- Brudna 12 czyli najbardziej zanieczyszczone produkty owoce i warzywa
Orzechy- to warto wiedzieć
Orzechy są cennym składnikiem naszego pożywienia, bogatym w liczne składniki odżywcze, chociaż w zależności od odmiany czy gatunku ich skład jakościowy będzie różny. Tak czy inaczej wszystkie orzechy są polecane nie tylko przez dietetyków jako zdrowa przekąska oraz dodatek do dań. Zawierają mnóstwo witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Dlatego są zaliczane do produktów gęstych odżywczo.
Orzechy to nasiona lub owoce, zamknięte w twardej lub kruchej skorupce. Mają jadalne jądro, które można spożywać w postaci naturalnej lub przetworzonej np.: suszone, rozdrobnione, karmelizowane, solone. Stanowią samodzielny produkt, ale także bardzo często są dodatkiem do różnych potraw, produktów śniadaniowych, pieczywa, produktów cukierniczych czy deserów.
Orzechy- jakie wyróżniamy rodzaje
Wyróżniamy orzechy:
- włoskie
- laskowe
- arachidowe (ziemne)
- migdałynerkowce
- pekan
- brazylijskie- są najbogatszym źródłem selenu
- orzeszki pistacjowe
- makadamia
- migdały
- piniowe
- kasztany jadalne
Jak spożywać orzechy
Orzechy najlepiej spożywać na surowo. Niestety zawarte w nich tłuszcze bardzo szybko się psują, dlatego kupując orzechy jeżeli jest taka możliwość wybierajmy te w skorupkach. Co ważne prażenie orzechów przyspiesza utlenienie dobroczynnych tłuszczów zawartych w orzechach, w wyniku czego do organizmu dostają się substancje powodujące stwardnienie tętnic i w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.
Co zawierają orzechy
Wszystkie wymienione gatunki w większym lub mniejszym stopniu są bogate w:
- pełnowartościowe białko- najwięcej go znajdziemy w orzechach arachidowych
- mononienasycone kwasy tłuszczowe
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
- witaminy: B6, kwas foliowy, niacyna
- witaminę E
- błonnik
- sole: miedzi, magnezu, potasu, cynku, selenu
- antyoksydanty: reseeratrol
- kwas elaginowy
- flawonoidy
- fitoestrogeny
- argininę
- tryptofan
ORZECHY WŁAŚCIWOŚCI
Orzechy działają na organizm ludzki wielokierunkowo. Poprawiają pracę mózgu, wpływają na funkcje seksualne, są pomocne w leczeniu wielu schorzeń metabolicznych. Co więcej pomagają utrzymać prawidłowy profil lipidowy krwi, dbają o układ krwionośny, zmniejszają ryzyko udaru mózgu. Ponadto duża zawartość selenu, cynku i kwasu foliowego sprawia, że orzechy korzystnie wpływają na jakość męskiego nasienia.
Wpływ orzechów na układ krwionośny
Regularne spożywanie orzechów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Wynika to z faktu, że regularne ich spożywanie wpływa na obniżenie poziomu całkowitego poziomu cholesterolu, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Uważa się, że fitosterole zawarte w orzechach częściowo hamują wchłanianie cholesterolu zarówno tego zwartego w produktach spożywczych jak i cholesterolu endogennego, który krąży wraz z żółcią w świetle jelit. Ponadto zawarte w orzechach antyoksydanty zmniejszają obecność utlenionych form cholesterolu LDL oraz zmniejszają ilość uszkodzeń DNA zależnych od stresu oksydacyjnego. Kolejną zaletą spożywania orzechów jest zmniejszenie przez nie markerów stanu zapalnego.
Kwas lafa-liponowy zawarty w orzechach, wraz z witaminą E, arginina i polifenolami poprawia reaktywność i elastyczność śródbłonka uszkodzonego przez pożywienie bogate w kasy nasycone.
Wszystkie wyżej opisane czynniki wpływają na poprawę krążenia krwi w naczyniach obwodowych, zmniejszając wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.
Orzechy są bogate w magnez, potas i miedź, które chronią przed powstawaniem arytmii komorowych.
Zdrojewicz Z., Starostecka E., Królikowska N., Kuźnicki P.; Wpływ składników zawartych w orzechach na organizm człowieka; Med Rodz 2015; 3 (18), str. 124-130
https://www.kuchnieswiata.com.pl/pl/warto-przeczytac/item/209 (21.08.2024)
- Podobne artykuły
Warzywa i owoce sezonowe w kwietniu
Kwiecień- warzywa i owoce sezonowe- sprawdź jakie warzywa i owoce sezonowe są dostępne w kwietniu
Zioła o działaniu przeciwzapalnym stosowane na skórę
W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary ……
Czy masło orzechowe jest zdrowe?
Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.