Dlaczego warto pić herbatkę z kopru włoskiego

Zarówno korzeń jak i owoce kopru włoskiego mają szerokie zastosowanie w kuchni oraz ziołolecznictwie. Napar z owoców kopru włoskiego to ceniony środek pomocny przy dolegliwościach układu pokarmowego. Podawanie herbatki koprowej jest tradycyjnym sposobem na uporczywe kolki dla niemowląt oraz sposób na zwiększenie laktacji (choć oficjalnie nie zaleca się picia herbatek ziołowych w czasie karmienia piersią). Napój ten przynosi ulgę przy zaparciach czy wzdęciach, jego działanie rozkurczowe na mięśnie jelit powoduje, że reguluje pracę całego układu pokarmowego. Ponadto koper włoski zwiększa wydzielanie soku żołądkowego wspomagając trawienie, pomaga pozbyć się zgagi oraz reguluje apetyt. Herbatka z kopru włoskiego wykazuje delikatne działanie wykrztuśne stąd też jest zalecana przy kaszlu i zapaleniu oskrzeli. Koleją zaletą picia herbatki koprowej jest jej działanie moczopędne, co przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Koper włoski wspomaga pracę układu sercowo- naczyniowego, obniżając ciśnienie krwi oraz wpływa na poprawę nastroju. Herbatka koperkowa jest również polecana w zwalczaniu problemów z bezsennością oraz stosuję się ją przy problemach z nieświeżym oddechem.




Jak przygotować herbatkę z kopru włoskiego i jak ją stosować?

1 łyżkę owoców kopru włoskiego zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na 15-20 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki naparu po posiłkach przy różnego rodzaju zaburzeniach trawiennych, przy braku apetytu oraz w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Dla dzieci po 1 łyżce lub łyżeczce naparu w zależności od wieku co 3 godziny przy bólach brzucha i zaparciach, oraz jako środek wykrztuśny. Dla matek zaleca się picie ¼ szklanki naparu.

Napar dla niemowląt: 1 łyżeczka zmielonych nasion w szklance gorącej wody, zaparzyć w termosie przez 30 minut. Podawać kilka razy dziennie po 1 łyżeczce przy uporczywych kolkach. 

Przeciwwskazania do picia herbatki z kopru włoskiego

Pojawiają się doniesienia o działaniu estrogenowym kopru włoskiego, dlatego zaleca się zachować ostrożność i nie przyjmować zbyt dużych dawek tego ziela. Właśnie z powodu działania estrogenowego herbatka koprowa nie jest zalecana do podawania niemowlętom i małym dzieciom.

Koper włoski może wywołać reakcję alergiczną lub podrażniać śluzówkę żołądka. Dlatego osoby wrażliwe i skłonne do alergii powinny zachować ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Olechnowicz- Stępień W., Lamer-Zarawska E.; Rośliny lecznicze stosowane u dzieci; PZWL, Warszawa 1992, str. 25-28




Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.