
Czerwony olej z dziurawca jest wspaniałym antyseptykiem, który działa napinająco, odżywiająco, rozluźniająco i wyciszająco. Stosowany zewnętrznie olej jest używany na rany, leczy mniejsze oparzenia, kontuzje, neuralgie.
W medycynie naturalnej olej ten polecany jest jako łagodzący ból pleców, lumbago oraz rwę kulszową. Zielarze stosują od dawna ten preparat jako tonik na niepokój, napięcia nerwowe, bezsenność, depresję szczególnie związaną z menopauzą, jako środek przynoszący ulgę w zmianach hormonalnych oraz jako lek na obniżoną witalność. Olej dziurawcowy jest wskazany przy zmęczeniu w przebiegu chorób zakaźnych i w okresie rekonwalescencji.
W dziurawcu znajduje się związek o nazwie hiperycyna, który uaktywnia się w obecności oleju bądź alkoholu. Dlatego maceraty olejowe i alkoholowe są bardziej skuteczne niż napary i odwary.
Podany doustnie olej zwiększa wydzielanie żółci, pobudza przemianę materii, znosi stan znużenia i depresji. Poprawia także wydajność intelektualną.
Olej z dziurawca stosuje się w leczeniu takich dolegliwości jak:
Olej dziurawcowy wykorzystuje się jako tonik do oczyszczania twarzy. Działa także wygładzająco na skórę. Jest szczególnie polecany jest do skóry suchej popękanej.
Preparat ten można mieszać z tranem, olejem rokitnikowym, wyciągiem olejowym z żywokostu lub pokrzywy.
Dobrze jest stosować olej z dziurawca w połączeniu z miłorzębem, yerba mate, arniką, kwasem glutaminowym, kofeiną.
Należy nazbierać kwiaty dziurawca zwyczajnego w suchy i słoneczny dzień. Umieść je w szklanym kolorowym słoju i zalać oliwą. Trzymać z dala od światła, mieszając regularnie. Macerować przez 2 miesiące, następnie odcedzić używając gazy. Aby zakonserwować olej na dłużej, należy dodać 5% olejku z lawendy.
Kwiaty dziurawca utrzeć w moździerzu. Papkę przełożyć do słoika, zalać 2 szklankami oleju słonecznikowego i odstawić na 6 tygodni w nasłonecznione miejsce, od czasu do czasu wstrząsając. Następnie przesączyć olej przez gazę, dokładnie wyciskając zioło. Olej z dziurawca stosowany jest zewnętrznie w chorobach reumatycznych, oparzeniach słonecznych, a także jako środek łagodzący ból przy skręceniach i zwichnięciach stawów jak również siniakach i opryszczce.
Świeże kwiaty dziurawca należy zwilżyć spirytusem, a następnie zalać ciepłym olejem roślinnym w proporcji 1:1 (olej do świeżego surowca). Surowiec warto rozdrobnić. Wyciąg można przecedzić po około 3-4 tygodniach.
Olej dziurawcowy można zażywać po 1-2 łyżeczki dziennie. Efekty zażywania są widoczne po około 2-3 tygodniach.
http://ziolowawyspa.pl/macerat-olejowy-z-dziurawca/ (30.07.2017)
http://rozanski.li/1012/olej-z-kwiatw-dziurawca-oleum-hyperici-johanniskrautl-i-ziele-dziurawca-herba-hyperici-w-fitoterapii/ (30.07.2017)
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.