Tematy na blogu

Odmiany mięty

Odmiany mięty- czyli co mamy do wyboru

Mięta mięcie nierówna. Każdy gatunek mięty będzie miał inny wygląd liści, zapach czy smak.

Odmiany mięty, które powstały w Europie to przeważnie rośliny osiągające 30-90 cm, chociaż są także krzewinki płożące się po ziemi. Dodatkowo każdy gatunek mięty ma różne odmiany także różniące się zapachem czy smakiem. Liście większości mięt są naprzciwległe, ząbkowane i spiczasto zakończone. W zależności od odmiany mogą mieć różne odcienie zieleni. Oczywiście i smak, i zapach danej odmiany będzie zróżnicowany. Można spotkać mięty orzeźwiające, bardziej pikantne, słodkawe lub owocowe. Większość gatunków mięt wytwarza delikatne fioletowe, różowe lub białe kwiaty. Mięta kwitnie zwykle w połowie lata.

Znanych jest 19 gatunków mięty i 13 mieszańców. W obrębie każdego gatunku jest duża różnorodność.

Najbardziej znany odmiany mięty

 • Mięta pieprzowa (łac. Mentha x piperita) – jest najczęściej wykorzystywana w przemyśle spożywczym, jest też surowcem farmaceutycznym, ze względu na olejek eteryczny. Liście ma ciemnozielone, żyłkowate i grube. Można ją uprawiać zarówno w doniczkach jak i w gruncie. Najbardziej cenioną odmianą mięty pieprzowej jest mięta angielska Mitcham
 • Mięta zielona (łac. Mentha spicata) -ma właściwości zbliżone do mięty pieprzowej. Wykorzystywana w kuchni, jest składnikiem sosu miętowego i napojów z dodatkiem mięty. Ma zastosowanie w produkcji cukierków i gum do żucia. Liście ma nieco marszczone, bezogonkowe, ma cytrynowo- miętowy zapach i charakterystyczny ostry smak przypominający kamforę.
 • Mięta okrągłolistna (jabłkowa) (łac. Mentha suaveolens) – liście ma okrągłe, szarozielone, od spodu białawe i puszyste. Można ją uprawiać w doniczce. Jej aromat przypomina jabłko. Świetnie nadaje się na herbatki
 • Mięta imbirowa (łac. Mentha x cardiaca) – liście złociste, pstrokate, w smaku łączą miętę z imbirem i mają przyjemny owocowy zapach. Świetnie pasuje do sałatek.
 • Mięta wodna (nadwodna)(łac. Mentha aquatica) – rośnie na mokrej ziemi, liście ma okrągłe, zielone z domieszką fioletu. Często używana do przyprawiania dań mięsnych w Azji Południowo- Wschodniej

 

 • Mięta korsykańska (łac. Mentha requinii) – niska, przylegająca do ziemi roślinka z drobnymi, jasnozielonymi liśćmi, o intensywnym zapachu i zwartym. Ma drobne szmaragdowozielone liście i jest uprawiana jako roślina ozdobna.
 • Mięta polna (łac. Mentha arvensis) – łodygę ma czerwonawą lub bordową, preferuje stanowiska podmokłe, położone blisko zbiorników wodnych, ale moża ją uprawiac w doniczce. Gatunek aromatyczny i orzeźwiający ma zastosowanie w leczeniu dolegliwości trawiennych, charakteryzuje się dużą zawartością mentolu.
 • Mięta kędzierzawa (łac. Mentha crispata) – Liście ciemnozielone, mocno pokarbowane, kwiaty liliowe. Pozyskuje się z niej olejek eteryczny, który ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym. W smaku jest delikatniejsza od mięty pierzowej, stosowana w dolegliwościach trawiennych, świetnie pazuje do Mojito.
 • Mięta polej (łac. Mentha pulegium) – roślina aromatyczna o ciemnozielonych drobnych liściach. Stosowana w dolegliwościach trawiennych oraz w celu wywołania okresu u kobiet. Zalecana przez Św. Hildegardę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

 

Literatura

 1. Small E., Deutsch G.; Culinary herbs for short-season gardeners; NRC Research Press, Canada 2001, str. 118-121
 2. Wielka księga ziół, Reader’s digest, str. 79

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.