- Kiszonki gruzińskie
Kiszonki w kuchni gruzińskiej
Kuchnia gruzińska to nie tylko chaczapuri czy chankali. Na gruzińskich stołach bardzo często goszczą kiszonki z różnych warzywa. Dlaczego kiszone? Ponieważ kiszenie to jeden ze sposobów konserwowania żywności. Od wieków ludy zamieszkujące Góry Kaukazu poprzez kiszenie przygotowywali zapasy na zimę. W Gruzji kisi się różne warzywa, zarówno pojedynczo jaki i w różnych miksach. Bardzo popularne są kiszone główki czosnku pospolitego czy kiszony czosnek niedźwiedzi.
Dlaczego warto spożywać kiszonki?
Kiszone warzywa zyskują składniki odżywcze jak witaminy z grupy B, czy witamina C- stąd to prawdziwa bomba witaminowa. Ponadto kiszonki są doskonałym źródłem zdrowych kultur bakterii, które odbudowują naturalną florę jelitową i wspomagają zdrowie.
Kiszonki- czyli co można ukisić?
W Polsce najpopularniejsze są kiszone ogórki oraz kiszona kapusta. Często kisi się również buraki. W Azji niezwykle popularne jest kimczi- czyli kiszone warzywa. Ale tak naprawdę ukisić można każde warzywo oraz niektóre owoce.
Kiszony czosnek
Ukiszony czosnek jest świetną alternatywą dla tych, którzy nie lubią ostrego smaku i zapachu surowego czosnku, ponieważ jest on znacznie łagodniejszy w smaku. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek, sałatek czy serów.
Kiszony czosnek jest świetnym źródłem bakterii probiotycznych, a ponadto wykazuje silne właściwości antybiotyczne. Bakterie probiotyczne dostarczone z kiszonkami świetnie wspomagają pracę jelit, odbudowują naturalną florę jelitową korzystnie wpływając na zdrowie. Warto włączyć kiszony czosnek do diety, aby wspomóc układ odpornościowy. Regularne spożywanie kiszonego czosnku pomoże skrócić czas infekcji, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
Kolejną zaletą kiszonego czosnku jest jego działanie przeciwpasożytnicze oraz wspomagające oczyszczanie organizmu z toksyn.
Kiszony czosnek niedźwiedzi
Czosnek niedźwiedzi jest ziołem, które porasta polskie lasy. Dawniej czosnek niedźwiedzi stosowano jako przyprawę- delikatniejszą wersję czosnku pospolitego. Kiszony czosnek niedźwiedzi obniża ciśnienie krwi, chroni przed miażdżycą, jest pomocny w leczeniu nadkwasoty żołądka, ponieważ skutecznie obniża pH w żołądku. Zapobiega także zgadze.
- Podobne artykuły
Zdrowe kiszonki- czyli co można kisić
Domowe kiszonki można robić z niemal każdych warzyw i owoców. Proces kiszenia powoduje, że kiszone produkty stają się znacznie bardziej miękkie i zdrowsze
Korzyści i wartości odżywcze kiszonek
Kiszonki wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, stanowią skarbnicę witamin, składników mineralnych oraz probiotyków. Dlatego warto po nie często sięgać
Jak przygotować zakwas z buraków
Zakwas z buraków to samo zdrowie. Dlaczego warto pić zakwas z buraków?
Kiszonki gruzińskie- czym smakuje Gruzja
Gruzińskie kiszonki są bardzo smaczne i zdrowe. Najczęściej kisi się tam czosnek, czosnek niedźwiedzi oraz inne warzywa