Tematy na blogu

Kiszonki- czyli samo zdrowie

Co to są kiszonki?

Kiszenie to jeden z najstarszych sposobów konserwowania żywności, a kiszonki znane są na całym świecie. W Polsce najczęściej kisi się kapustę, ogórki i buraki, choć  to nie jedyne możliwości. Ukisić można w zasadzie wszystko. Najczęściej kisi się warzywa, ale kiszone owoce też są bardzo cenione. Do kiszenia najlepiej sprawdzają się produkty, które zawierają dużo wody i cukrów.

Metody kiszenia

  • Kiszenie w roztworze wody z solą- jest to najpopularniejsza i najlepsza metoda kiszenia. Solanka o odpowiednim stężeniu soli zapewni odpowiednie środowisko do rozwoju bakterii kwasu mlekowego oraz nada charakterystyczny smak kiszonkom

  • Kiszenie w soli bez dodatku wody- metodę tą stosuje się najczęściej w przypadku soczystych owoców, które pod wpływem soli puszczą własne soki. W ten sposób kisi się kapustę

  • Kiszenie w wodzie bez dodatku soli- jest to metoda przeznaczona dla osób, które powinny unikać soli. Aby kiszonki się nie popsuły warto dodać więcej czosnku i przypraw, które ograniczą namnażanie się drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie się żyzności

  • Kiszenie w miodzie- zamiast solanki dodaje się miód, metoda ta sprawdza się świetnie w przypadku owoców, które będą miały po ukiszeni lekko słodki posmak

A więc co można ukisić?

Kiszonki są bardzo popularne w krajach azjatyckich, gdzie kisi się w zasadzie wszystko. na W zasadzie ukisić można wszystkie warzywa, większość owoców. Bardzo smaczny jest czosnek niedźwiedzi, cytryna czy cukinia.

 

Kiszonki- Co i gdzie się kisi?

  • Na Ukrainie kisi się jabłka.
  • W Rosji oraz na Zakaukaziu kisi się całe główki czosnku oraz czosnek niedźwiedzi.
  • W krajach arabskich oraz we Włoszech i Grecji jada się kiszone oliwki czy cytryny
  • Kuchnia koreańska słynie ze swojego kimchi.
  • Japonia również słynie z produktów fermentowanych: kombuczy- czyli sfermentowanej czarnej herbaty oraz miso- czyli pasty przygotowanej z nasion sfermentowanej soi.
  • Słynnym przysmakiem Szwedów jest kiszony śledź.

 

Dlaczego warto jeść kiszonki?

Kiszone warzywa czy owoce są przede wszystkim smaczniejsze po ukiszeniu. Ponadto kiszonki to źródło witamin i minerałów. Szczególnie zimą kiszonki dostarczają dużo witaminy C. Zawarte w kiszonka bakterie kwasu mlekowego stanowią naturalne źródło pożytecznych bakterii, które wspomagają pracę naszych jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.