Tematy na blogu

Witamina B5 czyli pochodne kwasu pantotenowego

Witamina B5- Kwas pantotenowy

Pod pojęciem witaminy B5 kryją się następujące związki w postaci wolnej i związanej:

 • Kwas D-pantenowy
 • Panteina
 • Pantenol- alkohol o strukturze odpowiadającej kwasu pantetenowego, nie występuje w przyrodzie, ale wykazuje dużą aktywność biologiczną
 • Koenzym A

Witamina B5- budowa

Cząsteczka kwasu pantotenowego zbudowana jest z β-alaniny związanej amidowo z kwasem pantoinowym (kwasem 2,4-dihydroksy-3,3-dimetylomasłowym).

 

Witamina B5- Historia

Nazwa kwasu pantotenowego wskazuje na jego szerokie rozpowszechnienie w świecie roślinnym i zwierzęcym, stąd nazwa: pantotenowy= wszechobecny.

Kwas pantotenowy został odkryty w 1931 r. przez R. Williamsa w toku badań dotyczących witamin wzrostowych dla niektórych drożdży. Później stwierdzono, że bakterie kwasu mlekowego i propionowego wymagają do swojego wzrostu w pożywce obecności nowo odkrytej witaminy. Ustalono, że witamina ta występuje w wątrobie zwierzęcej i otrębach ryżowych.

Strukturę kwasu pantotenowego ustalono w wyniku stopniowego hydrolitycznego rozpadu tego związku. W roku 1940 dokonano pełnej syntezy kwasu pantotenowego będącą jednocześnie potwierdzeniem zaproponowanej struktury związku.

 

Witamina B5- Właściwości fizyczne

Wolny kwas pantotenowy jest gęstą, żółtawą, higroskopijną, oleistą cieczą. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. W roztworach wodnych kwas pantotenowy jest stosunkowo trwały w pH 4-8, natomiast w środowisku silnie alkalicznym lub kwaśnym łatwo ulega hydrolizie, zwłaszcza przy ogrzewaniu. Jest to związek bardzo nietrwały.

Pantenol jest gęstą cieczą, ale jest też znany w formie krystalicznej. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i etanolu. W roztworach wodnych wykazuje znacznie większą trwałość niż kwas.

Krystaliczne sole wapnia i sodu kwasu pantotenowego oraz pantenol są odporne na działanie tlenu z powietrza, światła. Są jednak bardzo higroskopijne.

 

Forma aktywna witaminy B5

Aktywną formą kwasu pantotenowego w organizmie jest koenzym A. Koenzym ten przyłączając dwu węglową resztę kwasu octowego przekształca się w acteylo- konezymA, który jest nazywany aktywnym octanem, ze względu na dużą reaktywność oraz obecność w cząsteczce bogatego w energię wiązanie tioestrowego.

 

Witamina B5- Metabolizm

Z pożywienia wchłania się około 40-60 % spożytego kwasu pantotenowego. Wolny kwas pantotenowy oraz pantenol bardzo łatwo ulegają wchłonięciu, podczas, gdy jego formy związane muszą być rozłożone w jelicie. Największe stężenie kwasu pantotenowego jest w wątrobie oraz korze nadnerczy. Zwartość kwasu pantotenowego we krwi wynosi 0,2-2 mg/l, a w wątrobie ok. 28 mg, przeważnie w postaci koenzymu A. Cztery godziny po podaniu kwasu pantotenowego jego ilość gwałtownie wzrasta we krwi i płynie rdzeniowym w postaci sprzężonej, a w moczu w postaci wolnej.

Kwas ten jest wydalany z moczem, ale może być także wydalany z kałem. Kwas pantotenowy jest też syntezowany przez bakterie jelitowe.

 

Witamina B5- Toksyczność

W przypadku przyjmowania syntetycznej witaminy B5, w większych dawkach (powyżej 10-20 mg/ dobę) może nastąpić rozstrój układu pokarmowego i biegunka. Jednak dawki te nie zagrażają życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Literatura:

 1. Biernat J.; Żywienie a uroda; Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2006, str. 111
 2. Bojanowska M., Budziak I., Ciołek A., Czeczko E., Jackowska I., Jankowska M., Kostecka M., Materska M., Skrzypek A.; Związki bioaktywne w roślinach zielarskich; Towarzystwo Wydawnictw Naukowych Libropolis, Lublin 2017, str. 25
 3. Braun L., Cohen M.; Herbal & Natural supplements an evidence- base guide 3th edition, Elsevier 2010, str. 946-949
 4. Gertig H., Przysławski J.; Bromatologia zarys nauki o żywieniu i żywności; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, str. 158-161
 5. Jarosz T.; Normy żywienia dla populacji Polski; IŻŻ, Warszawa 2017, str. 178-180
 6. Kaczmarczyk P.; Mikroelementy; Wydawnictwo Kolpap, Kielce, str. 11-12
  Longe J. L.; The Gale encyclopedia of diets, a guide to health and nutrition, 1-th edition; Thomson Gale 2018, str. 785-787
 7. Mindell E.; Biblia witamin; Wiedza i Życie, Warszawa 1993, str. 61-62, 177,
 8. Moszczyński P., Pyć R.; Biochemia witamin część I witaminy grupy B i koenzymy; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998 r., str. 124- 145
 9. Pałasz M, Petzke E.; Atlas witamin naturalne źródło zdrowia; Wydawnictwo SBM, Warszawa 2018, str. 98- 103
 10. Wawer I.; Suplementy diety dla Ciebie czyli jak nie stać się pacjentem; Wydawnictwo WEKTOR, Warszawa, str. 46, 72- 73

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.