Ostryż długi to roślina pochodząca z Azji. U nas znany jest bardziej jako KURKUMA i ma zastosowane jako przyprawa i barwnik spożywczy.
Rząd: Imbirowce
Rodzina: Imbirowate
Rodzaj: Ostryż
Łacińska: Curcuma longa, Curcuma domestica
Angielska: Turmeric
Niemiecka: Kurkuma
Polskie nazwy: ostryż domowy, barwierski; kurkuma, szafran indyjski
Ostryż prawdopodobnie pochodzi z Indii. Nie występuje w stanie dzikim. Uprawiany w Indiach, Pakistanie, w Chinach, na Półwyspie Malajskim, Cejlonie i na Antylach.
Do rodzaju ostryż zalicza się ok 70 gatunków. Na Półwyspie Malajskim, w Indonezji oraz na Jawie występuje ostryż jawajski (łac. Curcuma xanthorrhiza), oraz ostryż wonny (łac. Curcuma aromatica), ostryż plamisty (łac. Curcuma Zedoaria), z których otrzymuje się kłącza o podobnych właściwościach.
Surowcem jest kłącze kurkumy (Curcumae longae rhizoma).
Kurkuma była stosowana 1500 lat przed Chrystusem. O roślinie jest wzmianka w Wedach hinduskich. Roślina była uprawiana w Indiach od niepamiętnych czasów i miała zastosowanie jako barwnik do barwienia ryżu na ważne uroczystości. Kurkuma jest wymieniana w Starym Testamencie.
Przyprawa docierała też do Europy przez Jedwabny Szlak z Indii. Ostryż dotarł do Afryki Wschodniej drogą morską w VIII wieku, skąd 5 wieków później przywędrował do Afryki Zachodniej. Do Europy drogą morską kurkumę sprowadził Marko Polo. Jednak nie była to popularna przyprawa. Została doceniona dopiero po I wojnie światowej jako lek stosowany w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego.
Ajurweda stosuje kurkumę do leczenia ran, stanów zapalnych, a nawet raka. Kurkuma ma znaczenie w leczeniu problemów z wątrobą, wysokim cholesterolem oraz problemów trawiennych. Jest także środkiem wykorzystywanym do leczenia siniaków i chorób skóry. Ponadto ostryż ma zastosowanie w leczeniu astmy, oskrzeli, nadpobudliwości i alergii, a także w anoreksji, reumatyzmu, ran cukrzycowych czy zapalenia zatok.
W tradycyjnej medycynie chińskiej kurkuma jest stosowana w leczeniu chorób związanych z bólem brzucha. Kurkuma jest stosowana jako środek wspomagający wytwarzanie czerwonych krwinek, rozpuszcza zakrzepy krwi. Ma zastosowanie w leczeni żółtaczki, czerwonki i biegunek. W medycynie Chińskiej jest powszechnie stosowana jako środek wiatropędny, przeczyszczający i przeciwrobacze oraz jako lek na dolegliwości wątroby.
Kłącze kurkumy zawdzięcza swój piękny żółty kolor obecności barwników nazywanych kurkumoidami, do których zalicza się między innymi: kurkuminę, dezmetoksykurkumina, bidemetoksykurkumina, zyngiberon. Kurkuma zawiera do 5% olejku eterycznego, którego głownymi składnikami są seskwiterpeny oraz bisabolen. Kłącze kurkumy dostarcza cukrów prostych, skrobi oraz polisacharydów, jest także źródłem aminokwasów i fitosteroli. Ostryż dostarcza również witaminy (niacyna, kwas pantotenowy, wit. B6, kwas foliowy, wit. E, K) i minerały (potas, wapń, żelazo, sód, fosfor, magnez, mangan, selen, cynk, miedź).
Kłącze kurkumy:
Przy dłuższym stosowaniu może powodować dolegliwości żołądkowe.
Niedrożność dróg żółciowych oraz kamienie żółciowe.
Literatura
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.