Olejek anyżowy- otrzymywanie

Olejek anyżowy jest otrzymywany przez destylację z parą wodną rozdrobnionych owoców biedrzeńca anyżu (łac. Pimpinella anisium). Pierwsza frakcja olejku zawiera aldehyd octowy, terpeny, związki organiczne siarki. Związki te wpływają na charakterystyczny, bardzo nieprzyjemnym zapachem. Kolejna frakcja olejku składa się głównie z antenolu, który stanowi 90% składu olejku. W wyniku destylacji z parą wodną można uzyskać około 2,3% olejku.

Druga metoda otrzymywania olejku z owoców biedrzeńca polega na ekstrakcji przy zastosowaniu dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym. 

 

Skład olejku anyżowego

Głównym składnikiem olejku anyżowego jest trans- antenol. Ponadto olejek zawiera pochodne fenylopropanu, metylochawikol, aldehyd anyżowy, kwas palmitynowy, monoterpeny i seskwiterpeny, estragon, linalol, terpineol.

Uwaga na fałszerstwa!: Olejek pozyskiwany z anyżku ma podobny skład do olejku pozyskiwanego z bodiana właściwego i kopru włoskiego. Oba te olejki są sprzedawane jako tańsze zamienniki olejku anyżowego. Bardzo często olejek anyżowy podrabia się wykorzystując syntetyczny antenol.

 

Właściwości olejku anyżowego

Olejek anyżowy jest bezbarwnym lub jasnożółtym, klarownym płynem o średniej lepkości, który po schłodzeniu krzepnie do białej krystaliczne masy. Zapach olejku jest słodkawy, i nie każdemu przypada do gustu.

Ze względu ma silne działanie  tego olejku  należy go zawsze stosować w rozcieńczeniu z wodą lub olejem bazowym.

 

Olejek anyżowy w historii

Olejek anyżowy znany był w starożytności. Egipcjanie dodawali ten olejek do wypieku chleba. Dla Greków olejek pozyskiwany z anyżku był lekarstwem na dolegliwości żołądkowe. Środek ten znany był także w Imperium Rzymskim.

 

Olejek anyżowy- działanie

• Wykrztuśne 
• Przeciwskurczowe 
• Przeciwbakteryjne 
• Przeciwutleniające
• Przeciwgrzybicze
• Pobudza laktację
• Antyseptyczne na skórę 
• Wiatropędne

 

Z czym łączyć olejek anyżowy

Olejek anyżowy dobrze komponuje się z olejkami z: lawendy, kopru włoskiego, kardamonu, kminku, drzewa cedrowego, kolendry, mandarynki, drzewa różanego.
Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Olejek anyżowy- zastosowanie

Charakterystyczny zapach anyżku sprawia, że olejek z niego pozyskiwany znalazł zastosowanie:

 • W przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym
  • Do odstraszania komarów i insektów
 • Do aromatyzowania pasy do zębów,
 • W połączeniu z olejkiem miętowym może być stosowany do dezynfekcji jamy ustnej 
 • W przemyśle cukierniczym
 • Jako składnik pastylek do ssania oraz syropów wykrztuśnych
 • Do aromatyzowania wyrobów alkoholowych

 

Olejek anyżowy- wskazania do stosowania

Przed zastosowaniem olejku eterycznego zachowaj ostrożność ponieważ jest to surowiec silnie działający. Jeżeli możesz poradź się osoby, która ma doświadczenie w pracy z olejkami eterycznymi!

Olejek z biedrzeńca stosuje się w leczeniu bólów reumatycznych, bólów mięśni, zapalenia oskrzeli, kokluszu, kolki, wzdęć, niestrawności oraz kaca. Olejek ten może się okazać pomocny dla osób cierpiących na padaczkę histerię. Ponadto ułatwia zasypianie.

W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych olejek można wykorzystać w postaci inhalacji, jako środek do masażu klatki piersiowej (koniecznie rozcieńczony w oleju bazowym), a jego działanie można wzmocnić aromatyzując powietrze w pomieszczeniu, gdzie przebywa chory oraz dodając olejek do kąpieli.

Zastosowanie wewnętrznie: Dawniej olejek anyżowy był stosowany do łagodzenia bólów żołądkowych i miesiączkowych. Olejek może pobudzać laktację lub łagodzić choroby serca i płuc. Małe dawki olejku działają pobudzająco na krążenie, ułatwiają oddychanie, przyspieszają procesy trawienne. Olejek działa także kojąco na system nerwowy.

Zastosowanie zewnętrznie: Olejek anyżowy stosuje się do inhalacji górnych dróg oddechowych w kaszlu, przy trudnościach z odkrztuszaniem, w zapaleniu płuc i przeziębieniach.

Właściwości olejku sprawiają, że jest ona także pomocny w łagodzeniu różnych dolegliwości skórnych. Stosowany na skórę działa odkażająco oraz toksycznie na pasożyty (świerzb, wszy). Olejek stosuje się także do wcierań w profilaktyce grzybicy stóp. Spirytus z dodatkiem olejku anyżowego stosuje się do wcierań we włosy przy łysieniu, zakażeniu roztoczami oraz drożdżakami.
Masaże z wykorzystaniem dodatku olejku pozyskiwanego z anyżku mogą okazać się pomocne przy bólach menstruacyjnych, bólach głowy, uporczywych migrenach. Niewielką ilość olejku można wykorzystać jako dodatek do płynu do płukania jamy ustnej- świetnie odświeży oddech i pomoże pozbyć się bakterii.
W aromaterapii stosuje się olejek jako środek rozluźniający i odprężający.

 

Olejek anyżowy- dawkowanie

Olejki eteryczne wykazują silne działanie. Zanim zaczniesz stosować olejki koniecznie zapoznaj się z odpowiednim dawkowaniem. I pamiętaj, że nie należy przekraczać zalecanych dawek!!

Olejek anyżowy zaleca się przyjmować w mleku lub na miodzie/ cukrze w dawce 5-8 kropli 3 razy dziennie (dzieci połowę tej dawki) jako środek wykrztuśny i wiatropędny. Olejek można także stosować do wcierań w klatkę piersiową i plecy oraz w stopy przy grypie, przeziębieniu oraz zapaleniu oskrzeli po odpowiednim rozcieńczeniu.

Według komisji Europejskiej korzystne dla zdrowia dawki to 0,3 g olejku na dobę.

 

Olejek eteryczny- działanie niepożądane

Olejek anyżowy jest rzadko stosowany ze względu na toksyczne działanie. W dużych dawkach lub stosowany przez dłuższy czas staje się narkotykiem spowalniającym krążenie krwi, niszczącym mózg i powodującym uzależnienie.

Duże dawki olejku przyjmowane doustnie drażnią błonę śluzową przewodu pokarmowego, rozszerzają naczynia włosowate, wywołują odurzenie, drgawki, przekrwienie mózgu i płuc oraz uszkodzenia nerek. W większych dawkach olejek może powodować senność, zawroty głowy. Jest substancją drażniącą, może powodować podrażnienia skóry oraz jej stany zapalne. Długotrwałe wdychanie olejku może powodować mdłości i bóle głowy.

 

Olejek anyżowy- przeciwwskazania

 • Ostry nieżyt żołądka
 • Ciąża i okres karmienia
 • Małe dzieci 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Davis P.; Aromaterapia od A do Z czyli poradnik leczenia zapachami; Wyd. Opus, Łódź 1993, str. 38

Kwaśny J, Vogt O., Lasoń E.; Analiza instrumentalna kompozycji olejków eterycznych z roślin baldaszkowatych (apiaceae) na przykładzie olejku anyżowego; Czasopismo techniczne. Chemia 2012, R. 109, z 1-Ch, str. 71-83

Ożarowski A.; Ziołolecznictwo poradnik dla lekarzy; PZWL wyd. III, Warszawa 1982, str. 203

Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw smaków i ziołolecznictwa; Wydawnictwo Tempus Plus, Kraków 1998r., str.56- 57

Schulz V., Hänsel R., Blumenthal M., Tyler V. E.; Rational phytoterapy, a reference guide for phisicans and pharmacists; Springer, Berlin 2004, str. 205-207

Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016; str. 170

Aromaterapia i inne terapie naturalne; Wyd. Rea, Warszawa 2006, str. 59

http://rozanski.li/387/biedrzeniec-anyz-pimpinella-anisum-l/ (12.12.2020)

https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/olejek-anyzowy-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-olejek-anyzowy,25581.html (18.12.2020)

https://zdrowietolubie.pl/Olejek-anyzowy-jakie-ma-wlasciwosci-Gdzie-jest-wykorzystywany-blog-pol-1579037579.html (18.12.2020) 
Olejek anyżowy zastosowanie

Olejek anyżowy, choć nie każdemu odpowiada, ma zastosowanie w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych…

Olejek miętowy zastosowanie w aromaterapii

Olejki miętowe słyną z bardzo silnych właściwości przeciwbólowych i chłodzących, które zawdzięczają mentolowi. Ponadto olejek jest stosowany w dolegliwościach trawiennych

Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.