- Curry- aromatyczna przyprawa z Indii
Co to jest curry?
Pod nazwą curry kryją się różne znaczenia. W rozumieniu świata zachodniego oznacza ono mieszankę przypraw pochodzącą z regionów południowo- azjatyckich. Z kolei w Indiach pod nazwa tą samą nazwą spotykamy danie podsmażane na oleju z mięsem lub warzywami z charakterystyczną mieszanką przypraw. Również w Indiach możemy spotkać drzewo powszechnie znane jako curry lub bardziej kari (drzewo Bergera koenigii).
Słowo curry pochodzi podobno od indyjskiego słowa „kari”, które oznacza sos, gotowane mięso lub warzywo.
MIESZANKA PRZYPRAW CURRY
Mieszanka przypraw curry może mieć różny skład w zależności od regionu Azji i Indii. W restauracjach indyjskich lub tajskich możemy spotkać różne jej rodzaje:
- Czerwone curry, które jest na bazie czerwonych papryczek chili.
- Zielone curry gdzie głównym składnikiem są zielone papryczki chili
- Żółte curry wykonane głównie z kurkumy i kminku
W świecie zachodnim przyprawa ta ma standardowy smak, na który składają się głównie kurkuma, kolendra, imbir, czosnek, chili, pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i kminek.
Przyprawa curry, a wpływ na zdrowie
Przyprawy wchodzące w skład curry mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Większości z nich przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Oczywiście jak większość przypraw również mieszanka curry poprawia metabolizm oraz wspomaga krążenie. Jest to idealny dodatek do tłustego i ciężko strawnego posiłku. Często jest polecana osobom z artretyzmem. Przypuszcza się, że może zapobiegać chorobie Alzheimera. Curry dodawane do potraw wspomaga także pracę mózgu.
Skład mieszanki
Kurkuma jako główny składnik curry nadający przyprawie intensywny żółty kolor ma właściwości odkażające. Może chronić przed demencją starczą oraz udarem. Korzystnie wpływa na wątrobę.
Chili przyspiesza metabolizm zmniejszając apetyt. Wspomaga wchłanianie substancji pokarmowych z pożywienia. Oczyszcza drogi oddechowe z zalegającego śluzu.
Cynamon poprawia trawienie, reguluje poziom tłuszczy w organizmie. Dodatkowo poprawia krążenie i rozgrzewa organizm. Ma również właściwości przeciwdepresyjne.
Imbir jest doskonały na przeziębienia, rozgrzewa organizm, przynosi ulgę chorym stawom. Ma działanie przeciwbólowe.
Kumin pobudza apetyt, łagodzi wzdęcia oraz kolkę. Podaje się go w leczeniu niestrawności oraz biegunek.
Kolendra ma właściwości odkażające.
Pieprz czarny łagodzi wzdęcia.
Jak samodzielnie przygotować mieszankę curry?
Mieszamy ze sobą:
- Po 7g kardamonu, słodkiej papryki, rozmaryny, hyzopu, gorczycy
- Po 8g kminku, imbiru, cynamonu
- 10g ziela angielskiego
- 12 g pieprzu czarnego
- 30 g kolendry
Wszystkie składniki mielimy w młynku do pieprzu i zamykamy w szczelnym naczyniu. Mieszanka taka ma ważność nawet do 12 miesięcy.
Zastosowanie w kuchni
Przyprawę curry stosuje się do mięs, warzyw, ryżu, owoców morza. To także doskonały dodatek do sosów. Z przyprawą tą można przygotować oryginalne desery. Ponadto można ją dodać do jabłek, ananasów czy bananów. To także świetny dodatek do soku pomarańczowego czy białego wina.
Trojan E., Tradycyjne przyprawy, zioła, rośliny lecznicze i mieszanki przypraw, wyd. AA s.c. Kraków 2004, str. 135-136
http://natemat.pl/104395,curry-cenne-wlasciwosci-o-ktorych-mozesz-nie-miec-pojecia (21.06.2016)
http://www.przyprawowy.pl/curry.html (21.06.2016)
http://www.przyprawowy.pl/kari.html (21.06.2016)
http://smak-indii.pl/o-przyprawach/curryleaves (21.06.2016)
http://www.mxr.com.pl/d/Bergera_koenigii.HTML (21.06.2016)
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/parmar/12.html(21.06.2016)
- Podobne artykuły
Kozieradka łac.Triginella foenum-graecum
Kozieradka jest roślina z rodziny motylkowatych. W kuchni wykorzystuje się liście oraz nasiona kozieradki. Roślina ta wykazuje działanie lecznicze
Lubczyk ogrodowy – łac. Levisticum officinale
Lubczyk ogrodowy to przyprawa posiadająca wiele właściwości leczniczych. Z lubczyku wykorzystuje się zazwyczaj jego korzeń, czasem liście
Chrzan pospolity- łac. Cochlearia armoracia- właściwości
Chrzan pospolity posiada cenne właściwości lecznicze, które przemawiają za regularnym spożywaniem tej rośliny. Korzeń chrzanu wykazuje właściwości antybiotyczne
Estragon łac. Artemisia dracunculus
Estragon zwalcza również brak apetytu, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Co ważne, wpływa też na obniżenie cholesterolu, a dodatkowo zawiera kwasy organiczne oraz minerały