Najnowsze artykuły

Ocet- rodzaje i zastosowanie

Ocet rodzaje i zastosowanie

Ocet rodzaje i zastosowanie Ocet- co to jest? Ocet to zazwyczaj 4- 10% roztwór kwasu octowego z wodą. Aby uzyskać ocet niezbędny jest proces fermentacji

Szkodliwe składniki w kosmetykach- których należy unikać

Szkodliwe składniki w kosmetykach

Szkodliwe składniki w kosmetycha- dlaczego należy ich unikać? Szkodliwe składniki w kosmetykach Wiele osób zwraca uwagę na skład produktów spożywczych. Mało kto próbuje rozszyfrować skład

Wyciągi z czosnku

Wyciągi z czosnku w suplementach

Wyciąg z czosnku znajduje się w suplementach diety polecanych dla osób z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, oraz wspomagających odporność.

Jabłko w wierzeniach ludowych

Jabłko/Jabłoń często pojawia się w wierzeniach ludowych. To symbol płodności, miłości, zdrowia, urody i pomyślności chętnie wykorzystywany w wielu obrzędach..

Wrzesień- owoce sezonowe

Wrzesień to czas kiedy owoce sezonowe są najsmaczniejsze. Warto teraz sięgać po nasze polskie jabłka, gruszki i śliwki. We wrześniu dobrze jest zrobić przetwory z bzu, pigwy czy rokitnika

Poznaj rośliny strączkowe

Poznaj rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe słyną z dużej zawartości białka. W połączeniu z warzywami i orzechami mogą stanowić zamiennik mięsa. Zaliczamy tutaj: groch, fasolę soczewicę, ciecierzycę, soję

Olej z dziurawca- właściwości

Czerwony olej z dziurawca jest wspaniałym antyseptykiem, który działa napinająco, odżywiająco, rozluźniająco i wyciszająco. Stosowany zewnętrznie olej  jest używany na rany, leczy mniejsze oparzenia, kontuzje, neuralgie.

W medycynie naturalnej olej ten polecany jest jako łagodzący ból pleców, lumbago oraz rwę kulszową. Zielarze stosują  od dawna ten preparat jako tonik na niepokój, napięcia nerwowe, bezsenność, depresję szczególnie związaną z menopauzą, jako środek przynoszący ulgę w zmianach hormonalnych oraz jako lek na obniżoną witalność.  Olej dziurawcowy jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji.

O właściwościach dziurawca zwyczajnego przeczytasz >>>tutaj<<<

Olej z dziurawca- związki czynne

W dziurawcu znajduje się związek o nazwie hiperycyna, który uaktywnia się w obecności oleju bądź alkoholu. Dlatego maceraty olejowe i alkoholowe są bardziej skuteczne niż napary i odwary.

 

Olej z dziurawca- działanie

  • Hamuje stany zapalne skóry
  • Obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
  • Działa antyseptyczne i przeciwzapalnie
  • Przyspiesza gojenie ran
  • Ma działanie przeciwhistaminowe i przeciwwirusowe
  • Zmniejsza nerwobóle, bóle pleców, lumbago i rwę kulszową
  • Łagodzi wszelkiego rodzaju bóle zewnętrzne, jak i wewnętrzne
  • Podnosi witalność

Podany doustnie olej zwiększa wydzielanie żółci, pobudza przemianę materii, znosi stan znużenia i depresji. Poprawia także wydajność intelektualną.




Kiedy stosować olej z dziurawca

Olej z dziurawca stosuje się w leczeniu takich dolegliwości jak:

  • Choroby skóry: odleżyny, liszaje, łuszczyca, oparzenia, owrzodzenia, ropnie
  • Hemoroidy
  • Nerwobóle
  • Dolegliwości związane z menopauzą
  • Niepokoju, napięcia nerwowego, bezsenności
  • Łagodzeniu łagodnych stanów depresji
  • Trądziku

 

Olej z dziurawca- zastosowanie w kosmetyce

Olej dziurawcowy wykorzystuje się jako tonik do oczyszczania twarzy. Działa także wygładzająco na skórę.  Jest szczególnie polecany jest do skóry suchej popękanej.

 

Z czym łączyć olej z dziurawca

Preparat ten można mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.

Dobrze jest stosować olej z dziurawca w połączeniu z miłorzębem, yerba mate, arniką,  kwasem glutaminowym, kofeiną.

 

Działanie uboczne

  • Olej ten podnosi wrażliwość skóry na światło (reakcje fotouczulające), po zaaplikowaniu nie należy wystawiać skóry na słońce (dotyczy również solarium)

 

Jak przygotować olej z dziurawca

  1. Macerat z dziurawca zwyczajnego w oliwie z oliwek
  • 500ml oliwy z oliwek
  • 50g kwiatów z dziurawca zwyczajnego

Należy nazbierać kwiaty dziurawca zwyczajnego w suchy i słoneczny dzień. Umieść je w szklanym kolorowym słoju i zalać oliwą. Trzymać z dala od światła, mieszając regularnie. Macerować przez 2 miesiące, następnie odcedzić używając gazy. Aby zakonserwować olej na dłużej, należy dodać 5% olejku z lawendy.

  1. Macerat  z dziurawca zwyczajnego w oleju słonecznikowym
  • 3 garście świeżych kwiatów dziurawca
  • 2 szklanki oleju słonecznikowego

Kwiaty dziurawca utrzeć w moździerzu. Papkę przełożyć do słoika, zalać 2 szklankami oleju słonecznikowego i odstawić na 6 tygodni w nasłonecznione miejsce, od czasu do czasu wstrząsając. Następnie przesączyć olej przez gazę, dokładnie wyciskając zioło. Olej z dziurawca stosowany jest zewnętrznie w chorobach reumatycznych, oparzeniach słonecznych, a także jako środek łagodzący ból przy skręceniach i zwichnięciach stawów jak również siniakach i opryszczce.

  1. Macerat z dziurawca zwyczajnego w oleju

Świeże kwiaty dziurawca należy zwilżyć spirytusem, a następnie zalać ciepłym olejem roślinnym w proporcji 1:1 (olej do świeżego surowca). Surowiec warto rozdrobnić. Wyciąg można przecedzić po około 3-4 tygodniach.

 

Dawkowanie

Olej dziurawcowy można zażywać po 1-2 łyżeczki dziennie. Efekty zażywania są widoczne po około 2-3 tygodniach.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

http://ziolowawyspa.pl/macerat-olejowy-z-dziurawca/ (30.07.2017)

http://rozanski.li/1012/olej-z-kwiatw-dziurawca-oleum-hyperici-johanniskrautl-i-ziele-dziurawca-herba-hyperici-w-fitoterapii/ (30.07.2017)




Jak przygotować olej z nagietka

Jak przygotować olej z nagietka lekarskiego

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…

Olej z dziurawca- właściwości

Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą, upatruje się w nim właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe. To doskonały preparat do….

Poznaj rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

Mąka kukurydziana czy warto ją spożywać

Czy warto jeść mąkę kukurydzianą

Mąka kukurydziana otrzymywana jest z przemiału ziaren kukurydzy. Produkt ma charakterystyczny żółty kolor i lekko słodkawy smak, jest bardzo popularny w wielu krajach

Ogórek siewny- łac. Cucumis sativus

Ogórek, ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Znamy dużo odmian ogórka. Roślina ceniona jest w kuchni…

Jak wspomóc trawienie u dzieci

Dzieci często zmagają się z bólem brzucha, zaparciami oraz biegunkami. Tego typu dolegliwości są konsekwencją nieprawidłowej pracy układu trawiennego. Na szczęście istnieje sporo sposobów, by wspomóc jego funkcjonowanie

Masła kosmetyczne- rodzaje i zastosowanie

Masła kosmetyczne świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry. Nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i regenerują skórę. Poznaj najpopularniejsze masła roślinne