
W krajach rozwiniętych rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn. Natomiast łagodny rozrost gruczołu prostaty jest najczęstszym schorzeniem układu moczowo- płciowego i dotyka około 70% panów po 50 roku życia. Początkowo choroba może nie dawać żadnych wyraźnych objawów, ale nie leczona może przyczynić się do rozwoju nowotworów.
Łagodny rozrost gruczołu prostaty może objawiać się na dwa sposoby: pierwszy związany z fazą napełniania pęcherza, które będą objawiać się częstomoczem, nokturią, parciem nalegającym, nietrzymaniem moczu z parć oraz drugi związany z fazą opróżnienia, objawiający się słabym strumieniem moczu, wyczekiwaniem na mikcje, mikcją przerywaną, uczuciem niecałkowego opróżnienia pęcherza.
Rozrost gruczołu prostaty jest chorobą postępująca, która powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu, sprzyjające wtórnym zapaleniom dróg moczowych, których powikłania pogarszają jakość i długość życia.
Dlatego ważne jest, aby już przy pierwszych niepokojących objawach skontaktować się z lekarzem i wprowadzić odpowiednie leczenie. Warto również pamiętać o badaniach profilaktycznych oraz o naturalnych środkach, które dają dobre rezultaty w początkowym stadium choroby.
Niezwykle ważnym elementem profilaktyki i leczenia początkowych stanów rozrostu gruczołu prostaty jest fitoterapia. Do roślin stosowany w fitoterapii rozrostu gruczołu prostaty zalicza się:
Dieta bogata w żywność przetworzoną, zawierającą wiele ksenobiotyków i hormonów, które w połączeniu z przewlekłym stresem sprzyjają powstawaniu zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo- płciowego u mężczyzn. Kolejnym czynnikiem, który jest związany z nieprawidłową dietą, a mający ogromny wpływ na występowanie raka prostaty u mężczyzn są choroby cywilizacyjne ja: dysbioza jelit, występowanie zespołu metabolicznego, otyłość, cukrzyca typu 2.
W profilaktyce przerostu prostaty dobrze jest zacząć od wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej oraz wyeliminowania używek jak: alkohol, papierosy. W codziennych posiłkach warto jest wykluczyć tłuste mięso, mleko i jego przetwory. Warto do posiłków dodawać produkty roślinne oraz produkty bogate w tłuszcze omega-3.
Przy pierwszych niepokojących objawach warto sięgnąć po suplementy, szczególnie te oparte na naturalnych wyciągach roślinnych. Ponadto przy łagodnym przeroście prostaty warto jest przyjmować selenu, likopenu, cynku. Suplementacja argininą, karnityną, witaminą B12, selenem zwiększa ruchliwość i ilość plemników.
Liczko T.; Zioła i dieta w zapobieganiu i leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BHT); Panacea nr 4 (53), 2015, str. 8-9
Watson R. R.; Vegetables, fruts and herbs in health promotion; CRC Press, 2001, str. 185-186
Wawer I.; Suplementy diety dla Ciebie, czyli jak nie stać się pacjentem; Wydawnictwo Wektor, str. 210-211
https://blogmedyczny.edu.pl/naturalne-preparaty-i-ziola-na-prostate/ (29.05.2021)
https://www.herbapol.poznan.pl/pl/artykuly/jak-dbac-o-prostate-domowe-sposoby (29.05.2021)
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.