Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

E 161b- luteina

Barwnik E 161b, czyli luteina to naturalny barwnik karotenoidowy, często stosowany jako suplement diety.


Właściwości fizyczne: Luteina jest substancją, która  nie rozpuszcza się  w wodzie, za  dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych.


Grupa barwników: Jest to naturalny barwnik karotenoidowy.

Otrzymywanie: Luteina jest pozyskiwana z aksamitki wzniesionej, warzyw zielono liściastych, lucerny. Duże ilości luteiny znajdują się w także w szpinaku, jarmużu, zielonej pietruszce, sałacie rzymskiej, z tym, że jej kolor jest zamaskowany obecnością chlorofilu. Dlatego też często luteinę pozyskuje się jako produkt uboczny w wyniku ekstrakcji chlorofili.
Dzienne spożycie: 1 mg/kg m. c.

Metabolizm: Po spożyciu luteina wchłaniana jest przez błonę śluzową jelita cienkiego, gdzie dzięki obecności tłuszczu jest transportowana do wątroby. Luteina jest gromadzona głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej. Jej wysokie stężenie stwierdzono także w siatkówce oka.


Funkcje w żywności: Barwnik do żywności nadający kolor czerwono- żółty.

Działanie na organizm: Luteina jest silnym związkiem przeciwutleniającym, który chroni organizm ludzki  przed szkodliwym działaniem wolnych  rodników. Barwnik ten jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, gdyż chroni go przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodnik. Stąd też luteina znajduje się w wielu suplementach diety.




E 161b luteina- zastosowanie


Przemysł spożywczy: E 161b, czyli luteina może być stosowana jako samodzielny barwnik i jest wtedy dodawana do serków topionych, dżemów, galaretek, marmolad, przetworów owocowych, zup, oraz ciast.


Barwnik ten może być także stosowany w połączeniu z innymi barwnikami: kurkumina, tartrazyna, żółcień chinolinowa, koszenila wówczas może być dodawana do szerszej gamy produktów, ale ilość  tych barwników jest wówczas limitowana. Wówczas E 161b można znaleźć w produktach mlecznych, wyrobach cukierniczych, serach niedojrzewających, lodach, pastylkach odświeżających oddech, gumach do żucia, nadzieniach, winach owocowych, deserach, przekąskach na bazie ziemniaków, zbóż, mąki lub skrobi.

E 161b luteina- możliwe działanie niepożądane


Nie stwierdzono szkodliwego działania luteiny. Jednak jak każdy barwnik karotenoidowy  luteina  spożywana regularnie w wysokich ilości luteiny może skutkować zabarwieniem się skóry na lekko pomarańczowy kolor. Jednakże barwa ta samoistnie zaniknie po zmniejszeniu dawki dostarczanych karotenoidów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




E 120- Karmina Barwnik spożywczy

E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach

Chmiel w produkcji piwa

Chmiel odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji piwa, nadaje mu charakterystyczną goryczkę i dodatkowe nuty aromatyczne, jednak nie jest głównym składnikiem piwa

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Oleje roślinne w kosmetyce- zastosowanie

Oleje roślinne były wykorzystywane już w starożytności do pielęgnacji ciała. Stosowano je do celów kosmetycznych, relaksacyjnych oraz terapeutycznych……

Estragon- ciekawostki o bylicy głupich

Estragon- ciekawostki. Estragon nazywany również bylicą głupich to zioło znane w środkowej i północnej Azji oraz w Ameryce Północnej. Jego nazwa związana jest ze smokami, prze d którymi roślina miała chronoć

Jak kupić banany

Kupując banany należy zwrócić uwagę przede wszystkim skórkę- czy nie jest uszkodzona oraz jaki ma kolor.. Oczywiście banany dojrzałe będą miały intensywnie żółtą barwę.