Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Orzechy- to warto wiedzieć

Orzechy są cennym składnikiem naszego pożywienia, bogatym w liczne składniki odżywcze, chociaż w zależności od odmiany czy gatunku ich skład jakościowy będzie różny. Tak czy inaczej wszystkie orzechy są polecane nie tylko przez dietetyków jako zdrowa przekąska oraz dodatek do dań. Zawierają mnóstwo witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Dlatego są zaliczane do produktów gęstych odżywczo.

Orzechy to nasiona lub owoce, zamknięte w twardej lub kruchej skorupce. Mają jadalne jądro, które można spożywać w postaci naturalnej lub przetworzonej np.: suszone, rozdrobnione, karmelizowane, solone. Stanowią samodzielny produkt, ale także bardzo często są dodatkiem do różnych potraw, produktów śniadaniowych, pieczywa, produktów cukierniczych czy deserów.

Orzechy- jakie wyróżniamy rodzaje

Wyróżniamy orzechy:

  • włoskie
  • laskowe
  • arachidowe (ziemne)
  • migdałynerkowce
  • pekan
  • brazylijskie- są najbogatszym źródłem selenu
  • orzeszki pistacjowe
  • makadamia
  • migdały
  • piniowe
  • kasztany jadalne




Jak spożywać orzechy

Orzechy najlepiej spożywać na surowo. Niestety zawarte w nich tłuszcze bardzo szybko się psują, dlatego kupując orzechy jeżeli jest taka możliwość wybierajmy te w skorupkach. Co ważne prażenie orzechów przyspiesza utlenienie dobroczynnych tłuszczów zawartych w orzechach, w wyniku czego do organizmu dostają się substancje powodujące stwardnienie tętnic i w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Co zawierają orzechy

Wszystkie wymienione gatunki w większym lub mniejszym stopniu są bogate w:

  • pełnowartościowe białko- najwięcej go znajdziemy w orzechach arachidowych
  • mononienasycone kwasy tłuszczowe
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
  • witaminy: B6, kwas foliowy, niacyna
  • witaminę E
  • błonnik
  • sole: miedzi, magnezu, potasu, cynku, selenu
  • antyoksydanty: reseeratrol
  • kwas elaginowy
  •  flawonoidy
  • fitoestrogeny
  • argininę
  • tryptofan

ORZECHY WŁAŚCIWOŚCI

Orzechy działają na organizm ludzki wielokierunkowo. Poprawiają pracę mózgu, wpływają na funkcje seksualne, są pomocne w leczeniu wielu schorzeń metabolicznych. Co więcej pomagają utrzymać prawidłowy profil lipidowy krwi, dbają o układ krwionośny, zmniejszają ryzyko udaru mózgu. Ponadto duża zawartość selenu, cynku i kwasu foliowego sprawia, że orzechy korzystnie wpływają na jakość męskiego nasienia.

 

Wpływ orzechów na układ krwionośny

Regularne spożywanie orzechów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Wynika to z faktu, że regularne ich spożywanie wpływa na obniżenie poziomu całkowitego poziomu cholesterolu, cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Uważa się, że fitosterole zawarte w orzechach częściowo hamują wchłanianie cholesterolu zarówno tego zwartego w produktach spożywczych jak i cholesterolu endogennego, który krąży wraz z żółcią w świetle jelit. Ponadto zawarte w orzechach antyoksydanty zmniejszają obecność utlenionych form cholesterolu LDL oraz zmniejszają ilość uszkodzeń DNA zależnych od stresu oksydacyjnego. Kolejną zaletą spożywania orzechów jest zmniejszenie przez nie markerów stanu zapalnego.
Kwas lafa-liponowy zawarty w orzechach, wraz z witaminą E, arginina i polifenolami poprawia reaktywność i elastyczność śródbłonka uszkodzonego przez pożywienie bogate w kasy nasycone.

Wszystkie wyżej opisane czynniki wpływają na poprawę krążenia krwi w naczyniach obwodowych, zmniejszając wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Orzechy są bogate w magnez, potas i miedź, które chronią przed powstawaniem arytmii komorowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrojewicz Z., Starostecka E., Królikowska N., Kuźnicki P.; Wpływ składników zawartych w orzechach na organizm człowieka; Med Rodz 2015; 3 (18), str. 124-130 


https://www.kuchnieswiata.com.pl/pl/warto-przeczytac/item/209 (21.08.2024) 




Witamina B2 i jej źródła w diecie

Witamina B2 czyli ryboflawina należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Pełni w organizmie ważne funkcje. Jej najlepszym źródłem jest mleko i przetwory mleczne

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce

Aloes interakcje z lekami

Aloes to niezwykła roślina, która działa korzystnie na nasze zdrowie. Przyjmując preparaty z aloesem warto mieć na uwadze interakcje z lekami w jakie wchodzi aloes

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

aloes w kosemtykach

Poznaj działanie aloesu na skórę

Działanie aloesu na skórę wpływa na szybszą regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia oraz poparzenia skóry

Sok z noni właściwości i zastosowanie

Noni (łac. Morinda citrifolia) – czyli morwa indyjska, z której pozyskuje się sok znany Polinezyjczykom od lat, z korzystnego wpływu na zdrowie i bogactwo…