Tematy na blogu

Figowiec pospolity- Ficus carica- właściwości i zastosowanie

Figowiec pospolity systematyka

Rodzina: Morwowate
Rodzaj: Figowiec
Gatunek: Figowiec pospolity

 

Nazewnictwo

Łacińska: Ficus carica
Angielska: Fig
Niemiecka: Feige
Polskie nazwy: Figa pospolita, drzewo figowe, figowiec pospolity

 

Figowiec pospolity- występowanie

Figowiec pochodzi z półwyspu Arabskiego. Uprawiany w Azji Mniejszej, Afryce i we Włoszech. Występuje na terenach od Iranu do Indii.

 

Figowiec odmiany

Rodzina figowców posiada około 600 odmian roślin.

 

Figowiec pospolity surowiec

Surowcem jest owoc figowca oraz liść. Owoce można jeść świeże lub suszone, sporządza się z nich także odwary. Surowcem leczniczym jest także sok mleczny występujący we wszystkich częściach rośliny.

Figowiec pospolity- trochę historii

Być może figa była zakazanym owocem, którego skosztowali Adam i Ewa w Raju. Początkowo to właśnie liście figowe zakrywały nagość pierwszych ludzi na malowidłach, a dopiero od średniowiecza zamiast liści figowych zaczęto malować liście winorośli na obrazach przedstawiających pierwszych ludzi. Figi były uprawiane w Mezopotamii i Egipcie 4000 lat p. n. e. Była to jedna z roślin uprawianych w wiszących ogrodach w Babilonii, a suszonymi figami handlowano na wszystkich szlakach handlowych ówczesnego świata. Dzięki Fenicjanom roślina dotarła do Chin i Indii. Figi spożywali starożytni egipscy kapłani w ceremoniach konsekracji. Rysunki przedstawiające figi odnaleziono na ścianach piramidy w Gizie.W wielu starożytnych religiach drzewo figowe było ważnym symbolem powiązanym z wiedzą. Dla Greków figi były cenniejsze niż złoto. Platon nazywał figi pokarmem dla sportowców. Pliniusz Starszy opisał 29 odmian kwitnących fig.

Święta Hildegarda poleca na łzawienie przykładanie liści figowych.

 

Figowiec pospolity w medycynie ludowej

W medycynie ludowej owoce figi są stosowane w schorzeniach sercowo- naczyniowych i niedokrwistości. W lecznictwie starożytnym stosowano owoce figi jako środek przeczyszczający. Cennym lekarstwem było wino figowe, zwłaszcza w Turcji, Hiszpanii i we Włoszech. W Hiszpanii liść figowy jest lekiem przeciwcukrzycowym. Figi gotowane w mleku podaje się jako lekarstwo na kaszel. Z owoców sporządza się rozgrzewające okłady oraz napary do płukania jamy ustnej. Sok z liści stosuje się jako środek przeciwzapalny.

 

Figowiec pospolity- zastosowanie

 • Z soku mlecznego pozyskuje się ficynazynę, która ma zastosowanie w produkcji serów i przetwórstwie mięsnym
 • Gałązki figowe bez liści włożone w mąkę odstraszą wołki 

 

Figi- wartość odżywcza

Owoc drzewa figowego zawierają duże ilości cukrów (nawet do 70%), ponadto figi dostarczają pektyny i śluzy. To również źródło witamin, głównie A i C, ponadto owoce te dostarczają spore ilości kwasu foliowego. Figi są bogate w sole mineralne takie jak: żelazo, potas, wapń, miedź.

Liście figi zawierają tyrozynę oraz kwas glutaminowy.

 

              FIGOWIEC POSPOLITY DZIAŁANIE LECZNICZE

Figi od dawien były stosowane jako środek przeczyszczający i poprawiający trawienie, szczególnie u dzieci. W lecznictwie wykorzystuje się głównie syrop z owoców, który oprócz wspomagania pracy układu pokarmowego działa także moczopędnie, napotnie i przeciwgorączkowo. Figi dzięki dużej zawartości minerałów, w tym manganu, mogą być pomocne w profilaktyce osteoporozy. Spożywanie fig pomaga złagodzić bóle miesiączkowe.

Zewnętrznie owoce drzewa figowe i sok mleczny z gałązek stosuje się w leczeniu trudno gojących się ran. Ponadto figi stosuje się zewnętrznie przy hemoroidach, odmrożeniach, ropiejących ranach i wypryskach, czyrakach, owrzodzeniach dziąseł i chorobach dziąseł, gardła i jamy ustnej. Gorące okłady z fig pomagają w stanach grypowych.

Liście figowe wykazują działanie hipoglikemizujące i hipolipemizujące.

Nalewkę z suszonych liści stosuje się do płukania gardła.

 

Figowiec pospolity przeciwwskazania

 • Ze względu na dużą zawartość cukru fig powinny unikać osoby cierpiące na cukrzycę 

 

Figowiec pospolity- interakcje z lekami

 • Figi mogą wchodzić w interakcję z inhibitorami MAO- ponieważ zawierają dużo tyraminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. Arnal- Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury; Reader’s Digest; Warszawa 2003, str., str. 74 
 2. Jarosz M. Suplementy diety, a zdrowie; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015, str. 71
 3. Karpov S., Chmielewska W.; Dieta surowa, która jest …smaczna!; złotemyśli.pl, 2008, str. 52-53 
 4. Pisulewska E., Andrzejewska J., Fijołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, charakterystyka, wymagania, porady; Wyd. SBM sp. z o.o., Warszawa 2015, str.67
 5. Roberts M.; 100 edible &healing flowers; Struik Nature 2014 
 6. Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach; Akademia umiejętności, Kraków 1893r., str. 21-22 
 7. Rzepa M.; Cukrzyca i wspomaganie jej leczenia środkami pochodzenia naturalnego; Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu 2008,
 8. Sadowska A., Tomczak M., Rek J.; Egzotyczne rośliny lecznicze; Wyd. SGGW-AR, Warszawa 1987, str. 94
 9. Toussian- Somat M.; A history of food; Blackwell Publishing Ltd., 2009, str. 603-607
 10. Sekrety zdrowia i urody Św. Hildegardy; Wyd. Jedność, Kielce 2017, str. 11

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.