- Olejek anyżowy- zastosowanie w aromaterapii
Olejek anyżowy- otrzymywanie
Olejek anyżowy jest otrzymywany przez destylację z parą wodną rozdrobnionych owoców biedrzeńca anyżu (łac. Pimpinella anisium). Pierwsza frakcja olejku zawiera aldehyd octowy, terpeny oraz związki organiczne siarki. Taki skład wpływa na charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach, stąd często jest odrzucany Kolejna frakcja olejku to głównie z antenol, który stanowi 90% składu olejku.
Druga metoda otrzymywania olejku z owoców biedrzeńca polega na ekstrakcji przy zastosowaniu dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym.
Skład olejku anyżowego
Głównym składnikiem olejku anyżowego jest trans- antenol. Ponadto olejek ten zawiera pochodne fenylopropanu, metylochawikol, aldehyd anyżowy, kwas palmitynowy, monoterpeny i seskwiterpeny, estragon, linalol, terpineol.
Uwaga na fałszerstwa!: Olejek pozyskiwany z anyżku ma podobny skład do olejku pozyskiwanego z bodiana właściwego i kopru włoskiego. Oba te olejki są sprzedawane jako tańsze zamienniki olejku anyżowego. Bardzo często olejek anyżowy podrabia się wykorzystując syntetyczny antenol.
Właściwości olejku anyżowego
Olejek otrzymywany z biedrzeńca jest bezbarwnym lub jasnożółtym, klarownym płynem o średniej lepkości, który po schłodzeniu krzepnie do białej krystalicznej masy. Jego zapach jest słodkawy, przez co nie każdemu przypada do gustu.
Ze względu ma silne działanie tego olejku należy go zawsze stosować w rozcieńczeniu z wodą lub olejem bazowym.
Olejek anyżowy w historii
Olejek anyżkowy znany był już w starożytności. Egipcjanie dodawali ten olejek do wypieku chleba. Z kolei dla Greków było to lekarstwo na dolegliwości żołądkowe. Również rzymianie wykorzystywali pięknie pachnący olejek z anyżku.
Olejek anyżowy- działanie
• Wykrztuśne
• Przeciwskurczowe
• Przeciwbakteryjne
• Przeciwutleniające
• Przeciwgrzybicze
• Pobudza laktację
• Antyseptyczne na skórę
• Wiatropędne
Z czym łączyć olejek anyżowy
W aromaterapii zapach anyżkowy dobrze komponuje się z olejkami z: lawendy, kopru włoskiego, kardamonu, kminku, drzewa cedrowego, kolendry, mandarynki, drzewa różanego.
Olejek anyżowy- zastosowanie
Charakterystyczny zapach anyżku sprawia, że olejek z niego pozyskiwany znalazł zastosowanie:
- W przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym
- Do odstraszania komarów i insektów
- Do aromatyzowania past do zębów
- W połączeniu z olejkiem miętowym może być stosowany do dezynfekcji jamy ustnej
- W przemyśle cukierniczym
- Jako składnik pastylek do ssania oraz syropów wykrztuśnych
- Do aromatyzowania wyrobów alkoholowych
Olejek anyżowy- wskazania do stosowania
Przed zastosowaniem olejku eterycznego zachowaj ostrożność ponieważ jest to surowiec silnie działający. Jeżeli możesz poradź się osoby, która ma doświadczenie w pracy z olejkami eterycznymi!
Olejek z biedrzeńca stosuje się w leczeniu bólów reumatycznych, bólów mięśni, zapalenia oskrzeli, kokluszu, kolki, wzdęć, niestrawności oraz kaca. Środek ten może okazać się pomocny dla osób cierpiących na padaczkę czy histerię. Ponadto ułatwia zasypianie.
W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych olejek można wykorzystać w postaci inhalacji, jako środek do masażu klatki piersiowej (koniecznie rozcieńczony w oleju bazowym), a jego działanie można wzmocnić aromatyzując powietrze w pomieszczeniu, gdzie przebywa chory lub dodając olejek do kąpieli.
Zastosowanie wewnętrznie: Dawniej olejek anyżowy był stosowany do łagodzenia bólów żołądkowych i miesiączkowych. Podawano go, aby pobudzać laktację lub łagodzić choroby serca i płuc. Małe dawki olejku działają pobudzająco na krążenie, ułatwiają oddychanie, przyspieszają procesy trawienne. Już sam zapach anyżowy działa kojąco na system nerwowy.
Zastosowanie zewnętrznie: Olejek anyżowy stosuje się do inhalacji górnych dróg oddechowych w kaszlu, przy trudnościach z odkrztuszaniem, w zapaleniu płuc i przeziębieniach.
Właściwości olejku sprawiają, że jest ona także pomocny w łagodzeniu różnych dolegliwości skórnych. Stosowany na skórę działa odkażająco oraz toksycznie na pasożyty (świerzb, wszy). Znalazł również zastosowanie w profilaktyce grzybicy stóp. Spirytus z dodatkiem olejku anyżowego stosuje się do wcierań we włosy przy łysieniu, zakażeniu roztoczami oraz drożdżakami.
Masaże z wykorzystaniem dodatku olejku pozyskiwanego z anyżku mogą okazać się pomocne przy bólach menstruacyjnych, bólach głowy, uporczywych migrenach. Niewielką ilość olejku można wykorzystać jako dodatek do płynu do płukania jamy ustnej- świetnie odświeży oddech i pomoże pozbyć się bakterii.
W aromaterapii stosuje się olejek jako środek rozluźniający i odprężający.
Olejek anyżowy- dawkowanie
Olejki eteryczne wykazują silne działanie. Zanim zaczniesz stosować olejki koniecznie zapoznaj się z odpowiednim dawkowaniem. I pamiętaj, że nie należy przekraczać zalecanych dawek!!
Tylko olejek wysokiej jakości przeznaczony do spożycia można przyjmować doustnie. Przyjmuje się go w mleku lub na miodzie/ cukrze w dawce 5-8 kropli 3 razy dziennie (dzieci połowę tej dawki) jako środek wykrztuśny i wiatropędny. Olejek można także stosować do wcierań w klatkę piersiową i plecy oraz w stopy przy grypie, przeziębieniu oraz zapaleniu oskrzeli po odpowiednim rozcieńczeniu.
Według komisji Europejskiej korzystne dla zdrowia dawki to 0,3 g olejku na dobę.
Olejek eteryczny- działanie niepożądane
Opisany powyżej olejek jest rzadko stosowany ze względu na toksyczne działanie. W dużych dawkach lub stosowany przez dłuższy czas staje się narkotykiem spowalniającym krążenie krwi, niszczącym mózg i powodującym uzależnienie.
Duże dawki olejku przyjmowane doustnie drażnią błonę śluzową przewodu pokarmowego, rozszerzają naczynia włosowate, wywołują odurzenie, drgawki, przekrwienie mózgu i płuc oraz uszkodzenia nerek. W większych dawkach olejek może powodować senność, zawroty głowy. Ponadto jest to substancja drażniąca, która może powodować podrażnienia skóry oraz jej stany zapalne. Długotrwałe wdychanie olejku może powodować mdłości i bóle głowy.
Olejek anyżowy- przeciwwskazania
- Ostry nieżyt żołądka
- Ciąża i okres karmienia
- Małe dzieci
Davis P.; Aromaterapia od A do Z czyli poradnik leczenia zapachami; Wyd. Opus, Łódź 1993, str. 38
Kwaśny J, Vogt O., Lasoń E.; Analiza instrumentalna kompozycji olejków eterycznych z roślin baldaszkowatych (apiaceae) na przykładzie olejku anyżowego; Czasopismo techniczne. Chemia 2012, R. 109, z 1-Ch, str. 71-83
Ożarowski A.; Ziołolecznictwo poradnik dla lekarzy; PZWL wyd. III, Warszawa 1982, str. 203
Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw smaków i ziołolecznictwa; Wydawnictwo Tempus Plus, Kraków 1998r., str.56- 57
Schulz V., Hänsel R., Blumenthal M., Tyler V. E.; Rational phytoterapy, a reference guide for phisicans and pharmacists; Springer, Berlin 2004, str. 205-207
Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016; str. 170
Aromaterapia i inne terapie naturalne; Wyd. Rea, Warszawa 2006, str. 59
http://rozanski.li/387/biedrzeniec-anyz-pimpinella-anisum-l/ (12.12.2020)
https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/olejek-anyzowy-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-olejek-anyzowy,25581.html (18.12.2020)
https://zdrowietolubie.pl/Olejek-anyzowy-jakie-ma-wlasciwosci-Gdzie-jest-wykorzystywany-blog-pol-1579037579.html (18.12.2020)
- Podobne artykuły
Olejek anyżowy zastosowanie w aromaterapii
Olejek anyżowy, choć nie każdemu odpowiada, ma zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych…
Olejek jałowcowy- zastosowanie w aromaterapii
Olejek jałowcowy posiada szerokie zastosowanie. Pomaga przy wzmożonym napięciu mięśni, wyczerpaniu organizmu, w zakażeniach dróg moczowych, reumatyzmie
Olejek goździkowy- zastosowanie w aromaterapii
Olejek goździkowy to olejek eteryczny pozyskiwany z drzew goździkowych. Wykazuje działanie antyseptyczne i znieczulające. Bardzo często jest stosowany w stomatologii