Tematy na blogu
Bylica piołun- zastosowanie w kuchni

Bylica piołun to popularna roślina występująca na przydrożach i nieużytkach. Przez lata nieco zapomniane ziele niegdyś było stosowane w lecznictwie ludowym jako środek na pasożyty oraz lek w dolegliwościach pokarmowych.

Bylica w kuchni jako przyprawa

Ze względu na intensywny gorzki smak i silny aromat piołun jest czasami stosowany jako przyprawa. Wówczas wykorzystuje się drobno pokrojone ziele lub same listki, czasem stosuje się także sproszkowane ziele.

Suszone, pokruszone liście piołunu można w małych ilościach dodawać do tłustych pieczonych mięs, zwłaszcza kaczki, gęsi lub baraniny. Dawniej piołun dodawano do sosów. To także dobry dodatek do omletów czy naleśników. Świeże listki wkłada się czasem do ziołowych koktajli.

 

Bylica przy produkcji alkoholi

Od setek lat piołun był stosowany do produkcji wermutów, likierów i absyntu. W dawnej Bawarii piołun dodawano do piwa, często stosując go jako zamiennik chmielu. Dziś piołunem aromatyzuje się gorzkie wódki żołądkowe, likiery oraz alkoholowe lub bezalkoholowe wermuty.

W Maroku odrobinę piołunu dodaje się do herbaty miętowej, aby nabrała szczypiącego posmaku.

 

Bylica w kuchni- zastosowanie olejek piołunowego

Olejek piołunowy został zatwierdzony jako naturalny dodatek aromatyzujący do żywności. Stosuje się go do aromatyzowania napojów alkoholowych i bezalkoholowych, cukierków, mrożonych deserów czy puddingów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura

  1. Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw, smaków i ziołolecznictwa; Wyd. Tempus Plus S.C., Kraków 1998r., str. 64-65
  2. Tyszyńska- Kownacka D., Starek T.; Zioła w Polskim domu; Wyd. Watra, Warszawa 1988r. str., 67-69

NewsletterO Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.