Owies siewny (łac. Avena sativa)

To roślina należąca do rodziny traw, to zboże, które zaczęto uprawiać znacznie później niż pszenicę czy jęczmień. Pierwsze wzmianki o tej roślinie pochodzą z epoki brązu. Przez wiele stuleci owies był głównym pożywieniem ludów Europy Środkowej. W średniowieczu było to najbardziej rozpowszechnione zboże. Z czasem został wyparty przez pszenicę. Uprawy owsa były przeznaczone na paszę dla koni.

Obecnie na nowo rośnie zainteresowanie tym zbożem, ponieważ posiada wiele cennych składników odżywczych, zastępuje pszenicę w dietach bezglutenowych. Coraz większą popularnością cieszą się preparaty z trawy owsa.

Uprawa owsa

Owies jest rośliną jednoroczną, występującą w formie jarej i ozimej. W Polsce uprawia się tylko formę jarą, ponieważ w naszym klimacie odmiany ozime często wymarzają.

Odmiany

Najczęściej uprawia się dwa gatunki owsa: owies zwyczajny (łac. Acena vulgaris) i owies nagi (łac. Avena nuda).
Cukier a zdrowie

Cukier działa w organizmie tak jak narkotyk. Dlatego cukier uzależnia i ciągle chcemy go wiecej, i więcej…

Owies- wartość odżywcza

Owies zawiera 353 kcal/ 100g

Owies jest źródłem witamin z grupy B, witaminy E, cynku, żelaza, magnezu. Ziarno owsa dostarcza także cenne białko oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ogromną zaletą owsa jest duża zawartość błonnika pokarmowego. Kolejnym ważnym składnikiem tego zboża są także beta-glukany, które obniżają poziom cholesterolu.

Owies zawiera aweninę i prolaminę, które w swojej budowie przypominają gluten, stąd mogą powodować nadwrażliwość na ten produkt.

Owies a gluten

Owies jest zbożem bezglutenowym, które może być oznaczone znakiem przekreślonego kłosa pod warunkiem, że zostanie oczyszczone z zanieczyszczeń krzyżowych, a zawartość glutenu nie przekroczy 20 mg/ kg.  Osoby cierpiące na celiakię i mające nadwrażliwość na gluten mogą włączyć to zboże do swojej diety, jednak jest niewielka liczba osób, które nie tolerują owsa, wówczas mogą pojawić się bóle brzucha i wzdęcia.

Produkty z owsa

Z owsa produkuje się każdemu dobrze znane płatki owsiane. Otręby owsiane mają coraz większe znaczenie w dietach niskokalorycznych. Mąka owsiana jest bardzo bogata w składniki odżywcze i jest wykorzystywana do pieczenia chleba czy ciast. Z kolei trawa owsiana znalazła zastosowanie jako suplement diety.

Owies- działanie

Produkty z owsa:

  • Obniżają poziom cholesterolu,
  • Stabilizują poziom cukru we krwi,
  • Zapobiegają kamicy nerkowej
  • Ułatwiają odchudzanie, dzięki dużej zawartości błonnika
  • Wspomagają procesy trawienne
  • Wzmacniają odporność dzięki zawartości beta-glukanów, które wspierają florę bakteryjną
  • Stymulują układ nerwowy i koją nerwy
  • Chronią przed chorobami układu krążenia

Korzystny wpływ na zdrowie wywiera nie tylko ziarno owsa, ale także ziele owsa. Wyciągi z ziela owsa są składnikiem preparatów na potencję, z kolei odwary z ziela łagodzą bóle reumatyczne. Preparatom z trawy owsianej przypisuje się działanie wykrztuśne, moczopędne, uspokajające, nasenne i poprawiające metabolizm.

 

Zastosowanie

Owies to przede wszystkim zboże paszowe, które zyskuje coraz większe znaczenie w żywieniu ludności. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kosmetyki na bazie owsa.

Coraz częściej po zboże to sięgają inne gałęzie gospodarki. Skrobia owsiana jest wykorzystywana w przemyśle papierniczym jako łącznik włókien, który dodatkowo zapewnia gładkość powierzchni. Łuski owsa jako domieszka objętościowa są stosowane w produkcji lepiszcza w klejach do produkcji sklejki. Z łusek produkuje się furfural i jego pochodne. Białka owsa znalazły zastosowanie jako nietypowe nośniki i środki o właściwościach kontrolowanego uwalniania substancji aktywnych w środkach ochrony roślin. Owies ma także zastosowanie w hodowli drożdży, boczniaków, białek pleśniowych oraz niektórych enzymów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarzecka K., Gugała M., Mystkowska I., Baranowska A., Zarzecka M., Falkowska K.; Owies siewny- wartość odżywcza i prozdrowotna oraz wykorzystanie przemysłowe; Medycyna rodzinna 4/2015, str. 182- 185

https://www.schaer.com/pl-pl/a/owies-odkrycie (28.01.2020)

https://zywienie.abczdrowie.pl/wlasciwosci-owsa (28.01.2020)

https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/owies-bogactwo-prozdrowotnych-skladnikow-odzywczych/ (28.01.2020)
Sorgo- łac. Soryghum Moench

Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…

Jęczmień zwyczajny- pradawne zboże

Jęczmień zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ziarno jęczmienia można zaliczyć do żywności funkcjonalnej ze względu na…
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.