- E161b- luteina
E 161b- luteina
Barwnik E 161b, czyli luteina to naturalny barwnik karotenoidowy, często stosowany jako suplement diety.
Właściwości fizyczne: Luteina jest substancją, która nie rozpuszcza się w wodzie, za dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych.
Grupa barwników: Jest to naturalny barwnik karotenoidowy.
Otrzymywanie: Luteina jest pozyskiwana z aksamitki wzniesionej, warzyw zielono liściastych, lucerny. Duże ilości luteiny znajdują się w także w szpinaku, jarmużu, zielonej pietruszce, sałacie rzymskiej, z tym, że jej kolor jest zamaskowany obecnością chlorofilu. Dlatego też często luteinę pozyskuje się jako produkt uboczny w wyniku ekstrakcji chlorofili.
Dzienne spożycie: 1 mg/kg m. c.
Metabolizm: Po spożyciu luteina wchłaniana jest przez błonę śluzową jelita cienkiego, gdzie dzięki obecności tłuszczu jest transportowana do wątroby. Luteina jest gromadzona głównie w wątrobie i tkance tłuszczowej. Jej wysokie stężenie stwierdzono także w siatkówce oka.
Funkcje w żywności: Barwnik do żywności nadający kolor czerwono- żółty.
Działanie na organizm: Luteina jest silnym związkiem przeciwutleniającym, który chroni organizm ludzki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Barwnik ten jest istotny dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, gdyż chroni go przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodnik. Stąd też luteina znajduje się w wielu suplementach diety.
E 161b luteina- zastosowanie
Przemysł spożywczy: E 161b, czyli luteina może być stosowana jako samodzielny barwnik i jest wtedy dodawana do serków topionych, dżemów, galaretek, marmolad, przetworów owocowych, zup, oraz ciast.
Barwnik ten może być także stosowany w połączeniu z innymi barwnikami: kurkumina, tartrazyna, żółcień chinolinowa, koszenila wówczas może być dodawana do szerszej gamy produktów, ale ilość tych barwników jest wówczas limitowana. Wówczas E 161b można znaleźć w produktach mlecznych, wyrobach cukierniczych, serach niedojrzewających, lodach, pastylkach odświeżających oddech, gumach do żucia, nadzieniach, winach owocowych, deserach, przekąskach na bazie ziemniaków, zbóż, mąki lub skrobi.
E 161b luteina- możliwe działanie niepożądane
Nie stwierdzono szkodliwego działania luteiny. Jednak jak każdy barwnik karotenoidowy luteina spożywana regularnie w wysokich ilości luteiny może skutkować zabarwieniem się skóry na lekko pomarańczowy kolor. Jednakże barwa ta samoistnie zaniknie po zmniejszeniu dawki dostarczanych karotenoidów.
- Podobne artykuły
E 100 Kurkumina Barwnik spożywczy
E 100 czyli kurkumina to naturalny barwnik, który znajduje się w kurkumie. Najczęściej jest spotykany w przyprawie curry
E 132 Indygokarmina Barwnik spożywczy
E 132 Indygokarmina to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych o barwie niebieskiej.
E 120- Karmina Barwnik spożywczy
E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach