Bylica piołun to popularna roślina występująca na przydrożach i nieużytkach. Przez lata nieco zapomniane ziele niegdyś było stosowane w lecznictwie ludowym jako środek na pasożyty oraz lek w dolegliwościach pokarmowych. Piołun o dawien był stosowany na terenie Niemiec jako lek na dolegliwości żołądkowe, dyspepsję, bóle spazmatyczne, bóle jelitowe, wzdęcia.

Bylica w kuchni jako przyprawa

Ze względu na intensywny gorzki smak i silny aromat piołun jest czasami stosowany jako przyprawa. Wówczas wykorzystuje się drobno pokrojone ziele lub same listki, czasem stosuje się także sproszkowane ziele. Suszone, pokruszone liście piołunu można w małych ilościach dodawać do tłustych pieczonych mięs, zwłaszcza kaczki, gęsi lub baraniny. Dawniej piołun dodawano do sosów. To także dobry dodatek do omletów czy naleśników. Świeże listki wkłada się czasem do ziołowych koktajli.
Z ziela piołunu sporządza się napar, który ma bardzo intensywny, gorzki smak i zapach. Jednak z powodu bardzo gorzkiego smaku niewiele osób sięga po tą herbatkę, pomimo iż ma ona zastosowanie w ziołolecznictwie. W Maroku niewielką ilość piołunu dodaje się do tradycyjnej marokańskiej herbaty, by napój zyskał szczypiący posmak.




Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Jakie zioła zbiera się w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym zbiera się najwiecej ziół. Dawniej wierzono, że zioła zebrane w dniu św. Jana mają największą moc…

Piołun w kuchni- co na to dawni uczeni

Ziele piołunu już od starożytności było polecano do spożywania jako przyprawa pomocna w wielu dolegliwościach. Niemiecki botanik Lonicerus radził dodawać piołun do różnych potraw jako środek sprzyjający trawieniu, rozgrzewający i wydalający trucizny oraz żółć. Parkinson powołując się na Pliniusza twierdził, że jedzenie kilku liści piołunu chroni przed nadpobudliwością i pijaństwem. Ziele piołunu miało być pomocne na nieświeży oddech.

Wśród polskich zielarzy o piołunie pisał m. in. Syreniusz, który zalecał stosowanie rośliny przy problemach żołądkowych, żółciowych oraz jako środek moczopędny. Z kolei Marcin z Urzędowa twierdził, że wywar z nasion piołunu łagodzi dychawicę, a po zmieszaniu z winem neutralizuje ukąszenia żmii i wywołuje miesiączkę.

 

Bylica przy produkcji alkoholi

Od setek lat piołun był stosowany do produkcji wermutów, likierów i absyntu. Od średniowiecza zielem aromatyzowano miody pitne i piwa. W dawnej Bawarii piołun dodawano do piwa, często stosując go jako zamiennik chmielu. Dziś piołunem aromatyzuje się gorzkie wódki żołądkowe, likiery oraz alkoholowe lub bezalkoholowe wermuty. 

 

Bylica w kuchni- zastosowanie olejek piołunowego

Olejek piołunowy został zatwierdzony jako naturalny dodatek aromatyzujący do żywności. Stosuje się go do aromatyzowania napojów alkoholowych i bezalkoholowych, cukierków, mrożonych deserów czy puddingów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze bogate w witaminy; Państwowe Wydawnictwo Rolne i Leśne, Warszawa 1987r., str. 74-77

Motta G. B.; Lecznicze rośliny Biblii, tajemnice zdrowotne Pisma Świętego; Wyd. Esprit, Kraków 2016, str. 45-47

Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw, smaków i ziołolecznictwa; Wyd. Tempus Plus S.C., Kraków 1998r., str. 64-65

Tobyn G., Denham A., Whitelegg M; Herbal Tradition 2000 years of medicinal plant knowledge; Elsevier, Londyn 2011, str. 105- 121

Tyszyńska- Kownacka D., Starek T.; Zioła w Polskim domu; Wyd. Watra, Warszawa 1988r. str., 67-69




Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.