- Zioła na prostatę
Zioła na prostatę- ważne informacje
W krajach rozwiniętych rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn. Natomiast łagodny rozrost gruczołu prostaty jest najczęstszym schorzeniem układu moczowo- płciowego i dotyka około 70% panów po 50 roku życia. Początkowo choroba może nie dawać żadnych wyraźnych objawów, ale nie leczona może przyczynić się do rozwoju nowotworów.
Łagodny rozrost gruczołu prostaty może objawiać się na dwa sposoby: pierwszy związany z fazą napełniania pęcherza, które będą objawiać się częstomoczem, nokturią, parciem nalegającym, nietrzymaniem moczu z parć oraz drugi związany z fazą opróżnienia, objawiający się słabym strumieniem moczu, wyczekiwaniem na mikcje, mikcją przerywaną, uczuciem niecałkowego opróżnienia pęcherza.
Rozrost gruczołu prostaty jest chorobą postępująca, która powoduje zaburzenia w oddawaniu moczu, sprzyjające wtórnym zapaleniom dróg moczowych, których powikłania pogarszają jakość i długość życia.
Dlatego ważne jest, aby już przy pierwszych niepokojących objawach skontaktować się z lekarzem i wprowadzić odpowiednie leczenie. Warto również pamiętać o badaniach profilaktycznych oraz o naturalnych środkach, które dają dobre rezultaty w początkowym stadium choroby.
Fitoterpaia- czyli zioła na prostatę
Niezwykle ważnym elementem profilaktyki i leczenia początkowych stanów rozrostu gruczołu prostaty jest fitoterapia. Do roślin stosowany w fitoterapii rozrostu gruczołu prostaty zalicza się:
- Korę śliwy afrykańskiej (łac. Pygeum Africanum), która wykazuje działanie przeciwzapalnie, zmniejsza poziom lekukotrienów i metabolitów 5-lipooksygenazy. Jest stosowana w przewlekłym zapaleniu stercza, wykazuje działanie antymutagenne i antykancerogenne, hamuje produkcję czynników wzrostowych fibroblastów, które wpływają na postępowanie choroby. Kora śliwy afrykańskiej zwiększa wydzielanie androgenów nadnerczowych, przywraca czynności wydzielnicze nabłonka gruczołowego, wpływa regenerująco na komórki nabłonka prostaty oraz poprawia kliniczne objawy łagodnego rozrostu prostaty.
- Owoc palmy karłowatej (łac. Serenoa repens) zawiera polisacharydy, które działają stymulująco na odporność organizmu, frakcje zawierające sterole i związki lipofilne działa antyandrogenowo, hamując 90% aktywności hormonalnej, odpowiedzialnej za przemianę testosteronu do DHT, ponadto działa antyestrogenowo, wykazuje działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz ułatwia oddawanie moczu i zmniejsza ilość moczu zalegającą w pęcherzu.
- Korzeń pokrzywy (łac. Urtica dioica)- zawiera wiele związków czynnych, które w naczącym stopniu hamują proliferację komórek nabłonka prostaty i mają właściwości immunostymulujące. Surowiec wykazuje działanie przeciwzapalne. Korzeń pokrzywy zwiększa objętość wydalanego moczu oraz zmniejsza częstotliwość oddawania moczu w nocy. Związki czynne w pokrzywie wpływają na metabolizm i wzrost komórek prostaty, hamują konwersję androgenów do estrogenów, co jest związane ze zwiększonym ryzykiem występowania problemów z prostatą
- Pestki dyni (łac. Cucurbita pepo) zawierające różne fitosterole oraz cynk pozytywnie wpływają na pracę gruczołu prostaty i redukują ryzyko rozrostu gruczołu prostaty.
- Ziele nawłoci pospolitej (łac. Solidago vigaurea)- dzięki działaniu moczopędnemu pomaga ograniczyć ból przy oddawaniu moczu
- Wierzbownica drobnokwiatowa ( łac. Epilobium parviflorum)- działa rozkurczająco na mięśnie gładkie pęcherza moczowego i korzystnie wpływa na cały układ moczowo- płciowy u mężczyzn
- Buzdryganek nadziemy (łac. Tribulus terrestris)- wspiera zdrowie i korzystnie wpływa na układ moczowy i narządy rozrodcze
Nie tylko zioła na prostatę- warto zwrócić uwagę na dietę
Dieta bogata w żywność przetworzoną, zawierającą wiele ksenobiotyków i hormonów, które w połączeniu z przewlekłym stresem sprzyjają powstawaniu zaburzeń w funkcjonowaniu układu moczowo- płciowego u mężczyzn. Kolejnym czynnikiem, który jest związany z nieprawidłową dietą, a mający ogromny wpływ na występowanie raka prostaty u mężczyzn są choroby cywilizacyjne ja: dysbioza jelit, występowanie zespołu metabolicznego, otyłość, cukrzyca typu 2.
W profilaktyce przerostu prostaty dobrze jest zacząć od wprowadzenia regularnej aktywności fizycznej oraz wyeliminowania używek jak: alkohol, papierosy. W codziennych posiłkach warto jest wykluczyć tłuste mięso, mleko i jego przetwory. Warto do posiłków dodawać produkty roślinne oraz produkty bogate w tłuszcze omega-3.
Prostata- ważna jest również suplementacja
Przy pierwszych niepokojących objawach warto sięgnąć po suplementy, szczególnie te oparte na naturalnych wyciągach roślinnych. Ponadto przy łagodnym przeroście prostaty warto jest przyjmować selenu, likopenu, cynku. Suplementacja argininą, karnityną, witaminą B12, selenem zwiększa ruchliwość i ilość plemników.
Liczko T.; Zioła i dieta w zapobieganiu i leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BHT); Panacea nr 4 (53), 2015, str. 8-9
Watson R. R.; Vegetables, fruts and herbs in health promotion; CRC Press, 2001, str. 185-186
Wawer I.; Suplementy diety dla Ciebie, czyli jak nie stać się pacjentem; Wydawnictwo Wektor, str. 210-211
https://blogmedyczny.edu.pl/naturalne-preparaty-i-ziola-na-prostate/ (29.05.2021)
https://www.herbapol.poznan.pl/pl/artykuly/jak-dbac-o-prostate-domowe-sposoby (29.05.2021)
- Podobne artykuły
Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej
W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek
Jakie zioła stosować na kaszel
Gdy pojawi się kaszel, zwłaszcza ten suchy warto sięgnąć po zioła. Przy kaszlu sprawdzą się podbiał, prawoślaz, anyż, koper włoski czy sosna.
Domowe sposoby na gazy i wzdęcia
Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.