Co można zbierać we wrześniu?

Wakacje szybko minęły i przywitał nas wrzesień. Jest to miesiąc, w którym zbiera się zioła, owoce i  przygotowuje się zapasy na zimę. W sadach i ogrodach pełno jest owoców i warzyw, które przerabia się na soki, dżemy, konfitury, kiszonki czy marynaty. Warto w tym czasie również pomyśleć o ziołach, by wykorzystać ich dobroczynne działanie zimą, wspomóc odporność i łagodzić pierwsze dolegliwości przeziębień.

We wrześniu oprócz owoców, bogatych w witaminy i antyoksydanty nadal można zbierać kwiaty z roślin, które kwitną na łąkach, zbiera się ziele i nasiona. Jest to także czas zbierania części podziemnych roślin- kłączy i korzeni.




Bezpieczne stosowanie ziół

Bezpieczne stosowanie ziół- wiele ziół pomimo iż są uważane za bezpiecznie mogą wywoływać działanie niepożądane i nam zaszkodzić. Sprawdź jak stosować je bezpiecznie

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Matki Boskiej Zielnej- 15 sierpnia

Święto Matki Boskiej Zielnej to jedno z najważniejszych świąt maryjnych. W dzień ten wierni przynoszą do kościoła bukiety z ziół

Jakie kwiaty i owoce zbiera się we wrześniu?

Zbierając kwiaty należy wybrać słoneczny i suchy dzień. Wśród roślin kwitnących we wrześniu można wymienić: wrotycz, nagietek, nawłoć pospolitą, wrzos zwyczajny, chaber bławatek, kocankę piaskową.

Wśród owoców zbieranych we wrześniu warto zwrócić uwagę na: aronię, borówkę brusznicę, jeżynę, jarzębinę, ale także szyszki chmielu. We wrześniu na polanach można także zbierać nieocenione owoce czarnego bzu, rokitnika, głogu i dzikiej róży.

Jakie zioła zbiera się we wrześniu?

Wrzesień to czas kiedy zbiera się również nasiona: ostropestu, anyżku, kozieradki.

Całe ziele zbiera się z roślin: krwawnika, pokrzywy, skrzypu, bylic, różnych odmian babek, fiołka, jeżówki, wiązówki, rdestu ptasiego, melisy, macierzanki, majeranku, szałwii, ruty.

Jesienią zbiera się kłącze tataraku oraz korzenie: żywokostu, mniszka lekarskiego, lukrecji, łopianu, mydlnicy lekarskiej

Oczywiście powyższa lista nie zawiera wszystkich surowców zielarskich, które można zbierać na początku jesieni.

 

Jak wykorzystać zioła zebrane we wrześniu?

Większość ziół najlepiej jest ususzyć. Suszone ziele dość długo zachowuje trwałość i świetnie sprawdzi się do parzenia herbatek. Suszy się także owoce, które można wykorzystać jako dodatek do herbat. Sproszkowane wysuszone owoce można dodać do musli czy sałatek. Suszy się także nasiona, które po roztarciu są później aromatyczną przyprawą do wielu dań.

Innym sposobem utrwalenia leczniczych właściwości ziół jest przygotowanie nalewek.

Z wielu surowców zielarskich można przygotować syropy, które świetnie sprawdzą się przy jesiennych przeziębieniach, szczególnie u dzieci.

Wiele ziół oraz owoce można zamrozić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Podstawowe zasady zbioru ziół

Zasady zbioru ziół leczniczych ze stanu dzikiego są proste, ale niezwykle potrzebne, aby nie niszczyć zasobów przyrody i cieszyć się wartościowym surowcem

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy

Jakie zioła zbierać we wrześniu

Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Arbuz zwyczajny(Kawon)- Citrullus lanatus

Arbuz, nazwany kawonem, należy do rodziny dyniowatych, rośnie w klimacie tropikalnym, stąd też doskonale gasi pragnienie w upalne dni i korzystnie wpływa na zdrowie

Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Przepis na ciasto z rabarbarem

Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie z latem kojarzy mi

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.