- Jakie zioła zbiera się w maju?
Zioła w maju
Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. To właśnie w maju większość roślin zakwita, a przyroda w pełni budzi się do życia. Maj i czerwiec to także okres, kiedy zbiera się najwięcej ziół. Poznaj zioła, które najczęściej zbiera się w maju.
O czym należy pamiętać podczas zbioru ziół?
- Zbieramy tylko te zioła, które na pewno wykorzystamy w odpowiedniej ilości
- Nie zbieramy roślin co do których mamy wątpliwości, jeżeli chodzi o określenie gatunku
- Nie zbieramy roślin uszkodzonych, chorych
- Nie niszczymy części roślin, których nie potrzebujemy do zbioru
- Z danego stanowiska zostawiamy część ziół, aby móc za jakoś czas cieszyć się ponownie ich zbiorem.
Podczas zbioru ziół ważne jest miejsce, w którym zbieramy zioła. Starajmy się wybierać takie obszary, które znajdują się z dala od dróg, ośrodków przemysłowych oraz pól uprawnych, które często są pryskane pestycydami.
Jakie zioła zbiera się w maju?
Wybrałam zdecydowanie moje ulubione z majowych ziół i lista ta nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Przyroda daje nam tyle możliwości, ze na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Pokrzywa zwyczajna– często porasta zarośla. W maju zbiera się młode listki i pędy, które właśnie na początku wegetacji mają najwięcej składników mineralnych. Liście pokrzywy podobnie jak mniszek jest często wykorzystywane w wiosennych kuracjach oczyszczających. Wyciągi z pokrzywy świetnie sprawdzą się w pielęgnacji ciała i włosów. Zebraną pokrzywę suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu, aby później cieszyć się pyszną herbatką. Z liści pokrzywy wyciska się sok, który ma działanie odżywcze, wzmacniające i oczyszczające organizm.
Pędy sosny i świerku– początek maja to najlepszy czas na zbiór młodych pędów sosny i świerku, z których sporządza się syropy i nalewki, które są pomocne jesienią przy przeziębieniach, czy uporczywym kaszlu. To także środek wzmacniający odporność. Suszone pędy można również wykorzystać do parzenia herbatek.
Mniszek lekarski – to znany każdemu żółty kwiatek, który porasta łąki, przydroża i trawniki. Mniszek jest cenionym surowcem zielarskim. Młode liście mniszka mają zastosowanie w wiosennych kuracjach oczyszczających. Kwiaty zbiera się bez łodyg, można je wysuszyć lub przygotować z nich odżywczy syrop mniszkowy lub wino.
Bluszczyk kurdybanek– niewielka roślina występująca w pobliżu domostw i na łąkach, często rośnie przy pokrzywach. W maju zbiera się górne części pędów kurdybanka, które suszy się w przewiewnym i zacienionym miejscu.
Rumianek pospolity– chętnie porasta łąki i nieużytki. Zbiera się główki kwiatowe rumianku, które suszy się rozłożone cienką warstwą w przewiewnym miejscu. Suszone kwiatki rumianku wykorzystuje się do parzenia herbatek, sporządzania maści, można je także dodać do kąpieli.
Pięciornik gęsi– to kolejna niepozorna roślina, która zakwita w maju. Porasta rowy, brzegi stawów, mokrych łąk i pastwisk. Zbiera się ziele w czasie kwitnienia, które następnie się suszy.
Krwawnik pospolity– w maju zaczyna kwitnąć krwawnik pospolity, który można dodawać do wiosennych sałatek. Suszone ziele i kwiaty krwawnika są składnikiem wielu mieszanek ziołowych.
Babka lancetowata– chętnie porasta przydroża. Liście babki zbiera się w czasie kwitnienia. Można je ususzyć lub przygotować z nich syrop. Niestety suszone liście szybko tracą swój kolor.
Kwiaty bzu czarnego– w połowie maja pojawiają się aromatyczne kwiaty czarnego bzu, które suszy się na herbatki lub sporządza syropy.
- Podobne artykuły
Jakie zioła zbiera się w czerwcu
Czerwiec to miesiąc, w którym zbiera się najwiecej ziół. Dawniej wierzono, że zioła zebrane w dniu św. Jana mają największą moc…
Jakie zioła zbiera się w lipcu
W lipcu zbiera się zioła, które można suszyć na herbatki albo macerować w oleju. Najczęściej zbiera się dziurawiec, lipę, cykorię, dziewannę
Jakie zioła zbiera się w listopadzie
Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.
Podstawowe zasady zbioru ziół
Zasady zbioru ziół leczniczych ze stanu dzikiego są proste, ale niezwykle potrzebne, aby nie niszczyć zasobów przyrody i cieszyć się wartościowym surowcem