- Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Witamina B5- Kwas pantotenowy
Pod pojęciem witaminy B5 kryją się następujące związki w postaci wolnej i związanej:
- Kwas D-pantenowy
- Panteina
- Pantenol- alkohol o strukturze odpowiadającej kwasu pantetenowego, nie występuje w przyrodzie, ale wykazuje dużą aktywność biologiczną
- Koenzym A
Witamina B5- budowa
Cząsteczka kwasu pantotenowego zbudowana jest z β-alaniny związanej amidowo z kwasem pantoinowym (kwasem 2,4-dihydroksy-3,3-dimetylomasłowym).
Witamina B5- Historia
Nazwa kwasu pantotenowego wskazuje na jego szerokie rozpowszechnienie w świecie roślinnym i zwierzęcym, stąd nazwa: pantotenowy= wszechobecny.
Kwas pantotenowy został odkryty w 1931 r. przez R. Williamsa w toku badań dotyczących witamin wzrostowych dla niektórych drożdży. Później stwierdzono, że bakterie kwasu mlekowego i propionowego wymagają do swojego wzrostu w pożywce obecności nowo odkrytej witaminy. Ustalono, że witamina ta występuje w wątrobie zwierzęcej i otrębach ryżowych.
Strukturę kwasu pantotenowego ustalono w wyniku stopniowego hydrolitycznego rozpadu tego związku. W roku 1940 dokonano pełnej syntezy kwasu pantotenowego będącą jednocześnie potwierdzeniem zaproponowanej struktury związku.
Witamina B5- Właściwości fizyczne
Wolny kwas pantotenowy jest gęstą, żółtawą, higroskopijną, oleistą cieczą. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. W roztworach wodnych kwas pantotenowy jest stosunkowo trwały w pH 4-8, natomiast w środowisku silnie alkalicznym lub kwaśnym łatwo ulega hydrolizie, zwłaszcza przy ogrzewaniu. Jest to związek bardzo nietrwały.
Pantenol jest gęstą cieczą, ale jest też znany w formie krystalicznej. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i etanolu. W roztworach wodnych wykazuje znacznie większą trwałość niż kwas.
Krystaliczne sole wapnia i sodu kwasu pantotenowego oraz pantenol są odporne na działanie tlenu z powietrza, światła. Są jednak bardzo higroskopijne.
Forma aktywna witaminy B5
Aktywną formą kwasu pantotenowego w organizmie jest koenzym A. Koenzym ten przyłączając dwu węglową resztę kwasu octowego przekształca się w acteylo- konezymA, który jest nazywany aktywnym octanem, ze względu na dużą reaktywność oraz obecność w cząsteczce bogatego w energię wiązanie tioestrowego.
Witamina B5- Metabolizm
Z pożywienia wchłania się około 40-60 % spożytego kwasu pantotenowego. Wolny kwas pantotenowy oraz pantenol bardzo łatwo ulegają wchłonięciu, podczas, gdy jego formy związane muszą być rozłożone w jelicie. Największe stężenie kwasu pantotenowego jest w wątrobie oraz korze nadnerczy. Zwartość kwasu pantotenowego we krwi wynosi 0,2-2 mg/l, a w wątrobie ok. 28 mg, przeważnie w postaci koenzymu A. Cztery godziny po podaniu kwasu pantotenowego jego ilość gwałtownie wzrasta we krwi i płynie rdzeniowym w postaci sprzężonej, a w moczu w postaci wolnej.
Kwas ten jest wydalany z moczem, ale może być także wydalany z kałem. Kwas pantotenowy jest też syntezowany przez bakterie jelitowe.
Witamina B5- Toksyczność
W przypadku przyjmowania syntetycznej witaminy B5, w większych dawkach (powyżej 10-20 mg/ dobę) może nastąpić rozstrój układu pokarmowego i biegunka. Jednak dawki te nie zagrażają życiu.
Biernat J.; Żywienie a uroda; Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2006, str. 111
Bojanowska M., Budziak I., Ciołek A., Czeczko E., Jackowska I., Jankowska M., Kostecka M., Materska M., Skrzypek A.; Związki bioaktywne w roślinach zielarskich; Towarzystwo Wydawnictw Naukowych Libropolis, Lublin 2017, str. 25
Braun L., Cohen M.; Herbal & Natural supplements an evidence- base guide 3th edition, Elsevier 2010, str. 946-949
Gertig H., Przysławski J.; Bromatologia zarys nauki o żywieniu i żywności; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, str. 158-161
Jarosz T.; Normy żywienia dla populacji Polski; IŻŻ, Warszawa 2017, str. 178-180
Kaczmarczyk P.; Mikroelementy; Wydawnictwo Kolpap, Kielce, str. 11-12
Longe J. L.; The Gale encyclopedia of diets, a guide to health and nutrition, 1-th edition; Thomson Gale 2018, str. 785-787
Mindell E.; Biblia witamin; Wiedza i Życie, Warszawa 1993, str. 61-62, 177,
Moszczyński P., Pyć R.; Biochemia witamin część I witaminy grupy B i koenzymy; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998 r., str. 124- 145
Pałasz M, Petzke E.; Atlas witamin naturalne źródło zdrowia; Wydawnictwo SBM, Warszawa 2018, str. 98- 103
Wawer I.; Suplementy diety dla Ciebie czyli jak nie stać się pacjentem; Wydawnictwo WEKTOR, Warszawa, str. 46, 72- 73
- Podobne artykuły
Naturalne źródła witaminy B5
Poznaj naturalne źródła witaminy B5 (kwasu pantotenowego)
Witamina B5 wpływ na zdrowie
Witamina B5 często określana jako kwas pantotenowy to witamina, której formą aktywną jest AcyloKoenzymA. Witamina B5 korzystnie wpływa wygląd skóry, włosów i paznokci
Wpływ witaminy B5 na organizm
Witamina B5 wchodzi w skład koenzymu A, który jest niezbędny w wielu przemianach zachodzących w naszym organizmie
Witamina B5- interakcje z lekami
Witamina B5 jest częstym składnikiem suplementów i preparatów witaminowych. Zanim przyjmiemy preparat z witaminą B5 sprawdźmy jakie mogą być jej interakcje z lekami