
Jabłoń domowa to najpopularniejsze drzewo owocowe w sadach naszej strefy klimatycznej. Wydaje smaczne, soczyste owoce, a dzięki nowym odmianom oraz sposobom przechowywania, możemy się delektować jej owocami przez cały rok. Jabłka są najczęściej uprawianymi owocami na świecie o największym spożyciu.
Rząd: Różowce
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Jabłoń
Łacińska: Malus domestica, Pyrus malus
Angielska: Apple
Niemiecka: Apfle
Polska: Jabłoń
Jabłonie pochodzą z terenów środkowej Azji. Obecnie drzewo rośnie na wszystkich kontynentach w strefie klimatu umiarkowanego.
Jabłka zbiera się kiedy osiągną pełną dojrzałość, od sierpnia nawet do listopada. Wcześniejsze odmiany można przechować w chłodnym miejscu do marca, a późniejsze kwietnia. Jabłka są przechowywane w chłodniach w atmosferze ozonu.
Jabłka towarzyszą ludzkości od zarania dziejów, a jabłoń była drzewem uprawnym w okresie neolitu. W Biblijnej Księdze Rodzaju Ewa skusiła Adama do skosztowania owocu drzewa poznania Dobra i Zła, które utożsamia się z jabłkiem. Safona i Teofrast pisali o licznych odmianach jabłek znanych w ich czasach. Sztuka szczepienia jabłek była znana już w Grecji w IX wieku.
W Egipcie znajdują się malowidła, na których widnieją jabłka. W Turcji w trakcie wykopalisk archeologicznych odkryto skamieniałe dzikie jabłka, których wiek datuje się na 6500 lat. Jabłka były uprawiane w starożytnym Egipcie, Mezopotamii, Palestynie, Asyrii, Babilonii, Grecji oraz Rzymie.
Łacińscy autorzy opisują 32 odmiany jabłek o różnej wielkości, kolorze, smaku i zapachu owoców. Jabłka wykorzystywano w kuchni głównie jako desery, chociaż Apicjusz dodawał je do pieczonych wieprzowych pulpecików. Kolumela podkreślał, że suszone jabłka były ważnym składnikiem diety mieszkańców wsi. Dioskurides z kolei twierdził, że jabłka letnie podsycają flegmę i rozniecają żar żółci, powodują wzdęcia i nie są korzystne dla mięśni. Galen uważał, że jabłka trzeba umiejętnie stosować, bo mogą mieć one różne właściwości zależne od smaku. Za bezwartościowe jabłka uważał tylko te o wodnistym, cierpkim smaku. Długo przechowywane jabłka miały służyć osobom osłabionym, a obtoczone w mące i upieczone w popiele miały być pożytkiem dla żołądka ze skłonnościami do wymiotów i mdłości.
Starożytni wykorzystywali cierpkie i kwaśne jabłka do zasklepiania świeżych ran, a utarte ze smalcem do kojenia obrzęków i sińców. Liście jabłoni przyłożone do ran miały hamować atak gorączki, a utarte z sodą i masłem leczyć zapalenie przyusznic. Sok z kory drzewa wykorzystywano w leczeniu do przyspieszania odbudowy tkanek miękkich ciała. Z jabłek sporządzano lek wykorzystywany w leczeniu chorób wenerycznych.
W Polsce jabłka uprawia się od XII wieku, chociaż, podczas wykopalisk w Biskupinie znaleziono ślady jabłoni rosnących na tych terenach 3500 lat temu. Jak podaje Jan Długosz, owoce te były uprawiane u nas wcześniej niż w innych krajach Europy Środkowej. W Europie uprawa drzew jabłoni rozpowszechniła się dopiero w XIX wieku.
Święta Hildegarda zaleca jabłka w leczeniu śledziony i żołądka. Święta poleca jabłka surowe dla zdrowych, chorym zaleca owoce pieczone i gotowane.
W polskiej medycynie ludowej zalecano spożywanie jabłek przy chorobach zakaźnych, a szczególnie przy tyfusie.
Herbatkę z wysuszonych płatków wypijano rano i wieczorem, aby przywrócić zdrowie i obniżyć ciśnienie. Pocieranie brodawek rozkrojonym jabłkiem miało je likwidować. Sok z dzikich jabłek z oliwą stosowany do smarowania stosowano na kurcze. Pieczone jabłka z kadzidłem podawano przy zapaleniu opłucnej.
Jabłka w 80% składają się z wody, ponad to zawierają sporo błonnika, niewielką ilość tłuszczy, polifenole, garbniki, flawonoidy. Za piękny zapach jabłek odpowiada niewielka ilość olejku eterycznego, w którego skład wchodzą: acetyloaldehyd, alkohole, estry kwasu octowego. Jabłka to doskonałe źródło pektyn, których najwięcej znajduje się pod skórka i w gnieździe nasiennym. Owoce te są cenione za zawartość różnych kwasów organicznych: jabłkowego, cytrynowego, szikimowego, chinowego i innych. Piękny kolor jabłek jest związany z zawartością w skórce barwników: antocyjanów i karotenoidów, ponadto owoce te dostarczają większość witamin i różne sole mineralne np. potas, kobalt, nikiel, molibden, mangan, fosfor, krzem.
Owoce jabłoni domowej:
Utarte jabłko podaje się dzieciom przy biegunce, zjedzone w nocy ułatwia zasypianie, z kolei pieczone jabłko podaje się przy anginie i otyłości. Jabłka stosuje się w nieżytach przewodu pokarmowego, zatruciach pokarmowych i niestrawności u dzieci.
Sok jabłkowy hamuje działanie CYP1A1 oraz prawdopodobnie zmniejsza aktywność OATP. Na skutek tej interakcji może dojść do zmniejszenia biodostępności feksofenadyny- leku przeciwhistaminowego.
Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Wyd. Martel, Łódź 2005, str. 155-157
Hirscher P.; Leczymy się i gotujemy ze św. Hildegardą; Instytut Wydawniczy PAX, 2006, str. 9, 45
Karabela M.; Rajski owoc; Panacea nr 4 (17) 2006r, str. 26-27
Krynicka T.; Gargiliusz lekarstwa z warzyw i owoców; ISKOŚiO UWR, Wrocław 2016, str. 102-104
Leśnicka M.; Zielska. Zioła, ziółka; Power Press 2000, Gdańsk 2000r., str. 78-79
Lim T. K.; Edible medicinal and nonmedicinal plants; Vol. 4, Fruits, Springer 2012, str. 413-436
Łuczaj Ł.; Dzikie rośliny jadalne Polski przewodnik survivalowy; Chemigrafia 2004, str. 80
Olechnowicz- Stępień W., Lamer- Zarawska E.; Rośliny lecznicze stosowane u dzieci, PZWL, Warszawa 1992, str. 125-126
Poprzęcki W.; Ziołolecznictwo; Wydawnictwo Spar, 1989r., str. 105,
Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski czyli zbiór przesądów o roślinach; Akademia umiejętności, Kraków 1893, str. 26
Swora- Cwynar E., Marcinkowska E., Olejniczak M.; Interakcje najczęściej stosowanych leków z żywnością; Piel. Zdr. Pub. 2015, 5, 4, str. 427-439; DOI
Toussian- Samat M.; A history of food; Blackwell Publishing Ltd., 2009, str. 558- 567
Zdrojewicz Z., Cabała K., Pypno D., Bugaj B.; Jedz jabłka – będziesz zdrowszy; Medycyna Rodzinna 3 (18)/2015, str. 131-136
https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2017/10/09/jablko-zdrowie-korzysci.aspx (12.02.2021)
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/Jablka-chronia-przed-zawalem-i-zaparciami-wzmacniaja-zeby-ulatwiaja-odchudzanie_35460.html (przed 15.02.2014)
https://sites.google.com/site/zdrowiewnaturze/proste-sposoby-na-choroby/warzywa-lekiem-na-choroby/jablka (przed 15.02.2014)
http://zycienaszczycie.pl/jablka-sprzymierzeniec-dla-zdrowia-i-urody/ (przed 15.02.2014)
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.