- Bazylia w wierzeniach i w magii
Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Ponadto ma zastosowanie w medycynie, zwłaszcza przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. A wszystko to za sprawą olejków zawartych w listkach. Olejek bazyliowy i kadzidło z bazylii poprawiają nastrój oraz świetnie koją zmysły. To dzięki temu od wieków ceniono bazylię nie tylko w kuchni i medycynie. Roślina ta ma swoje zastosowanie w magicznych rytuałach przyciągania miłości, szczęścia i korzyści materialnych. Bazylia jest też związana z wieloma wierzeniami. Już samo słowo bazylia związane jest z czymś niezwykłym- pochodzi bowiem od greckiego słowa Basileus, które oznacza króla. I faktycznie od wieków zioło to było uważane jest za coś wyjątkowego, a nawet boskiego.
Bazylia w wierzeniach na przestrzeni dziejów
Nie ma informacji o znaczeniu tej rośliny w wierzeniach ludowych na terenie Polski, choć wg wielu podań roślina ta znana była u nas w średniowieczu.
W antycznym Rzymie bazylia była stosowana jako talizman przeciw bazyliszkowi. W Libii natomiast wierzono, że chroni przed skorpionami i wężami.
W starożytności wierzono, że podczas siewu bazylii należy krzyczeć i przeklinać. Skąd wzięło się francuskie powiedzenie „semer le basilica” – „zasiew bazylii” co można przetłumaczyć jako bredzenie.
Wiele niedorzeczności związanych z zielem bazylii przetrwało od czasów starożytnych. Stad też w epoce renesansu krążyły podania, że od zapachu bazylii zalęgły się w głowie skorpiony. Inna historia również jakoby potwierdzała te nieprawdopodobne doniesienia, podając, że pewien chłop nawąchawszy się bazylii tak ciężko zachorował, że z nosa wydychał czarne robaczki, a po krótkim czasie zmarł. Z kolei Marcin z Urzędowa podaje, że bazylia umieszczona na słońcu w garnku rodzi niedźwiadki.
W XIX wieku wierzono, że jej woń ożywia duchy. Jak podaje J. Rostafiński niedobrze jest trzymać bazylię razem z bursztynem.
Bazylia w wierzeniach miłosnych
W średniowieczu utrwaliło się przekonanie, że bazylia to talizman o znaczeniu erotycznym, który „ożywia duchy” oraz chroni przed miłością. Jej zapach miał wywoływać uczucie sympatii między dwiema osobami, tak więc wierzono, że jeżeli mężczyzna podaruje lub otrzyma gałązkę bazylii od kobiety to te dwie osoby zakochają się w sobie. Z kolei jeżeli kobieta umieściła doniczkę z bazylią na balkonie, oznaczało to, że jest gotowa na zaloty mężczyzn. Gdy młoda kobieta podarowała młodemu mężczyźnie gałązkę tej rośliny ten powinien rozważyć oświadczenie się tej kobiecie.
Bazylia w wierzeniach
W greckim kościele prawosławnym używa się jej do przygotowania wody święconej, a pojemniki z bazylią są umieszczone przy ołtarzu. W dniu Święta Bazylii obchodzonego w Grecji 1 stycznia kobiety przynoszą bazylię na nabożeństwa.
W religii Hindu i Islamu bazylię sadzi się na grobie ukochanych osób. Natomiast w Meksyku nosi się listki bazylii w kieszeni, aby przyciągała pieniądze i odwracała złe uroki.
Według apokryfów bazylia wyrosła na grobie Chrystusa po Jego zmartwychwstaniu.
Bazylia w magii
Od pradawnych czasów bazylia jest znana ze swej magicznej właściwości pomnażania bogactwa. Noszenie jej listków w portfelu ma przyciągać do niego pieniądze. Jest także ziołem, które wypędza zło z domu, przynosi szczęście, dobrobyt i harmonię. Ponadto przyciąga szczęście i zjednuje sympatię ludzi. Jest używana w przepowiedniach i wróżbach miłosnych. Oprócz tego ziele to pozwala naprawić napięte relacje z bliskimi.
Bazylia pomaga zatrzymać w domu szczęście i miłość, a rozsypana wokoło ukochanej osoby – zapewnia jej wierność. Stosowana w magii ochrania i oczyszcza. Ziele pali się jako kadzidło dla oczyszczenia przestrzeni z niepożądanych istot i energii negatywnych przed praktykami, rytuałami. Przed inicjacją najlepiej dodać parę jej listków do kąpieli. Ochrania przed złymi duchami i negatywnymi energiami.
Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i Życie, Warszawa, str. 101
Charles D. J.; Antioxidant properties of spices, herbs and other sources; Springer Science, New York 2013, str. 173-179
Gregg S.; The complete illustrated encyclopedia of magical plants; Fair Winds Press 2014, str. 2014, str. 75
Kawałko M. J.; Historie ziołowe; Krajowa agencja wydawnicza, Lublin 1986r., str. 62, 65, 69, 192-204
Kujawska M., Łuczaj Ł, Sosnowska J., Klepacki P.; Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych . Słownik Adama Fischera; Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Wrocław 2016, str. 78-79
Marczyk M..;Domowe sposoby leczenia. Leki z natury ;Wydawnictwo Dragon, Bielsko Biała 2015str. 58-59
Medici M.; Księga dobrych czarów; Wydawnictwo Elipsa, Warszawa 1995, str. 114-115
Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach; Akademia umiejętności, Kraków 1893, str. 7-8
Small E., Deutsch G.; Culinary herbs for short season gardens; National Research Council of Canada& Ismant Associates Ins. 2001 r., str. 38-40
- Podobne artykuły
Magia ziół zioła w noc kupały
Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….
Matki Boskiej Zielnej- 15 sierpnia
Święto Matki Boskiej Zielnej to jedno z najważniejszych świąt maryjnych. W dzień ten wierni przynoszą do kościoła bukiety z ziół
Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia
Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej