Post sponsorowany

               „Las jest terapeutą, a praktyka otwiera nam do niego drzwi”

Kąpiele leśne- japońska praktyka shrin-yoku?

Kąpiele leśne bywają mylnie określane mianem starożytnej japońskiej praktyki shrin- yoku.  Nazwa tej praktyki została wymyślona w 1982 r. przez Tomohide’a Akiyamę. Jego ideą było stworzenie unikalnej praktyki łączącej wizytę w lesie z prozdrowotną ekoturystyką.

Od wieków las był miejscem dającym pożywienie, odpoczynek, schronienie czy naturalne lekarstwa. Stąd też człowiek tak dobrze czuje się w lesie, gdzie na łonie natury odnajduje wewnętrzny spokój.

Ludzie pomimo tego, że są częścią przyrody i potrzebują stałego z nią kontaktu coraz bardziej oddalają się od potężnej mocy natury. Z powodu niedostatecznego kontaktu z przyrodą człowiek zatraca kontakt z własnym wnętrzem. Utraciwszy kontakt z żywiołami i cyklami natury stajemy się zobojętniali i otępieni. Coraz trudniej jest nam odkrywać przyjemność związaną z doznaniami zmysłowymi.




Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Jak analizować wyniki badań krwi

Regularne badania krwi pozwalają określić zmiany w poszczególnych parametrach, dzięki czemu łatwiej jest wychwycić czy coś się dzieje z naszym zdrowiem
Kąpiele leśne to praktyka, z której może korzystać każdy dbający o zdrowie. Przebywanie w lesie pomaga w nawiązaniu więzi z przyrodą, rozbudzając wszystkie zmysły. Kąpiele leśne umożliwiają nawiązanie takiego połączenia z lasem, dzięki któremu otworzymy się na uzdrowienie, jakie nam ofiaruje las. Las jest producentem tlenu, który jest nam niezbędny do życia. W lesie powietrze jest zupełnie inne niż w mieście, nie zawiera tylu pyłów, brudu i kurzu. Drzewa rosnące w lesie tworzą wokół siebie strefę wolną od zanieczyszczeń oraz groźnych bakterii i mikroorganizmów. Głównym celem kąpieli leśnych jest otwarcie się na doznania zmysłowe i nawiązanie kontaktu z przyrodą. Spacer po lesie wprowadza ciała i umysł w spokojny i wyciszony stan, w który jesteśmy w pełni świadomi tego, czego w danym momencie doświadczamy. Las ofiaruje nam dźwięki, widoki i pozytywną energię. Las posiada właściwości terapeutyczne i przywraca nasze wrodzone zdolności, gdy tylko się na chwilę zatrzymany i zwrócimy na niego uwagę. Las wie co potrzebujemy uzdrowić i jak nam w tym pomóc, zaprowadzi nas do takiego krajobrazu jakiego akurat potrzebujemy, a także do odpowiedniego doświadczenia lub głębokiego odkrycia. Ponadto zapewni nam te przeżycia w odpowiedniej dawce, takiej jaką jesteśmy w stanie przyjąć.

KĄPIELE LEŚNE-  CZY LAS UZDRAWIA?

Sam zapach lasu działa na człowieka terapeutycznie, dając wyciszenie, odprężenie. Powietrze w lesie jest przesycone olejkami eterycznymi, które pomagają przywrócić równowagę psychiczną, łagodzą stany lękowe. Związki wytwarzane przez sosny nie tylko działają kojąco na psychikę, ale także zwalczają gruźlicę. Jałowiec wytwarza olejki o silnym działaniu antyseptycznym. Pobyt w lesie obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom stresu. Ponadto w lesie odpoczniemy od codziennego hałasu, a stonowane oświetlenie w lesie daje odpocząć zmęczonym oczom. Kolejnym dobrodziejstwem jakie daje nam las jest ruch na świeżym powietrzu. Każda forma ruchu pozwala utrzymać w pełni sprawne stawy, podnosi poziom endorfin i sprawia, że człowiek czuje się zdecydowanie lepiej.

Jak powinny wyglądać kąpiele leśne?

W ramach kąpieli leśnych spacerujemy po lesie bardzo powoli i swobodnie. Pokonywany dystans wcale nie musi być długi. W czasie spaceru skupiamy się na zmysłach, porzucając wszelkie oczekiwania związane z kąpielami leśnymi. Ważne jest, żeby oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości i problemów, a na chwilę dać ponieść się zmysłom i „zagłębić” się w lesie i całym ciałem poddać się silnemu działaniu natury.   Jednym ze sposobów, aby  oderwać się od trapiących nas problemów i zrelaksować się na łonie natury może być także odpoczynek w hamaku.  Niewielkich rozmiarów hamak można zabrać na leśną wyprawę i zamontować między drzewami. Chwila wytchnienia w leśnej ciszy doskonale nas odpręży i zrelaksuje.

Więcej o kąpielach lesnych przeczytacie w książce Amosa Clifforda lub w innych książkach dotyczących kąpieli leśnych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Amos Clifford; Kąpiele leśne; Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2018,

https://expresskaszubski.pl/pl/656_lasy_zapraszaja/16155_zle_sie_czujesz_spacer_do_lasu_to_najlepsze_lekarstwo.html#(11.03.2020)




Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

Babka zwyczajna- łac. Plantago major

Babka zwyczajna nazywana również babką szerokolistną to jedno z wielu ziół chętnie wykorzystywanych w medycynie ludowej oraz niekonwencjonalnej

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

Tymianek łac. Thymus vulgaris

Tymianek to aromatyczna przyprawa, która łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz jest pomocna przy schorzeniach górnych dróg oddechowych

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.