Tematy na blogu

Jakie zioła zbiera się we wrześniu?

Co można zbierać we wrześniu?

Wakacje szybko minęły i przywitał nas wrzesień. Jest to miesiąc, w którym zbiera się zioła, owoce i  przygotowuje się zapasy na zimę. W sadach i ogrodach pełno jest owoców i warzyw, które przerabia się na soki, dżemy, konfitury, kiszonki czy marynaty. Warto w tym czasie również pomyśleć o ziołach, by wykorzystać ich dobroczynne działanie zimą, wspomóc odporność i łagodzić pierwsze dolegliwości przeziębień.

We wrześniu oprócz owoców, bogatych w witaminy i antyoksydanty nadal można zbierać kwiaty z roślin, które kwitną na łąkach, zbiera się ziele i nasiona. Jest to czas zbierania części podziemnych roślin- kłączy i korzeni.

Jakie kwiaty i owoce zbiera się we wrześniu?

Zbierając kwiaty należy wybrać słoneczny i suchy dzień. Wśród roślin kwitnących we wrześniu można wymienić: wrotycz, nagietek, nawłoć pospolitą, wrzos zwyczajny, chaber bławatek, kocanka piaskowa.

Wśród owoców zbieranych we wrześniu warto zwrócić uwagę na: aronię, borówkę brusznicę, jeżynę, jarzębinę, ale także szyszki chmielu. We wrześniu na polanach można także zbierać nieocenione owoce czarnego bzu, rokitnika, głogu i dzikiej róży.

Jakie zioła zbiera się we wrześniu?

Wrzesień to czas kiedy zbiera się również nasiona: ostropestu, anyżku, kozieradki,

Całe ziele zbiera się z roślin: krwawnika, pokrzywy, skrzypu, bylic, różnych odmian babek, fiołka, jeżówki, wiązówki, rdestu ptasiego, melisy, macierzanki, majeranku, szałwii, ruty.

Jesienią zbiera się kłącze tataraku oraz korzenie: żywokostu, mniszka lekarskiego, lukrecji, łopianu, mydlnicy lekarskiej

Oczywiście powyższa lista nie zawiera wszystkich surowców zielarskich, które można zbierać na początku jesieni.

 

Jak wykorzystać zioła zebrane we wrześniu?

Większość ziół najlepiej jest ususzyć. Suszone ziele dość długo zachowuje trwałość i świetnie sprawdzi się do parzenia herbatek. Suszy się także owoce, które można wykorzystać jako dodatek do herbat. Sproszkowane wysuszone owoce można dodać do musli czy sałatek. Suszy się także nasiona, które po roztarciu są później aromatyczną przyprawą do wielu dań.

Innym sposobem utrwalenia leczniczych właściwości ziół jest przygotowanie nalewek.

Z wielu surowców zielarskich można przygotować syropy, które świetnie sprawdzą się przy jesiennych przeziębieniach, szczególnie u dzieci.

Wiele ziół oraz owoce można zamrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.