Pod nazwą curry kryją się różne znaczenia. W rozumieniu świata zachodniego curry to mieszanka przypraw pochodząca z regionów południowo- azjatyckich. W Indiach pod nazwa curry spotykamy danie podsmażane na oleju z mięsem lub warzywami z charakterystyczną mieszanką przypraw. Również w Indiach możemy spotkać drzewo powszechnie znane jako curry lub bardziej kari (drzewo Bergera koenigii).
Najczęściej jednak curry oznacza egzotyczną przyprawę będąca mieszanką przypraw. Słowo curry pochodzi podobno od indyjskiego słowa „kari”, które oznacza sos, gotowane mięso lub warzywo.
MIESZANKA PRZYPRAW CURRY
Mieszanka przypraw curry może mieć różny skład w zależności od regionu Azji i Indii. W restauracjach indyjskich lub tajskich możemy spotkać różne rodzaje curry. Czerwone curry, które jest na bazie czerwonych papryczek chili. Zielone z zielonych chili, a także żółte wykonane głównie z kurkumy i kminku.
W świecie zachodnim curry ma standardowy smak, na który składają się głównie kurkuma, kolendra, imbir, czosnek, chili, pieprz, cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon i kminek.
Przyprawy te mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Większość z nich podejrzewa się o działanie przeciwnowotworowe. Oczywiście jak większość przypraw poprawiają metabolizm oraz wspomagają krążenie. Curry jest to idealny dodatek do tłustego i ciężko strawnego posiłku.
Skład mieszanki:
Curry poleca się osobom z artretyzmem. Prawdopodobnie przyprawa ta zapobiega chorobie Alzheimera. Curry dodawane do potraw wspomaga także pracę naszego mózgu.
Jak samodzielnie przygotować mieszankę curry?
Mieszamy ze sobą:
Po 7g kardamonu, słodkiej papryki, rozmaryny, hyzopu, gorczycy
Po 8g kminku, imbiru, cynamonu
10g ziela angielskiego
12 g pieprzu czarnego
30 g kolendry
Wszystkie składniki mielimy w młynku do pieprzu i zamykamy w szczelnym naczyniu. Mieszanka taka ma ważność nawet do 12 miesięcy.
Zastosowanie w kuchni
Przyprawę curry stosuje się do mięs, warzyw, ryżu, owoców morza. To także doskonały dodatek do sosów. Z przyprawą curry można przygotować oryginalne desery. Przyprawę tą można dodać do jabłek, ananasów czy bananów. To także świetny dodatek do soku pomarańczowego czy białego wina.
Literatura
[1] Trojan E., Tradycyjne przyprawy, zioła, rośliny lecznicze i mieszanki przypraw, wyd. AA s.c. Kraków 2004, str. 135-136
[2] http://natemat.pl/104395,curry-cenne-wlasciwosci-o-ktorych-mozesz-nie-miec-pojecia (21.06.2016)
[3] http://www.przyprawowy.pl/curry.html (21.06.2016)
[4] http://www.przyprawowy.pl/kari.html (21.06.2016)
[6] http://smak-indii.pl/o-przyprawach/curryleaves (21.06.2016)
[7] http://www.mxr.com.pl/d/Bergera_koenigii.HTML (21.06.2016)
[8]https://www.hort.purdue.edu/newcrop/parmar/12.html(21.06.2016)
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.