Olej z dziurawca- właściwości

Czerwony olej z dziurawca jest wspaniałym antyseptykiem, który działa napinająco, odżywiająco, rozluźniająco i wyciszająco. Stosowany zewnętrznie olej  jest używany na rany, leczy mniejsze oparzenia, kontuzje, neuralgie.

W medycynie naturalnej olej ten polecany jest jako łagodzący ból pleców, lumbago oraz rwę kulszową. Zielarze stosują  od dawna ten preparat jako tonik na niepokój, napięcia nerwowe, bezsenność, depresję szczególnie związaną z menopauzą, jako środek przynoszący ulgę w zmianach hormonalnych oraz jako lek na obniżoną witalność.  Olej dziurawcowy jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji.

 

Olej z dziurawca- związki czynne

W dziurawcu znajduje się związek o nazwie hiperycyna, który uaktywnia się w obecności oleju bądź alkoholu. Dlatego maceraty olejowe i alkoholowe są bardziej skuteczne niż napary i odwary.

 

Olej z dziurawca- działanie

  • Hamuje stany zapalne skóry
  • Obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
  • Działa antyseptyczne i przeciwzapalnie
  • Przyspiesza gojenie ran
  • Ma działanie przeciwhistaminowe i przeciwwirusowe
  • Zmniejsza nerwobóle, bóle pleców, lumbago i rwę kulszową
  • Łagodzi wszelkiego rodzaju bóle zewnętrzne, jak i wewnętrzne
  • Podnosi witalność

Podany doustnie olej zwiększa wydzielanie żółci, pobudza przemianę materii, znosi stan znużenia i depresji. Poprawia także wydajność intelektualną.




Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Olej z dziurawca- właściwości

Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą, upatruje się w nim właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe. To doskonały preparat do….

Kiedy stosować olej z dziurawca

Olej z dziurawca stosuje się w leczeniu takich dolegliwości jak:

  • Choroby skóry: odleżyny, liszaje, łuszczyca, oparzenia, owrzodzenia, ropnie
  • Hemoroidy
  • Nerwobóle
  • Dolegliwości związane z menopauzą
  • Niepokoju, napięcia nerwowego, bezsenności
  • Łagodzeniu łagodnych stanów depresji
  • Trądziku

 

Olej z dziurawca- zastosowanie w kosmetyce

Olej dziurawcowy wykorzystuje się jako tonik do oczyszczania twarzy. Działa także wygładzająco na skórę.  Jest szczególnie polecany jest do skóry suchej popękanej.

 

Z czym łączyć olej z dziurawca

Preparat ten można mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.

Dobrze jest stosować olej z dziurawca w połączeniu z miłorzębem, yerba mate, arniką,  kwasem glutaminowym, kofeiną.

 

Działanie uboczne

  • Olej ten podnosi wrażliwość skóry na światło (reakcje fotouczulające), po zaaplikowaniu nie należy wystawiać skóry na słońce (dotyczy również solarium)

 

Jak przygotować olej z dziurawca

  1. Macerat z dziurawca zwyczajnego w oliwie z oliwek
  • 500ml oliwy z oliwek
  • 50g kwiatów z dziurawca zwyczajnego

Należy nazbierać kwiaty dziurawca zwyczajnego w suchy i słoneczny dzień. Umieść je w szklanym kolorowym słoju i zalać oliwą. Trzymać z dala od światła, mieszając regularnie. Macerować przez 2 miesiące, następnie odcedzić używając gazy. Aby zakonserwować olej na dłużej, należy dodać 5% olejku z lawendy.

  1. Macerat  z dziurawca zwyczajnego w oleju słonecznikowym
  • 3 garście świeżych kwiatów dziurawca
  • 2 szklanki oleju słonecznikowego

Kwiaty dziurawca utrzeć w moździerzu. Papkę przełożyć do słoika, zalać 2 szklankami oleju słonecznikowego i odstawić na 6 tygodni w nasłonecznione miejsce, od czasu do czasu wstrząsając. Następnie przesączyć olej przez gazę, dokładnie wyciskając zioło. Olej z dziurawca stosowany jest zewnętrznie w chorobach reumatycznych, oparzeniach słonecznych, a także jako środek łagodzący ból przy skręceniach i zwichnięciach stawów jak również siniakach i opryszczce.

  1. Macerat z dziurawca zwyczajnego w oleju

Świeże kwiaty dziurawca należy zwilżyć spirytusem, a następnie zalać ciepłym olejem roślinnym w proporcji 1:1 (olej do świeżego surowca). Surowiec warto rozdrobnić. Wyciąg można przecedzić po około 3-4 tygodniach.

 

Dawkowanie

Olej dziurawcowy można zażywać po 1-2 łyżeczki dziennie. Efekty zażywania są widoczne po około 2-3 tygodniach.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

http://ziolowawyspa.pl/macerat-olejowy-z-dziurawca/ (30.07.2017)

http://rozanski.li/1012/olej-z-kwiatw-dziurawca-oleum-hyperici-johanniskrautl-i-ziele-dziurawca-herba-hyperici-w-fitoterapii/ (30.07.2017)




Olej z dziurawca- właściwości

Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą, upatruje się w nim właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwnowotworowe. To doskonały preparat do….

Jak zrobić olej z nagietka lekarskiego

Wyciągi z nagietka działają przeciwzapalnie i łagodząco, wspomagają gojenie ran oraz pomagają w likwidacji rozstępów. Nagietek działa na skórę nawilżająco, zmiękczająco. Poprawia również jędrność skóry…
aloes w kosemtykach

Działanie aloesu na skórę

Działanie aloesu na skórę wpływa na szybszą regenerację skóry, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi podrażnienia oraz poparzenia skóry

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.