Bazylia jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni. Roślina ta ma także zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. A wszystko to za sprawą olejków zawartych w listkach. Olejek bazyliowy i kadzidło z bazylii poprawiają nastrój oraz świetnie koją zmysły. Od wieków ceniono bazylię nie tylko w kuchni i medycynie. Roślina ta ma swoje zastosowanie w magicznych rytuałach przyciągania miłości, szczęścia i korzyści materialnych. Bazylia jest też związana z wieloma wierzeniami. Już samo słowo bazylia związane jest z czymś niezwykłym- pochodzi bowiem od greckiego słowa Basileus, które oznacza króla. I faktycznie od wieków zioło to było uważane jest za coś wyjątkowego, a nawet boskiego.

Bazylia – wierzenia na przestrzeni dziejów

Nie ma informacji o znaczeniu tej rośliny w wierzeniach ludowych na terenie Polski, choć wg wielu podań roślina ta znana była u nas w średniowieczu.

W antycznym Rzymie bazylia była stosowana jako talizman przeciw bazyliszkowi. W Libii natomiast wierzono, że chroni przed skorpionami i wężami.

W starożytności wierzono, że podczas siewu bazylii należy krzyczeć i przeklinać. Skąd wzięło się francuskie powiedzenie „semer le basilica” – „zasiew bazylii” co można przetłumaczyć jako bredzenie.
Rośliny odstraszajace komary

Komary potrafią popsuć letni wieczór. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Warto posadzić w okolicy tarasu lub na balkonie rośliny, które dzięki olejkom eteryczny modstraszą komary.

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Wiele niedorzeczności związanych z zielem bazylii przetrwało od czasów starożytnych. Stad też w epoce renesansu krążyły podania, że od zapachu bazylii zalęgły się w głowie skorpiony. Inna historia również jakoby potwierdzała te nieprawdopodobne doniesienia, podając, że pewien chłop nawąchawszy się bazylii tak ciężko zachorował, że z nosa wydychał czarne robaczki, a po krótkim czasie zmarł. Z kolei Marcin z Urzędowa podaje, że bazylia umieszczona na słońcu w garnku rodzi niedźwiadki.

W XIX wieku wierzono, że jej woń ożywia duchy. Jak podaje J. Rostafiński niedobrze jest trzymać bazylię razem z bursztynem.

 

Bazylia w wierzeniach miłosnych

W średniowieczu utrwaliło się przekonanie, że bazylia to talizman o znaczeniu erotycznym, który „ożywia duchy” oraz chroni przed miłością. Zapach bazylii wywołuje uczucie sympatii między dwiema osobami, tak więc wierzono, że jeżeli mężczyzna podaruje lub otrzyma gałązkę bazylii od kobiety to te dwie osoby zakochają się w sobie. Z kolei jeżeli kobieta umieści doniczkę z bazylią na balkonie, oznaczało to, że jest gotowa na zaloty mężczyzn. Gdy młoda kobieta podaruje młodemu mężczyźnie gałązkę tej rośliny ten powinien rozważyć oświadczenie się tej kobiecie.

 

Bazylia w wierzeniach

W greckim kościele prawosławnym używa się jej do przygotowania wody święconej, a pojemniki z bazylią są umieszczone przy ołtarzu. W dniu Święta Bazylii obchodzonego w Grecji 1 stycznia kobiety przynoszą bazylię na nabożeństwa.

W religii Hindu i Islamu bazylię sadzi się na grobie ukochanych osób. Natomiast w  Meksyku nosi się listki bazylii w kieszeni, aby przyciągała pieniądze i odwracała złe uroki.

Według apokryfów bazylia wyrosła na grobie Chrystusa po Jego zmartwychwstaniu.

 

Bazylia w magii

Od pradawnych czasów bazylia jest znana ze swej magicznej właściwości pomnażania bogactwa. Noszenie jej listków w portfelu ma przyciągać do niego pieniądze. Jest także ziołem, które wypędza zło z domu, przynosi szczęście, dobrobyt i harmonię. Przyciąga szczęście i zjednuje sympatię ludzi. Jest używana w przepowiedniach i wróżbach miłosnych, ziele to pozwala naprawić napięte relacje z bliskimi.

Bazylia pomaga zatrzymać w domu szczęście i miłość, a rozsypana wokoło ukochanej osoby – zapewnia jej wierność. Stosowana w magii ochrania i oczyszcza. Ziele pali się jako kadzidło dla oczyszczenia przestrzeni z niepożądanych istot i energii negatywnych przed praktykami, rytuałami. Przed inicjacją najlepiej dodać parę jej listków do kąpieli. Ochrania przed złymi duchami i negatywnymi energiami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i Życie, Warszawa, str. 101 

Charles D. J.; Antioxidant properties of spices, herbs and other sources; Springer Science, New York 2013, str. 173-179

Gregg S.; The complete illustrated encyclopedia of magical plants; Fair Winds Press 2014, str. 2014, str. 75 

Kawałko M. J.; Historie ziołowe; Krajowa agencja wydawnicza, Lublin 1986r., str. 62, 65, 69, 192-204 

Kujawska M., Łuczaj Ł, Sosnowska J., Klepacki P.; Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych . Słownik Adama Fischera; Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Wrocław 2016, str. 78-79 

Marczyk M..;Domowe sposoby leczenia. Leki z natury ;Wydawnictwo Dragon, Bielsko Biała 2015str. 58-59 

Medici M.; Księga dobrych czarów; Wydawnictwo Elipsa, Warszawa 1995, str. 114-115

Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach; Akademia umiejętności, Kraków 1893, str. 7-8 

Small E., Deutsch G.; Culinary herbs for short season gardens; National Research Council of Canada& Ismant Associates Ins. 2001 r., str. 38-40 
Dlaczego jeść jesienne warzywa i owoce

Jesienne warzywa i owoce są pełne koloru, pysznego smaku, a także witamin i wartości odżywczych. Warto je jeść, aby cieszyć się zdrowiem i wspomagać odporność

Jakie owoce sezonowe w lipcu

Lipiec- owoce sezonowe. W lipcu mamy dostęp do największej ilości świeżych i soczystych owoców, wśród których należy wymienić: agrest, jagody, brzoskwinie, porzeczki…
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.