Tematy na blogu

Lubczyk w kuchni

Lubczyk w kuchni- zastosowanie

Lubczyk jest rośliną, której wszystkie części są jadalne, jednak w kuchni wykorzystuje się głównie świeże liście oraz suszoną łodygę lubczyku. W wielu krajach lubczyk określany jest mianem maggi i jest składnikiem wielu mieszanek warzywnych, kostek bulionowych oraz zup w proszku. Zioło ma intensywny smak przypominający seler i jest doskonałym dodatkiem do zup, zwłaszcza rosołu, dań mięsnych oraz warzywnych. Przyprawa ta świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup zawierających ziemniaki, soczewicę, groszek, fasolę. Listki mogą być stosowane do przyprawiania twarożków, maseł ziołowych, sałatek czy sosów. Ponieważ liście mają bardzo intensywny zapach należy je dodawać do potraw ostrożnie, aby nie zepsuć smaku potrawy.

Łodygi lubczyku można przyrządzać podobnie jak rabarbar, dodawać surowe do sałatek, a także kandyzować i serwować jako słodycze. W kuchni angielskiej łodygi przyrządza się podobnie jak szparagi. Po zblanszowaniu łodyg można je spożywać jak seler.

Nasiona lubczyku w całości lub zmielone można dodawać do cukierków, ciast, mięs, chleba, krakersów czy herbatników. To także doskonały dodatek do marynowanych warzyw w occie. Z kolei marynowane nasiona można stosować jako zamiennik kaparów. Rozdrobione nasiona lubczyku w Anglii dodaje się do chleba, ciast i różnych wypieków. Zmielone nasiona doskonale pasują do ziemniaków bądź ryżu, a w całości dodaje się je również do likierów i napoi.

Korzeń lubczyku często stosuje się jako przyprawę do zup, wołowiny, jagnięciny, flaków, wędlin, drobiu czy ryb. Wyciągi z korzenia są składnikiem kostek bulionowych, przypraw maggi i czubryca.

Lubczyk dobrze komponuje się w połączeniu z cebulą, czosnkiem i majerankiem.
W przemyśle spożywczym zioło to znalazło zastosowanie jako dodatek do wielu likierów i gotowych sosów.

Z  korzeni i liści lubczyka można przygotować aromatyczną herbatkę i można to wykonać na na dwa sposoby: na słono i na słodko. Herbatka na słono z dodatkiem pieprzu w smaku przypomina rosół. Na słodko do lubczyku dodawano miód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura

  1. Gumowska; Ziółka i my; Wydawnictwo PTTK „Kraj, Warszawa 1983, 80- 82
  2. Danuta Tyszyńska- Kownacka, Teresa Starek, Zioła w polskim domu, wyd. Watra, Warszawa 1988, str. 131-133
  3. J. Pajor; Mała encyklopedia przypraw smaków i ziołolecznictwa; Wydawnictwo Tempus Plus, Kraków 1998, 124-125
  4. Small, Grace Deutsch; Culinary herbs for short season gardeners; National Research Council of Canada & Ismant Associates Ins. 2001, str. 109- 111
  5. Wielka księga ziół, Reader’s Digest, Warszawa 2009
  6. Andruszczak; Lubczyk ogrodowy- cenna przyprawa i roślina lecznicza; Panacea nr.3 (32), lipiec- wrzesień 2010, str. 5-7
  7. Halarewicz; Atlas ziół- kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. Z o.o., Warszawa 2015, str. 94-95

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.