Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Poznaj aromatyczne przyprawy na Boże Narodzenie

Początek grudzień to czas, kiedy powoli zaczynamy myśleć o zbliżających się świętach, które dzięki  niezwykle aromatycznym przyprawom nadają świętom niepowtarzalnej magii. To czas, kiedy z kuchni królują aromatyczne przyprawy i rozpościerają się cudowne aromaty pomarańczy, piernika, cynamonu.

To właśnie w tym okresie bardzo często wykorzystuje się przyprawy korzenne jako dodatek do ciasteczek, grzanego piwa czy wina. Każda z tych przypraw zarówno sama jak i w mieszance niesie ze sobą nieocenione korzyści dla naszego zdrowia.

Po jakie przyprawy najczęściej sięgamy podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia?

  • Cynamon ma przyjemny intensywny aromat, świetnie komponuje się z ciastami, deserami oraz grzanym winem. Aromat cynamonu od razu poprawia nastrój. Cynamon pobudza krążenie, dzięki czemu rozgrzewa organizm.  Jest to  przyprawa, która wykazuje działanie przeciwzapalne, pobudza układ nerwowy  oraz  zwiększa wrażliwość na insulinę.




  • Goździki– mają słodko-gorzki smak. Można je dodawać do dań wytrawnych oraz słodkich. To doskonały dodatek do pierników, grzańca, ponczu czy świątecznego kompotu. Goździki można także wykorzystać do marynowania dziczyzny, baraniny czy wieprzowiny. Goździki świetnie pomogą przy problemach trawiennych oraz odświeżą oddech. Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
  • Anyż gwieździsty– świetnie pasuje do dań z mięsa i drobiu, można je także dodać do świątecznych ciasteczek. Anyż działa rozkurczowo i wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych, dzięki czemu przyniesie ulgę po zbyt ciężkim posiłku.
  • Kardamon– świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów czy kawy. Przyprawa pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, a więc pomoże przy dolegliwościach pojawiających się po obfitym posiłku.
  • Wanilia- to jedna z najdroższych przypraw na świecie, ma delikatny aromat. Można ją wykorzystać jako dodatek do ciepłych napojów, grzanego wina, ale także do ciastek, budyniów, kremów. Wanilia korzystnie wpływa na układ pokarmowy oraz oddechowy. To naturalny afrodyzjak, który poprawia nastrój.
  • Gałka muszkatołowa – wartą ją dodawać do potraw słodkich jak i ostrych. Dodaje się ją do pierników, grzanego wina, dań z ziemniaków oraz kapusty. Gałka swoim działaniem obniża ciśnienie krwi oraz pomaga w walce z reumatyzmem. Przyprawa ta zmniejsza wzdęcia, pomaga przy biegunkach, nudnościach i wymiotach.
  • Jałowiec – to aromatyczna przyprawa, która świetnie sprawdzi się w potrawach ciężkostrawnych, ponieważ pobudza pracę woreczka żółciowego i wspiera pracę wątroby ułatwiając trawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Masło orzechowe zawiera dużo tłuszczu, a więc jest bardzo kaloryczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z jego stosowania, jednak jest to błąd.

Rozgrzewające przyprawy idealne na zimę

Jesienią, kiedy za oknami robi się szaro, ponuro i zimno, warto sięgać po rozgrzewające przyprawy, które rozgrzeją, wzmocnią odporność, poprawią nastrój

E 162 Betanina- barwnik spożwyczy

E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego

Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

E 123 Amarant- Barwnik spożywczy

Amarant czyli E 123 to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych, napojów alkoholowych i kosmetyków, aby nadać im głęboki czerwono- niebieski kolor

Agrest (łac. Ribes uva Crispa)

Agrest owoc – właściwości, witaminy i wartości odżywcze agrestu. Jeszcze niedawno agrest królował wśród letnich owoców na naszych stołach