
W lecznictwie powszechnie wykorzystuje się dziką różę jako doskonałe źródło łatwo przyswajalnej witaminy C ( O dzikiej róży przeczytasz >>tutaj<<). Ale w lecznictwie wykorzystuje się płatki z kwiatów różnych odmian róży. Jak zatem działają kwiaty róży?
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Róża
Róża rośnie dziko na półkuli północnej w strefie umiarkowanej i ciepłej. W Polsce jest to roślina dość popularna i można ją spotkać na obrzeżach lasów, leśnych przydrożach oraz słonecznych polanach. Rośnie na nieużytkach, jest też często sadzona w parkach jako krzew ozdobny lub jako element żywopłotu.
Płatki kwiatów róży były od dawna stosowane w medycynie ludowej, głównie ucierane z cukrem lub w postaci syropów, wody różanej czy różnych wyciągów. W średniowieczu osobom „wątłym, chorym, cholerycznym i melancholijnym” podawano syrop różany będący mieszaniną płatków róży z miodem. Mnisi z płatków róż sporządzali maści do oczu. Płatki róży gotowane w winie były lekiem na nieżyty żołądka, stosowano je także jako lek na serce i wątrobę. Na suchoty u dorosłych często podawano herbatkę nastój lub konfitury ze świeżych płatków, a na opuchliznę szyi przykładano listki róży.
We Francji kwiat róży był wykorzystywany jako lek przeciwszkorbutowy, przeciw robakom, przy hemoroidach oraz jako środek ogólnie wzmacniający. Z kolei w Bułgarii kwiat róży jest używany w schorzeniach przewodu pokarmowego, do płukań przy zapaleniu jamy ustnej i gardła oraz spojówek.
Wśród wielu związków chemicznych obecnych w kwiatach róży do najważniejszych można zaliczyć:
Syrop z płatków róży zalecany jest dzieciom, kobietom w ciąży, osobom w podeszłym wieku i rekonwalescentom.
Jak zatem działają płatki z dzikiej róży:
Przymoczki nasączone naparem z kwiatów leczą rany, oparzenia, wypryski, krosty i inne zmiany skórne, mają zastosowanie w leczeniu blizn pooperacyjnych, wykazują właściwości regenerujące, odświeżające, odmładzające, uelastyczniają i uszczelniają tkankę skóry twarzy, poprawiają wygląd cery.
Owoców róży nie należy przyjmować przy kamicy szczawiowej, ostrożnie należy ją dawkować przy zwiększonej krzepliwości krwi i skłonności do zakrzepów.
Jedyne środki ostrożności muszą zachować osoby przyjmujące koagulanty, ponieważ przy zwiększonej ilości przyjmowanej witaminy C może dojść do niepożądanej interakcji, której skutkiem może być niekontrolowane krwawienie.
Płatki róży zalać wrzątkiem i pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu dodać miód i całość gotować do momentu uzyskania konsystencji miodu. Podczas gotowania zbierać powstałą pianę.
Miód stosuje się 2 razy dziennie po łyżeczce do herbaty.
Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2005, str. 95, 250-252
Kujawska M., Łuczaj Ł., Sosnowska J., Klepacki P., Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera; Polskie Towarzystwo Ludoznawcze , Wrocław 2016, str. 463-466
Ody P.; Zioła w domu; Świat książki 1990, str. 126
Osińska W.; Róża dzika, lecz oswojona…; Panacea Nr 4 (9), październik 2004, str. 10-13
Ożarowski A.; Ziołolecznictwo- poradnik dla lekarzy; PZWL, wyd. III, Warszawa 1982, str. 228-231
Poprzęcki W.; Ziołolecznictwo; Wyd. Spar 1989, str. 28, 51-52
Rybak D.; Rośliny lecznicze Atlas; Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1993, str. 233- 234
Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Wyd. Mateusz E. Senderski; Podkowa Leśna 2016; str. 539-542
Tyszyńska- Kownacka D., Starek T., Zioła w polskim domu, wyd. Watra, Warszawa 1988, str. 182-184
W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.