- Czym jest i jakie zastosowanie ma mąka kukurydziana?
Artykuł sponsorowany
Na rynku znajdziesz szeroki wybór mąk, które różnią się od siebie właściwościami, zastosowaniem oraz sposobem wytwarzania. Wśród nich na uwagę zasługuje mąka kukurydziana, która, mimo że nie jest tak popularna, jak np. pszenna czy żytnia, to wykazuje wiele zalet. Zobacz, jak powstaje, czym się wyróżnia i do czego możesz wykorzystać mąkę z kukurydzy!
Czym jest i jak powstaje mąka z kukurydzy?
Na wstępie warto zaznaczyć, że wyrobów zbożowych powinny unikać osoby chorujące na celiakię. Nadwrażliwość na gluten oznacza więc konieczność rezygnacji z większości produktów mącznych, takich jak pieczywo, słodkie wypieki czy makarony. Dla osób cierpiących na chorobę trzewną wybawieniem może się okazać bezglutenowa mąka kukurydziana, która idealnie sprawdzi się w nietolerancjach pokarmowych.
Jak sama nazwa wskazuje, powstaje z suszonych i zmielonych ziaren kukurydzy, przez co ma charakterystyczny żółty kolor. W zależności od grubości przemiału kukurydziana mąka dzieli się na drobno i gruboziarnistą. Pierwsza jest często wykorzystywana jako alternatywa dla tradycyjnej mąki pszennej, natomiast druga zachowuje więcej wartości odżywczych i ma bardziej wyczuwalny smak kukurydzy.
Jakie wartości odżywcze i właściwości zdrowotne ma kukurydziana mąka?
Mąka z kukurydzy jest źródłem ważnych dla zdrowia minerałów, takich jak magnez, cynk, żelazo, potas i selen. Cechuje się też bogactwem witamin z grupy B oraz A i E, zawierając przy tym duże ilości błonnika i białka. Ponadto mąka kukurydziana ma w swoim składzie karotenoidy, czyli naturalne barwniki o właściwościach przeciwutleniających, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem się. Niektóre z karotenoidów, takie jak luteina i zeaksantyna, mają korzystny wpływ na zdrowie oczu i zapobiegają zwyrodnieniom plamki żółtej.
Mąka kukurydziana ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi. Dzięki temu może być spożywana przez osoby z cukrzycą lub otyłością. Regularnie spożywana obniża również poziom cholesterolu we krwi i poprawia insulinowrażliwość tkanek. Ze względu na wysoką zawartość błonnika wspomaga trawienie i zapobiega zaparciom, korzystnie wpływając na układ pokarmowy.
To nie wszystkie właściwości zdrowotne, jakie wykazuje mąka z kukurydzy. Jest także bogata w żelazo, niezbędne dla produkcji czerwonych krwinek i zapobiegania anemii. Żelazo współpracuje również z cynkiem i selenem we wzmacnianiu układu odpornościowego. Magnez obecny w mące kukurydzianej pomaga natomiast w regulacji ciśnienia krwi i pracy serca. Fosfor i wapń są ważne dla zdrowia kości i zębów, a witamina A wpływa na wzrost komórek i ochronę skóry. Witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie energetycznym i
funkcjonowaniu układu nerwowego, co udowadnia, że kukurydziana mąka ma dobroczynny wpływ na zdrowie całego organizmu.
Mąka kukurydziana – do czego ją wykorzystać?
Trudno o bardziej wszechstronny produkt kulinarny niż mąka kukurydziana. Do czego ją wykorzystać w kuchni Sprawdzi się jako zamiennik lub dodatek do innych mąk bezglutenowych lub glutenowych. Nadaje się też do wypieku chleba, bułek, ciasteczek, ciast, muffinów czy naleśników. Możesz ją również stosować do zagęszczania sosów, zup czy puddingów. Kukurydziana mąka świetnie komponuje się z warzywami, serami, mięsem, rybami czy owocami, dlatego będzie doskonałym dodatkiem zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań.
- Podobne artykuły
Mąka kukurydziana- czym jest i jakie ma zastosowanie
Mąka kukurydziana otrzymywana jest z przemiału ziaren kukurydzy. Produkt ma charakterystyczny żółty kolor i lekko słodkawy smak, jest bardzo popularny w wielu krajach
Sorgo- łac. Soryghum Moench
Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…
Proso zwyczajne pradawne odmiany zbóż
Proso zwyczajne (łać. Panicum miliaceum) jest zaliczane do pradawnych zbóż. Proso posiada niezwykłe właściwości odżywcze i lecznicze.