- Działanie aloesu na skóre
Działanie aloesu i jego właściwości
Aloes należy do sukulentów i jest niezwykłą rośliną, która potrafi przetrwać w niesprzyjających warunkach panujących na pustyni. Działanie aloesu na skórę było znane już w starożytności. Słynna z niezwykłej urody Kleopatra regularnie zażywała kąpieli z dodatkiem soku z aloesu.
W dermatologii i kosmetologii zastosowanie znalazły dwa gatunku aloesu: aloes zwyczajny (łac. Aloe barbadensis) oraz aloes drzewiasty (łac. Aloe arborescens).
Roślina ta od wieków była stosowana w pielęgnacji skóry. Działanie aloesu doceniano od wieków przede wszystkim w leczeniu oparzeń, ran oraz łuszczycy.
Zastosowanie aloesu w kosmetyce
Aloes znalazł zastosowanie w łagodzeniu i leczeniu problemów skórnych, dzięki dużej zawartości związków biologicznie aktywnych, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie skóry i korzystnie wpływają na wiele procesów zachodzących w organizmie.
Z aloesu pozyskuje się głównie alonę, która ma zastosowanie jako środek przeczyszczający oraz żel aloesowy. To właśnie żel pozyskiwany z miąższu aloesu ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry oraz jest składnikiem wielu kosmetyków. Zawiera on dużo związków biologicznie czynnych jak polisacharydy, glikoproteidy, polipeptydy, aminokwasy, witaminy czy minerały.
Działanie aloesu- czyli jak aloes wpływa na skórę
Aloes przed wszystkim:
- Nawilża
- Ujędrnia
- Wyrównuje pH skóry
- Oczyszcza skórę
- Odżywia i odmładza
- Działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny
Działanie aloesu na skórę
Preparaty z aloesem stosowane na skórę działają przeciwzapalnie i osłaniająco, dzięki czemu chronią uszkodzenia skóry oraz wspomagają proces gojenia się. Ponadto aloes jest skuteczny w leczeniu trądziku, cellulitu, łuszczycy czy innych problemów skórnych. Wyciągi z aloesu są wykorzystywane do tamowania krwotoków. Ponadto można je wykorzystać do leczenia skaleczeń, spękanej skóry czy uszkodzeń naskórka. Okłady z rośliny są stosowane przy bliznach, oparzeniach słonecznych czy odmrożeniach.
Roślina ta znalazł zastosowanie w leczeniu udarów słonecznych, ułatwia leczenie poparzeń będących skutkiem poparzenia słonecznego, czy poparzenia spowodowanego promieniami RTG.
Aloes jest również pomocy w leczeniu zgrubień naskórka lub odcisków na stopie. Doskonale sprawdza się w leczeniu pęknięć naskórka. To także niezastąpiony naturalny środek przy wysypkach, owrzodzeniach oraz ugryzieniach owadów. Co ważne natarcie skóry aloesem chroni przed ugryzieniami os i komarów.
Działanie aloesu na skórę- jakie procesy zachodzą w skórze
Miąższ aloesowy przenika przez skórę 4 razy szybciej niż woda, a przenikanie substancji czynnych na drodze dyfuzji sprawia, że przenikają one do najgłębszych warstw skóry. Stąd też aloes wpływa na poprawę mikrokrążenia krwi, a jednocześnie działa ściągająco. Polisacharydy, które wiążą wodę w warstwach podskórnych sprawią, że skóra staje się nawilżona, ujędrniona i wygląda młodziej.
Polisacharydy tworzą koloidy ochronne o działaniu osłaniającym i łagodzącym podrażnienia skórne, dodatkową chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi.
Kwasowość miąższu aloesowego jest zbliżona do kwasowości skóry i pełni funkcję stabilizującą równowagę kwasowo- zasadową skóry, która może być zaburzona przez wiele czynników zewnętrznych (przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach, dym papierosowy, stres, źle dobrane kosmetyki) oraz wewnętrznych (zaburzona równowaga hormonalna).
Aloes wspiera działanie fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu. Stąd też aloes jest środkiem poprawiającym elastyczność i jędrność skóry oraz zmiękcza ją. Dzięki temu skóra staje się gładsza, powstałe zmarszczki ulegają spłyceniu. Roślina ta ułatwia przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń włosowatych w skórze, pomagają tym samym dostarczyć tlen do skóry, co zwiększa wytrzymałość i regenerację tkanek.
Aloes w naturalny sposób usuwa martwe komórki naskórka oraz oczyszcza pory na skórze. Enzymy proteolityczne i kwas salicylowy zawarte w aloesie działają keratolitycznie, dzięki czemu odblokowują połączenia między naskórkiem, a skórą właściwą. Działanie to wpływa na poprawę ukrwienia i odżywienia skóry, a także przyspiesza powstawanie nowych komórek.
Aloes a oparzenia
Miąższ aloesowy jest stosowany w leczeniu oparzeń termicznych i słonecznych, a także odmrożeń. Jego gojące działanie jest związane z działaniem przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym. Miąższ aloesowy dodatkowo poprawia mikrokrążenie w obrębie uszkodzenia skóry oraz stwarza odpowiednie warunki do gojenia się poparzeń, zapobiega łuszczeniu się skóry i powstawaniu pęcherzy.
Czerwonka W.; Aloes w kosmetologii i dermatologii; Kosmetologia Estetyczna 3/2016, Vol. 5, str. 263- 267
Griffith H. W.; Witaminy, pierwiastki i minerały; Agencja Elipsa, Warszawa 1994r., str. 271
Mindel E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 158-159
Domowe kuracje od A do Z cz. 1; Wyd. „JOT” J. Orłowska, Toruń 2017, str. 9-11
Vocka G.; Rośliny lecznicze od A do Z uprawa, pielęgnacja, zbiory u przechowywanie, działanie zdrowotne; Wyd. Klub dla Ciebie 2005, str. 24, 106
https://blog.tagomago.pl/magia-aloesu-czyli-o-cudownych-kosmetykach-z-aloe-vera/ (30.03.2021)
- Podobne artykuły
Poznaj działanie aloesu na skórę
Działanie aloesu na skórę wpływa na szybszą regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia oraz poparzenia skóry
Jak odżywić skórę i włosy? Sekrety naturalnej pielęgnacji
Jak odżywać skórę i włosy? Jednym z naturalnych sposobów, które odgrywają kluczową rolę w odżywianiu i regeneracji skóry i włosów są oleje
Olej z dziurawca- właściwości
Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą, upatruje się w nim właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe. To doskonały preparat do….