Tematy na blogu

Ostryż długi- Curcuma longa

Ostryż długi to roślina pochodząca z Azji. U nas znany jest bardziej jako KURKUMA i ma zastosowane jako przyprawa i barwnik spożywczy. 

 

Ostryż długi- systematyka

Rząd: Imbirowce
Rodzina: Imbirowate
Rodzaj: Ostryż

 

Nazwy

Łacińska: Curcuma longa, Curcuma domestica

Angielska: Turmeric

Niemiecka: Kurkuma

Polskie nazwy: ostryż domowy, barwierski; kurkuma, szafran indyjski

 

Ostryż długi- występowanie

Ostryż prawdopodobnie pochodzi z Indii. Nie występuje w stanie dzikim. Uprawiany w Indiach, Pakistanie, w Chinach, na Półwyspie Malajskim, Cejlonie i na Antylach.

 

Ostryż długi- odmiany

Do rodzaju ostryż zalicza się ok 70 gatunków. Na Półwyspie Malajskim, w Indonezji oraz na Jawie występuje ostryż jawajski (łac. Curcuma xanthorrhiza), oraz ostryż wonny (łac. Curcuma aromatica), ostryż plamisty (łac. Curcuma Zedoaria), z których otrzymuje się kłącza o podobnych właściwościach.

  

Surowiec

Surowcem jest kłącze kurkumy (Curcumae longae rhizoma).

 

Ostryż długi- historia

Kurkuma była stosowana 1500 lat przed Chrystusem. O roślinie jest wzmianka w Wedach hinduskich. Roślina była uprawiana w Indiach od niepamiętnych czasów i miała zastosowanie jako barwnik do barwienia ryżu na ważne uroczystości. Kurkuma jest wymieniana w Starym Testamencie.

Przyprawa docierała też do Europy przez Jedwabny Szlak z Indii. Ostryż dotarł do Afryki Wschodniej drogą morską w VIII wieku, skąd 5 wieków później przywędrował do Afryki Zachodniej. Do Europy drogą morską kurkumę sprowadził Marko Polo. Jednak nie była to popularna przyprawa. Została doceniona dopiero po I wojnie światowej jako lek stosowany w schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego.

 

Ostryż długi w ajurwedzie

Ajurweda stosuje kurkumę do leczenia ran, stanów zapalnych, a nawet raka.  Kurkuma ma znaczenie w leczeniu problemów z wątrobą, wysokim cholesterolem oraz problemów trawiennych. Jest także środkiem wykorzystywanym do leczenia siniaków i chorób skóry. Ponadto ostryż ma zastosowanie w leczeniu astmy, oskrzeli, nadpobudliwości i alergii, a także w anoreksji, reumatyzmu, ran cukrzycowych czy zapalenia zatok.

Ostryż długi w medycynie chińskiej

W tradycyjnej medycynie chińskiej kurkuma jest stosowana w leczeniu chorób związanych z bólem brzucha. Kurkuma jest stosowana jako środek wspomagający wytwarzanie czerwonych krwinek, rozpuszcza zakrzepy krwi. Ma zastosowanie w leczeni żółtaczki, czerwonki i biegunek. W medycynie Chińskiej jest powszechnie stosowana jako środek wiatropędny, przeczyszczający i przeciwrobacze oraz jako lek na dolegliwości wątroby.

 

Składniki mineralne

 Kłącze kurkumy zawdzięcza swój piękny żółty kolor obecności barwników nazywanych kurkumoidami, do których zalicza się między innymi: kurkuminę, dezmetoksykurkumina, bidemetoksykurkumina, zyngiberon. Kurkuma zawiera do 5% olejku eterycznego, którego głownymi składnikami są seskwiterpeny oraz bisabolen. Kłącze kurkumy dostarcza cukrów prostych, skrobi oraz polisacharydów, jest także źródłem aminokwasów i fitosteroli. Ostryż dostarcza również witaminy (niacyna, kwas pantotenowy, wit. B6, kwas foliowy, wit. E, K) i minerały (potas, wapń, żelazo, sód, fosfor, magnez, mangan, selen, cynk, miedź).

    OSTRYŻ DŁUGI- DZIAŁANIE LECZNICZE 

Kłącze kurkumy:

 • Działa żółciopędnie i żółciotwórczo
 • Ma zastosowanie w leczeniu wrzodów
 • Działa wiatropędne
 • Korzystnie wpływają na poziom glukozy we krwi
 • Hamuje agregację płytek
 • Wspomagającym odporność, poprzez aktywację komórek T i B, makrofagi, neutrofile
 • Jest pomocne w leczeniu zespołu suchego oka, zapalenia spojówek, jaskry, retinopatii niedokrwiennej
 • Możne pomóc w redukcji bólów i sztywności w zapaleniu stawów
 • Wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne
 • Może mieć znaczenie w profilaktyce chorób neurodegradacyjnych, w tym w chorobie Alzheimera.

 

Działanie niepożądane

Przy dłuższym stosowaniu może powodować dolegliwości żołądkowe.

 

Ostryż długi- przeciwwskazania

Niedrożność dróg żółciowych oraz kamienie żółciowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Literatura

 1. Ben- Erik von Wyk; Michael Wink; Rośliny lecznicze świata, ilustrowany przewodnik; MedPharm Polska 2008, str. 118
 2. Baj T.; Ostryż długi, kurkumą zwany. Lecznicza przyprawa; luty 2009, nr 30/8, str. 15- 17
 3. Denys J. Charles; Antioxydant properties of spices, herbs and other sources; Springer Science+Business Media New York 2013, str. 563-580
 4. K. Lim; Edible and nonedible plants, Vol. 12, rok 2016, str. 241- 314
 5. M.E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna; str.472-473

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.