- Figowiec pospolity- Ficus carica- właściwości i zastosowanie
Figowiec pospolity systematyka
Rodzina: Morwowate
Rodzaj: Figowiec
Gatunek: Figowiec pospolity
Nazewnictwo
Łacińska: Ficus carica
Angielska: Fig
Niemiecka: Feige
Polskie nazwy: Figa pospolita, drzewo figowe, figowiec pospolity
Figowiec pospolity- występowanie
Figowiec pochodzi z półwyspu Arabskiego. Uprawiany w Azji Mniejszej, Afryce i we Włoszech. Występuje na terenach od Iranu do Indii.
Figowiec odmiany
Rodzina figowców posiada około 600 odmian roślin.
Figowiec pospolity surowiec
Surowcem jest owoc figowca oraz liść. Owoce można jeść świeże lub suszone, sporządza się z nich także odwary. Surowcem leczniczym jest także sok mleczny występujący we wszystkich częściach rośliny.
Figowiec pospolity- trochę historii
Być może figa była zakazanym owocem, którego skosztowali Adam i Ewa w Raju. Początkowo to właśnie liście figowe zakrywały Qnagość pierwszych ludzi na malowidłach, a dopiero od średniowiecza zamiast liści figowych zaczęto malować liście winorośli na obrazach przedstawiających pierwszych ludzi. Figi były uprawiane w Mezopotamii i Egipcie 4000 lat p. n. e. Była to jedna z roślin uprawianych w wiszących ogrodach w Babilonii, a suszonymi figami handlowano na wszystkich szlakach handlowych ówczesnego świata. Dzięki Fenicjanom roślina dotarła do Chin i Indii. Figi spożywali starożytni egipscy kapłani w ceremoniach konsekracji. Rysunki przedstawiające figi odnaleziono na ścianach piramidy w Gizie.W wielu starożytnych religiach drzewo figowe było ważnym symbolem powiązanym z wiedzą. Dla Greków figi były cenniejsze niż złoto. Platon nazywał figi pokarmem dla sportowców. Pliniusz Starszy opisał 29 odmian kwitnących fig.
Święta Hildegarda poleca na łzawienie przykładanie liści figowych.
Figowiec pospolity w medycynie ludowej
W medycynie ludowej owoce figi są stosowane w schorzeniach sercowo- naczyniowych i niedokrwistości. W lecznictwie starożytnym stosowano owoce figi jako środek przeczyszczający. Cennym lekarstwem było wino figowe, zwłaszcza w Turcji, Hiszpanii i we Włoszech. W Hiszpanii liść figowy jest lekiem przeciwcukrzycowym. Figi gotowane w mleku podaje się jako lekarstwo na kaszel. Z owoców sporządza się rozgrzewające okłady oraz napary do płukania jamy ustnej. Sok z liści stosuje się jako środek przeciwzapalny.
Figowiec pospolity- zastosowanie
- Z soku mlecznego pozyskuje się ficynazynę, która ma zastosowanie w produkcji serów i przetwórstwie mięsnym
- Gałązki figowe bez liści włożone w mąkę odstraszą wołki
Figi- wartość odżywcza
Owoc drzewa figowego zawierają duże ilości cukrów (nawet do 70%), ponadto figi dostarczają pektyny i śluzy. To również źródło witamin, głównie A i C, ponadto owoce te dostarczają spore ilości kwasu foliowego. Figi są bogate w sole mineralne takie jak: żelazo, potas, wapń, miedź.
Liście figi zawierają tyrozynę oraz kwas glutaminowy.
FIGOWIEC POSPOLITY DZIAŁANIE LECZNICZE
Figi od dawien były stosowane jako środek przeczyszczający i poprawiający trawienie, szczególnie u dzieci. W lecznictwie wykorzystuje się głównie syrop z owoców, który oprócz wspomagania pracy układu pokarmowego działa także moczopędnie, napotnie i przeciwgorączkowo. Figi dzięki dużej zawartości minerałów, w tym manganu, mogą być pomocne w profilaktyce osteoporozy. Spożywanie fig pomaga złagodzić bóle miesiączkowe.
Zewnętrznie owoce drzewa figowe i sok mleczny z gałązek stosuje się w leczeniu trudno gojących się ran. Ponadto figi stosuje się zewnętrznie przy hemoroidach, odmrożeniach, ropiejących ranach i wypryskach, czyrakach, owrzodzeniach dziąseł i chorobach dziąseł, gardła i jamy ustnej. Gorące okłady z fig pomagają w stanach grypowych.
Liście figowe wykazują działanie hipoglikemizujące i hipolipemizujące.
Nalewkę z suszonych liści stosuje się do płukania gardła.
Figowiec pospolity przeciwwskazania
- Ze względu na dużą zawartość cukru fig powinny unikać osoby cierpiące na cukrzycę
Figowiec pospolity- interakcje z lekami
- Figi mogą wchodzić w interakcję z inhibitorami MAO- ponieważ zawierają dużo tyraminy.
Arnal- Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury; Reader’s Digest; Warszawa 2003, str., str. 74
Jarosz M. Suplementy diety, a zdrowie; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015, str. 71
Karpov S., Chmielewska W.; Dieta surowa, która jest …smaczna!; złotemyśli.pl, 2008, str. 52-53
Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM sp. z o.o., Warszawa 2015, str.67
Roberts M.; 100 edible &healing flowers; Struik Nature 2014
Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach; Akademia umiejętności, Kraków 1893r., str. 21-22
Rzepa M.; Cukrzyca i wspomaganie jej leczenia środkami pochodzenia naturalnego; Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu 2008,
Sadowska A., Tomczak M., Rek J.; Egzotyczne rośliny lecznicze; Wyd. SGGW-AR, Warszawa 1987, str. 94
Toussian- Somat M.; A history of food; Blackwell Publishing Ltd., 2009, str. 603-607
Sekrety zdrowia i urody Św. Hildegardy; Wyd. Jedność, Kielce 2017, str. 11
- Podobne artykuły
Kiwi- Actinidia deliciosa
Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.
Owoce dzikiej róży- właściwości
Owoce dzikiej róży zawierają duże ilości witaminy C, która odpowiada za ich niezwykłe właściwości. Owoce róży działają wzmacniająco, wspomagają odporność…
Aronia- łac. Aronia melanocarpa
Aronia jest zaliczana do owoców o największej zawartości antocyjanin, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie