Za właściwości lecznicze mięty w dużej mierze odpowiada olejek miętowy, którego głównym składnikiem jest mentol. Zarówno liść mięty pieprzowej i olejek mają działanie wiatropędne, przeciwskurczowe, napotne i antyseptyczne. Bardzo często są stosowane przy niestrawności.
Olejek miętowy stosowany np. w formie inhalacji może wejść w interakcje z syntetycznymi lekami doustnymi. Interakcja może nastąpić poprzez hamowanie działania enzymu wątrobowego metabolizującego leki CYP 3A4.
Olejek miętowy wpływa na sposób metabolizowania niektórych leków, poprzez wpływ na system enzymów wątrobowych „cytochrom P450”. Wynikiem tych interakcji, może być niekontrolowane podniesienie się stężenie leków w krwiobiegu i nasilenia ich działania a także, ich potencjalnie niebezpiecznych, skutków ubocznych.
Olejek miętowy zastosowany na skórę może zwiększać wchłanianie innych leków podawanych miejscowo.
Źródła
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.