Tematy na blogu

Działanie aloesu na skórę

Działanie aloesu i jego właściwości

Aloes należy do sukulentów i jest niezwykłą rośliną, która potrafi przetrwać w niesprzyjających warunkach panujących na pustyni. (Więcej o aloesie przeczytasz klikając <<<tutaj>>>). Działanie aloesu na skórę było znane już w starożytności. Słynna z niezwykłej urody Kleopatra regularnie zażywała kąpieli z dodatkiem soku z aloesu.


W dermatologii i kosmetologii zastosowanie znalazły dwa gatunku aloesu: aloes zwyczajny (łac. Aloe barbadensis) oraz aloes drzewiasty (łac. Aloe arborescens).

Roślina ta od wieków była stosowana w pielęgnacji skóry.  Działanie aloesu  doceniano od wieków przede wszystkim w leczeniu leczeniu oparzeń, ran oraz łuszczycy.

Zastosowanie aloesu w kosmetyce

Aloes znalazł zastosowanie w łagodzeniu i leczeniu problemów skórnych, dzięki dużej zawartości związków biologicznie aktywnych, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie skóry i korzystnie wpływają na wiele procesów zachodzących w organizmie. 
Z aloesu pozyskuje się głównie alonę, która ma zastosowanie jako środek przeczyszczający oraz żel aloesowy. To właśnie żel pozyskiwany z miąższu aloesu ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry oraz jest składnikiem wielu kosmetyków. Zawiera on dużo związków biologicznie czynnych jak polisacharydy, glikoproteidy, polipeptydy, aminokwasy, witaminy czy minerały. 

Działanie aloesu- czyli jak aloes wpływa na skórę

Aloes przed wszystkim:

 • Nawilża
 • Ujędrnia
 • Wyrównuje pH skóry
 • Oczyszcza skórę
 • Odżywia i odmładza
 • Działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny

Działanie aloesu na skórę

Preparaty z aloesem stosowane na skórę działają przeciwzapalnie i osłaniająco, dzięki czemu chronią uszkodzenia skóry oraz wspomagają proces gojenia się. Ponadto aloes jest skuteczny w leczeniu trądziku, cellulitu, łuszczycy czy innych problemów skórnych. Wyciągi z aloesu są wykorzystywane do tamowania krwotoków, można także wykorzystać do leczenia skaleczeń, spękanej skóry czy uszkodzeń naskórka. Okłady z rośliny są stosowane przy bliznach, oparzeniach słonecznych czy odmrożeniach.

Roślina ta znalazł zastosowanie w leczeniu udarów słonecznych, ułatwia leczenie poparzeń będących skutkiem poparzenia słonecznego, czy poparzenia spowodowanego promieniami RTG.

Aloes jest również pomocy w leczeniu zgrubień naskórka lub odcisków na stopie. Sprawdza się w leczeniu pęknięć naskórka. To także doskonały lek przy wysypkach, owrzodzeniach oraz ugryzieniach owadów. Natarcie skóry aloesem chroni przed ugryzieniami os i komarów.

Działanie aloesu na skórę- jakie procesy zachodzą w skórze

Miąższ aloesowy przenika przez skórę 4 razy szybciej niż woda, a przenikanie substancji czynnych na drodze dyfuzji sprawia, że przenika on do najgłębszych warstw skóry. Stąd też aloes wpływa na poprawę mikrokrążenia krwi, a jednocześnie działa ściągająco. Polisacharydy, które wiążą wodę w warstwach podskórnych sprawią, że skóra staje się nawilżona, ujędrniona i wygląda młodziej.
Polisacharydy tworzą koloidy ochronne o działaniu osłaniającym i łagodzącym podrażnienia skórne, dodatkową chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi.


Kwasowość miąższu aloesowego jest zbliżona do kwasowości skóry i pełni funkcję stabilizującą równowagę kwasowo- zasadową skóry, która może być zaburzona przez wiele czynników zewnętrznych (przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach, dym papierosowy, stres, źle dobrane kosmetyki) oraz wewnętrznych (zaburzona równowaga hormonalna). 


Aloes wspiera działanie fibroblastów odpowiedzialnych za syntezę kolagenu. Stąd też aloes jest środkiem poprawiającym elastyczność i jędrność skóry oraz zmiękcza ją. Dzięki temu skóra staje się gładsza, powstałe zmarszczki ulegają spłyceniu. Roślina ta ułatwia przepływ krwi przez rozszerzenie naczyń włosowatych w skórze, pomagają tym samym dostarczyć tlen do skóry, co zwiększa wytrzymałość i regenerację tkanek.

Aloes w naturalny sposób usuwa martwe komórki naskórka oraz oczyszcza pory na skórze. Enzymy proteolityczne i kwas salicylowy zawarte w aloesie działają keratolitycznie, dzięki czemu odblokowują połączenia między naskórkiem, a skórą właściwą. Działanie to wpływa na poprawę ukrwienia i odżywienia skóry, a także przyspiesza powstawanie nowych komórek. 

 

Aloes a oparzenia

Miąższ aloesowy jest stosowany w leczeniu oparzeń termicznych i słonecznych, a także odmrożen. Jego gojące działanie jest związane z działaniem przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym. Miąższ aloesowy dodatkowo poprawia mikrokrążenie w obrębie uszkodzenia skóry oraz stwarza odpowiednie warunki do gojenia się poparzeń, zapobiega łuszczeniu się skóry i powstawaniu pęcherzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. Czerwonka W.; Aloes w kosmetologii i dermatologii; Kosmetologia Estetyczna 3/2016, Vol. 5, str. 263- 267 
 2. Griffith H. W.; Witaminy, pierwiastki i minerały; Agencja Elipsa, Warszawa 1994r., str. 271
 3. Mindel E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 158-159 
 4. Domowe kuracje od A do Z cz. 1; Wyd. „JOT” J. Orłowska, Toruń 2017, str. 9-11
 5. Vocka G.; Rośliny lecznicze od A do Z uprawa, pielęgnacja, zbiory u przechowywanie, działanie zdrowotne; Wyd. Klub dla Ciebie 2005, str. 24, 106
 6. https://blog.tagomago.pl/magia-aloesu-czyli-o-cudownych-kosmetykach-z-aloe-vera/ (30.03.2021) 

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.