- Olej z dziurawca
Olej z dziurawca- właściwości
Czerwony olej z dziurawca jest wspaniałym antyseptykiem, który działa napinająco, odżywiająco, rozluźniająco i wyciszająco. Stosowany zewnętrznie olej jest używany na rany, leczy mniejsze oparzenia, kontuzje, neuralgie.
W medycynie naturalnej olej ten polecany jest jako łagodzący ból pleców, lumbago oraz rwę kulszową. Zielarze stosują od dawna ten preparat jako tonik na niepokój, napięcia nerwowe, bezsenność, depresję szczególnie związaną z menopauzą, jako środek przynoszący ulgę w zmianach hormonalnych oraz jako lek na obniżoną witalność. Olej dziurawcowy jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji.
O właściwościach dziurawca zwyczajnego przeczytasz >>>tutaj<<<
Olej z dziurawca- związki czynne
W dziurawcu znajduje się związek o nazwie hiperycyna, który uaktywnia się w obecności oleju bądź alkoholu. Dlatego maceraty olejowe i alkoholowe są bardziej skuteczne niż napary i odwary.
Olej z dziurawca- działanie
- Hamuje stany zapalne skóry
- Obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
- Działa antyseptyczne i przeciwzapalnie
- Przyspiesza gojenie ran
- Ma działanie przeciwhistaminowe i przeciwwirusowe
- Zmniejsza nerwobóle, bóle pleców, lumbago i rwę kulszową
- Łagodzi wszelkiego rodzaju bóle zewnętrzne, jak i wewnętrzne
- Podnosi witalność
Podany doustnie olej zwiększa wydzielanie żółci, pobudza przemianę materii, znosi stan znużenia i depresji. Poprawia także wydajność intelektualną.
Kiedy stosować olej z dziurawca
Olej z dziurawca stosuje się w leczeniu takich dolegliwości jak:
- Choroby skóry: odleżyny, liszaje, łuszczyca, oparzenia, owrzodzenia, ropnie
- Hemoroidy
- Nerwobóle
- Dolegliwości związane z menopauzą
- Niepokoju, napięcia nerwowego, bezsenności
- Łagodzeniu łagodnych stanów depresji
- Trądziku
Olej z dziurawca- zastosowanie w kosmetyce
Olej dziurawcowy wykorzystuje się jako tonik do oczyszczania twarzy. Działa także wygładzająco na skórę. Jest szczególnie polecany jest do skóry suchej popękanej.
Z czym łączyć olej z dziurawca
Preparat ten można mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.
Dobrze jest stosować olej z dziurawca w połączeniu z miłorzębem, yerba mate, arniką, kwasem glutaminowym, kofeiną.
Działanie uboczne
- Olej ten podnosi wrażliwość skóry na światło (reakcje fotouczulające), po zaaplikowaniu nie należy wystawiać skóry na słońce (dotyczy również solarium)
Jak przygotować olej z dziurawca
- Macerat z dziurawca zwyczajnego w oliwie z oliwek
- 500ml oliwy z oliwek
- 50g kwiatów z dziurawca zwyczajnego
Należy nazbierać kwiaty dziurawca zwyczajnego w suchy i słoneczny dzień. Umieść je w szklanym kolorowym słoju i zalać oliwą. Trzymać z dala od światła, mieszając regularnie. Macerować przez 2 miesiące, następnie odcedzić używając gazy. Aby zakonserwować olej na dłużej, należy dodać 5% olejku z lawendy.
- Macerat z dziurawca zwyczajnego w oleju słonecznikowym
- 3 garście świeżych kwiatów dziurawca
- 2 szklanki oleju słonecznikowego
Kwiaty dziurawca utrzeć w moździerzu. Papkę przełożyć do słoika, zalać 2 szklankami oleju słonecznikowego i odstawić na 6 tygodni w nasłonecznione miejsce, od czasu do czasu wstrząsając. Następnie przesączyć olej przez gazę, dokładnie wyciskając zioło. Olej z dziurawca stosowany jest zewnętrznie w chorobach reumatycznych, oparzeniach słonecznych, a także jako środek łagodzący ból przy skręceniach i zwichnięciach stawów jak również siniakach i opryszczce.
- Macerat z dziurawca zwyczajnego w oleju
Świeże kwiaty dziurawca należy zwilżyć spirytusem, a następnie zalać ciepłym olejem roślinnym w proporcji 1:1 (olej do świeżego surowca). Surowiec warto rozdrobnić. Wyciąg można przecedzić po około 3-4 tygodniach.
Dawkowanie
Olej dziurawcowy można zażywać po 1-2 łyżeczki dziennie. Efekty zażywania są widoczne po około 2-3 tygodniach.
http://ziolowawyspa.pl/macerat-olejowy-z-dziurawca/ (30.07.2017)
http://rozanski.li/1012/olej-z-kwiatw-dziurawca-oleum-hyperici-johanniskrautl-i-ziele-dziurawca-herba-hyperici-w-fitoterapii/ (30.07.2017)
- Podobne artykuły
Jak przygotować olej z nagietka lekarskiego
Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
Atopowe zapalenie skóry u dzieci przyczyny, objawy i leczenie. Charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest uporczywy i bardzo nasilony świąd skóry,
Masła kosmetyczne- rodzaje i zastosowanie
Masła kosmetyczne świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry. Nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i regenerują skórę. Poznaj najpopularniejsze masła roślinne