E 161b- luteina

Barwnik E 161b, czyli luteina to naturalny barwnik karotenoidowy, często stosowany jako suplement diety.


Właściwości fizyczne: Luteina jest substancją, która  nie rozpuszcza się  w wodzie, za  dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych.


Grupa barwników: Jest to naturalny barwnik karotenoidowy.

Otrzymywanie: Luteina jest pozyskiwana z aksamitki wzniesionej, warzyw zielono liściastych, lucerny. Duże ilości luteiny znajdują się w także w szpinaku, jarmużu, zielonej pietruszce, sałacie rzymskiej, z tym, że jej kolor jest zamaskowany obecnością chlorofilu. Dlatego też często luteinę pozyskuje się jako produkt uboczny w wyniku ekstrakcji chlorofili.
Dzienne spożycie: 1 mg/kg m. c.

Metabolizm: Po spożyciu luteina wchłaniana jest przez błonę śluzową jelita cienkiego, gdzie dzięki obecności tłuszczu jest transportowana do wątroby. Luteina jest gromadzona głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej. Jej wysokie stężenie stwierdzono także w siatkówce oka.


Funkcje w żywności: Barwnik do żywności nadający kolor czerwono- żółty.

Działanie na organizm: Luteina jest silnym związkiem przeciwutleniającym, który chroni organizm ludzki  przed szkodliwym działaniem wolnych  rodników. Barwnik ten jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, gdyż chroni go przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodnik. Stąd też luteina znajduje się w wielu suplementach diety.
Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

E 161b luteina- zastosowanie


Przemysł spożywczy: E 161b, czyli luteina może być stosowana jako samodzielny barwnik i jest wtedy dodawana do serków topionych, dżemów, galaretek, marmolad, przetworów owocowych, zup, oraz ciast.


Barwnik ten może być także stosowany w połączeniu z innymi barwnikami: kurkumina, tartrazyna, żółcień chinolinowa, koszenila wówczas może być dodawana do szerszej gamy produktów, ale ilość  tych barwników jest wówczas limitowana. Wówczas E 161b można znaleźć w produktach mlecznych, wyrobach cukierniczych, serach niedojrzewających, lodach, pastylkach odświeżających oddech, gumach do żucia, nadzieniach, winach owocowych, deserach, przekąskach na bazie ziemniaków, zbóż, mąki lub skrobi.

E 161b luteina- możliwe działanie niepożądane


Nie stwierdzono szkodliwego działania luteiny. Jednak jak każdy barwnik karotenoidowy  luteina  spożywana regularnie w wysokich ilości luteiny może skutkować zabarwieniem się skóry na lekko pomarańczowy kolor. Jednakże barwa ta samoistnie zaniknie po zmniejszeniu dawki dostarczanych karotenoidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.