. n. e. do Grecji, a następnie do Rzymu. Dzięki rzymianom roślina rozprzestrzeniła się do Europy i Anglii w 300-400 r. p.n.e.

W XVI i XVII wieku Portugalczycy zawieźli owoc do Ameryki, skąd brzoskwinia dotarła do Kanady.

W Chinach owoce brzoskwini uważano za święte, ich rysunki ozdabiały ściany świątyń, owoc brzoskwini symbolizuje  dla chińczyków długie życie. Jeden z ośmiu Nieśmiertelnych jest często przedstawiany z brzoskwiniami. Z kolei drzewo brzoskwiniowe było uznawane za przeklęte i nie wolno go było ścinać. Dopiero gdy pień spróchniał palono go.

Roślina ta czczona jest także w Japonii, Korei i Wietnamie. Jeden z Japońskich bohaterów, który walczył ze złem- Momotaro urodził się z wnętrza ogromnej brzoskwini niesionej z prądem rzeki.
W licznych kulturach brzoskwinia jest symbolem płodności oraz jest uznawana za afrodyzjak.

  

Brzoskwinia w medycynie ludowej

Wywar z liści brzoskwiń uchodzi za dobry środek na robaki i egzemy. Liście stosowano jako środek ściągający, łagodzący, moczopędny, wykrztuśny, a także jako środek przeczyszczający i łagodnie uspokajający. Odwar z liści podawano przy zapaleniu żołądka, kokluszu, kaszlu czy zapaleniu oskrzeli. To także środek na wymioty i poranne mdłości w czasie ciąży. Suszone sproszkowane liście stosowano do leczenia ran i owrzodzeń.

Jądro z nasion brzoskwini było wykorzystywane w leczeniu zaburzeń menstruacyjnych, ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, a także w przypadku duszności. Ma działanie przeciwastmatyczne, przeciwzapalnie, przeciwbólowo i uspokajająco. Wewnętrznie jadro pestki brzoskwini medycyna ludowa stosowała w leczeniu zaparć u osób starszych, kaszlu, astmie.

Suszona kora z drzewa brzoskwiniowego bywała stosowana w leczeniu żółtaczki. Kora działa łagodząco, moczopędnie, wykrztuśnie. Korę podawano przy zapaleniu błony śluzowej żołądka, kokluszu, kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

  

Brzoskwinia- składniki mineralne

Owoc brzoskwini w 89% procentach zawierają wodę, ponadto zawierają cukry proste, kwasy organiczne oraz aminokwasy. Za barwę brzoskwini odpowiadają zawarte w skórce ksantofile, karotenoidy i antocyjany. Brzoskwinia to także źródło fitosteroli, katechin oraz większości witamin i minerałów.

 

                   BRZOSKWINIA DZIAŁANIE LECZNICZE

 Owoce brzoskwini:

 • Działają zasadotwórczo
 • Łagodzą kolkę brzuszną i odruch wymiotny
 • Mają działanie lekko przeczyszczające, a jednocześnie zapobiegają zaparciom
 • Usprawniają prace układu krwionośnego, chroniąc przed chorobami serca i krążenia.
 • Działają ochronnie na tętnice- są polecane osobom z wysokim cholesterolem
 • Wspomagają produkcję hemoglobiny oraz produkcję czerwonych krwinek, a więc są pomocne przy anemii
 • Wpływają na nastrój, pomagają w stanach lękowych i są dobrym środkiem antystresowym
 • Chronią przed kurzą ślepotą oraz zaćmą
 • Znalazły zastosowanie w leczeniu męczącego kaszlu,
 • Wzmacniają odporność
 • Wpływa pozytywnie na stan zębów i dziąseł

Brzoskwiniowa cera

 To pojęcie, które od dawna jest stosowane w celu określenia cery rumianej i zdrowej. Pojęcie to jest związane z korzystnym działaniem brzoskwini na wygląd skóry włosów i paznokci. Skutecznie je odżywiają, nawilżają i wzmacniają. Kolejnym dobroczynnym działaniem tych pysznych owoców jest poprawa naturalnej ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym i rewitalizacja skóry. Brzoskwinie pomagają chronić skórę przed rumieniem wywołanym promieniowaniem UV. Spożywanie tych owoców zmniejsza suchość skóry i poprawia jej nawilżenie.

Osoby, które mają problem z trądzikiem młodzieńczym powinny spożywać jak najwięcej brzoskwiń. Maseczki z brzoskwiń pozwalają pozbyć się problemów z przebarwieniami skóry, krostkami i piegami. Związki zawarte w brzoskwiniach pomagają w złuszczaniu się martwego naskórka

Napar z liści brzoskwini działa regenerująco na skórę i jest używany do mycia głowy, ponieważ nadaje włosom ładny wygląd i pozostawia przyjemny zapach. Przymoczki nasączone sokiem z owoców brzoskwini przykładana na skórę twarzy działają regenerująco, tonizująco i oczyszczająco. Ponadto stosuje się je do wygładzania zmarszczek i poprawienia wyglądu skóry.

 

Brzoskwinia- działanie niepożądane

Należy uważać na produkty z brzoskwiń, które są długo przechowywane i suszone, ponieważ do konserwacji produktów owocowych przeważnie używa się tlenki siarki. Związki te mogą powodować objawy alergiczne, pokrzywkę oraz duszności.

Sama brzoskwinia u niektórych osób może powodować reakcję alergii pokarmowej.  Preparaty z brzoskwini mogą powodować biegunki, wymioty, nudności.

Spożywanie zbyt dużej ilości nasion brzoskwini może powodować zatrucie cyjankami, które są obecne w pestce tego owocu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura

 1. Karabela M.; Brzoskwinia; Panacea nr. 4 (33), październik- grudzień 2010, str. 26-27
 2. Lim T. K.; Edible medicinal and non-medicinal plants, vol.4, fruits, Springer 2012, str.498-508
 3. Rybak D.; Rośliny lecznicze atlas; Wyd. Arkady, Warszawa 1993, str. 75-76
 4. http://www.botanical-online.com/melocotonesangles.html  (6.06.2014)
 5. http://www.diethealthclub.com/health-food/health-benefits-of-peach.html (6.06.2014)
 6. http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,brzoskwinie-kalorie-wartosci-odzywcze-i-ciekawostki.html (10.02.2018)
 7. http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Brzoskwinia_zwyczajna (10.02.2018)
 8. http://sekretyogrodnika.pl/8-najlepszych-odmian-brzoskwin/  (10.02.2018)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.