Tematy na blogu

Curry- aromatyczna przyprawa z Indii

Co to jest curry? 

Pod nazwą curry kryją się różne znaczenia. W rozumieniu świata zachodniego oznacza ono mieszankę przypraw pochodzącą z regionów południowo- azjatyckich. W Indiach pod nazwa tą samą nazwą spotykamy danie podsmażane na oleju z mięsem lub warzywami z charakterystyczną mieszanką przypraw. Również w Indiach możemy spotkać drzewo powszechnie znane jako curry lub bardziej kari (drzewo Bergera koenigii).

Słowo curry pochodzi podobno od indyjskiego słowa „kari”, które oznacza sos, gotowane mięso lub warzywo.

 

MIESZANKA PRZYPRAW CURRY

Mieszanka przypraw curry może mieć różny skład w zależności od regionu Azji i Indii. W restauracjach indyjskich lub tajskich możemy spotkać różne jej  rodzaje. Czerwone curry, które jest na bazie czerwonych papryczek chili. Zielone z zielonych chili, a także żółte wykonane głównie z kurkumy i kminku.

W świecie zachodnim przyprawa ta ma standardowy smak, na który składają się głównie kurkuma, kolendra, imbir, czosnek, chili, pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i kminek.

Przyprawa curry a wpływ na zdrowie

Przyprawy wchodzące w skład curry  mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Większość z nich podejrzewa się o działanie przeciwnowotworowe. Oczywiście jak większość przypraw poprawiają metabolizm oraz wspomagają krążenie. Curry jest to idealny dodatek do tłustego i ciężko strawnego posiłku. Przyprawa ta polecana jest osobom z artretyzmem. Prawdopodobnie przyprawa ta zapobiega chorobie Alzheimera. Curry dodawane do potraw wspomaga także pracę mózgu.

Skład mieszanki 

 • Kurkuma jako główny składnik curry nadający przyprawie intensywny żółty kolor ma właściwości odkażające. Może chronić przed demencją starczą oraz udarem. Korzystnie wpływa na wątrobę.

 • Chili przyspiesza metabolizm zmniejszając apetyt. Wspomaga wchłanianie substancji pokarmowych z pożywienia. Oczyszcza nasze drogi oddechowe z zalegającego śluzu.

 • Cynamon poprawia trawienie, reguluje poziom tłuszczy w organizmie. Dodatkowo poprawia krążenie i rozgrzewa organizm. Ma również właściwości przeciwdepresyjne.

 • Imbir jest doskonały na przeziębienia, rozgrzewa organizm, przynosi ulgę chorym stawom. Ma działanie przeciwbólowe.

 • Kumin pobudza apetyt, łagodzi wzdęcia oraz kolkę. Podaje się go w leczeniu niestrawności oraz biegunek.

 • Kolendra ma właściwości odkażające.

 • Pieprz czarny łagodzi wzdęcia.

 

Jak samodzielnie przygotować mieszankę curry?

Mieszamy ze sobą:

 • Po 7g kardamonu, słodkiej papryki, rozmaryny, hyzopu, gorczycy
 • Po 8g kminku, imbiru, cynamonu
 • 10g ziela angielskiego
 • 12 g pieprzu czarnego
 • 30 g kolendry

Wszystkie składniki mielimy w młynku do pieprzu i zamykamy w szczelnym naczyniu. Mieszanka taka ma ważność nawet do 12 miesięcy.

 

Zastosowanie w kuchni

Przyprawę curry stosuje się do mięs, warzyw, ryżu, owoców morza. To także doskonały dodatek do sosów. Z przyprawą tą  można przygotować oryginalne desery. Przyprawę tą można dodać do jabłek, ananasów czy bananów. To także świetny dodatek do soku pomarańczowego czy białego wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. Trojan E., Tradycyjne przyprawy, zioła, rośliny lecznicze i mieszanki przypraw, wyd. AA s.c. Kraków 2004, str. 135-136
 2. http://natemat.pl/104395,curry-cenne-wlasciwosci-o-ktorych-mozesz-nie-miec-pojecia (21.06.2016)
 3. http://www.przyprawowy.pl/curry.html (21.06.2016)
  http://www.przyprawowy.pl/kari.html  (21.06.2016)
 4. http://smak-indii.pl/o-przyprawach/curryleaves (21.06.2016)
 5. http://www.mxr.com.pl/d/Bergera_koenigii.HTML (21.06.2016)
 6. https://www.hort.purdue.edu/newcrop/parmar/12.html(21.06.2016)Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.