- Aromatyczne przyprawy na Boże Narodzenie
Poznaj aromatyczne przyprawy na Boże Narodzenie
Początek grudnia to czas, kiedy powoli zaczynamy myśleć o zbliżających się świętach, które dzięki niezwykle aromatycznym przyprawom nadają świętom niepowtarzalnej magii. To czas, kiedy w kuchni królują aromatyczne przyprawy, a w domu rozpościerają się cudowne aromaty pomarańczy, piernika, cynamonu.
To właśnie w tym okresie bardzo często wykorzystuje się przyprawy korzenne jako dodatek do ciasteczek, grzanego piwa czy wina. Każda z tych przypraw zarówno sama jak i w mieszance niesie ze sobą nieocenione korzyści dla naszego zdrowia.
Po jakie przyprawy najczęściej sięgamy podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia?
- Cynamon– ma przyjemny intensywny aromat, świetnie komponuje się z ciastami, deserami oraz grzanym winem. Aromat cynamonu od razu poprawia nastrój. Świetnie pobudza krążenie, dzięki czemu rozgrzewa organizm. Ci więcej jest to przyprawa, która wykazuje działanie przeciwzapalne, pobudza układ nerwowy oraz zwiększa wrażliwość na insulinę.
- Goździki– mają słodko-gorzki smak. Można je dodawać do dań wytrawnych oraz słodkich. To doskonały dodatek do pierników, grzańca, ponczu czy świątecznego kompotu. Goździki można także wykorzystać do marynowania dziczyzny, baraniny czy wieprzowiny. Goździki świetnie pomogą przy problemach trawiennych oraz odświeżą oddech. Wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
- Anyż gwieździsty– świetnie pasuje do dań z mięsa i drobiu, można go także dodać do świątecznych ciasteczek. Anyż działa rozkurczowo i wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych, dzięki czemu przyniesie ulgę po zbyt ciężkim posiłku.
- Kardamon– świetnie sprawdzi się jako dodatek do deserów czy kawy. Przyprawa pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, a więc pomoże przy dolegliwościach pojawiających się po obfitym posiłku.
- Wanilia– to jedna z najdroższych przypraw na świecie, ma delikatny aromat. Można ją wykorzystać jako dodatek do ciepłych napojów, grzanego wina, ale także do ciastek, budyniów, kremów. Wanilia korzystnie wpływa na układ pokarmowy oraz oddechowy. To naturalny afrodyzjak, który poprawia nastrój.
- Gałka muszkatołowa – wartą ją dodawać do potraw słodkich jak i ostrych. Dodaje się ją do pierników, grzanego wina, dań z ziemniaków oraz kapusty. Gałka swoim działaniem obniża ciśnienie krwi oraz pomaga w walce z reumatyzmem. Przyprawa ta zmniejsza wzdęcia, pomaga przy biegunkach, nudnościach i wymiotach.
- Jałowiec – to aromatyczna przyprawa, która świetnie sprawdzi się w potrawach ciężkostrawnych, ponieważ pobudza pracę woreczka żółciowego i wspiera pracę wątroby ułatwiając trawienie.
- Podobne artykuły

Zamienniki cukru- czym zastąpić cukier, aby było zdrowo
Zamienniki cukru to zdrowsza alternatywa dla cukru, który w dużych ilościach znajduje się w wielu produktach. Sprawdź czym zastąpić cukier, aby było zdrowo

Ocet rodzaje i zastosowanie
Ocet rodzaje i zastosowanie Ocet- co to jest? Ocet to zazwyczaj 4- 10% roztwór kwasu octowego z wodą. Aby uzyskać ocet niezbędny jest proces fermentacji

Jak wybrać dobry ketchup- czyli co mamy w składzie
Na sklepowych półkach znajdziemy ketchupy o przeróżnym składzie. Najważniejsza rzecz na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to ilość pomidorów z jakiej został wyprodukowany ketchup…