
Arcydzięgiel litwor charakteryzuje się silnym przyjemnym aromatem korzenno-żywicznym. Należy dodawać do potraw z umiarem, ponieważ może zagłuszyć inne aromaty.
Cukiernicy wykorzystują łodygi, nasiona oraz liście dzięgla. Pocięte łodygi kandyzuje się i używa do dekorowania ciast i deserów. We Francji do dekorowania wyrobów cukierniczych wykorzystuje się konfiturę sporządzoną ze smażonych młodych łodyg dzięgla. Liście można dodać do smażonych owoców, konfitur, dań rybnych, sałatek, alkoholi czy likierów ziołowych.
W niektórych krajach skandynawskich gotowany lub duszony arcydzięgiel jest popularnym daniem wegetariańskim. Z młodych pędów i ogonków liściowych można przyrządzić surówkę. Łodygi dzięgla można gotować na parze i podawać z masłem jak szparagi. Na Północy Europy popularny jest napój świąteczny sporządzony z mleka renifera z dodatkiem arcydzięgla.
Liście arcydzięgla dodawane do potraw mogą łagodzić ich kwaśny smak,, a duszone z kwaśnymi owocami pozwalają zmniejszyć ilość dodanego cukru, dlatego doskonale pasują do rabarbaru. Świeże posiekane liście z miętą i majonezem można dodać do sałatek .
Kwiaty bez szypułek zanurzone w słodkim lub słonym cieście można smażyć lub piec.
Korzeń w smaku początkowo jest słodkawy, później przechodzi w palący. Czasem stosuje się go jako przyprawę, może być również składnikiem maggi.
Nasiona są bardzo aromatyczną przyprawą.
Tłoczone nasiona są namiastką wanilii przy sporządzaniu deserów i kremów. Dodaje się je do deserów mlecznych czy jako dodatek do ciast.
Z nasion, liści i korzeni można parzyć pyszną herbatkę.
Korzenie, nasiona czy olejek pozyskiwany z arcydzięgla służą do produkcji aromatyzowanych wódek żołądkowych i likierów. Nasionami aromatyzuje się napoje i drinki. Nalewki i wyciągi z tej rośliny mogą być wykorzystane do aromatyzowania wypieków czy napojów. Dzięgiel wchodzi w skład trojanki litewskiej oraz czeskiej wódki Becherovka. W krajach anglosaskich i nordyckich korzeń arcydzięgla stosuje się jako środek aromatyzujący do piwa. Korzenie litwora wchodzą w skład likieru Chartreuse i likieru benedyktyńskiego.
Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i życie, Warszawa, str. 46
Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2005, str. 179-182
Halarewicz A.; Atlas ziół- kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015, str. 24-25
Khan I. A., Abourashed E. A.; Leung’s encyclopedia of common natural ingredients used in food, drugs and cosmetics; Wiley 2010, str. 32-34
Łuczaj Ł.; Dzikie rośliny jadalne Polski przewodnik survivalowy; Chemigrafia 2004, str., 64-65
Pajor W.; Mała Encyklopedia Przypraw Smaków i Ziołolecznictwa; Tempus Plus, Kraków 1998, str. 47-48
Quave C. L.; Medicinal plant monographs; Cassandra L. Quave 2013, str. 58-66
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.