W lecznictwie powszechnie wykorzystuje się dziką różę jako doskonałe źródło łatwo przyswajalnej witaminy C ( O dzikiej róży przeczytasz >>tutaj<<). Ale w lecznictwie wykorzystuje się płatki z kwiatów różnych odmian róży. Jak zatem działają kwiaty róży?

 

Systematyka

Rodzina: Różowate
Rodzaj: Róża

Występowanie

Róża rośnie dziko na półkuli północnej w strefie umiarkowanej i ciepłej. W Polsce jest to roślina dość popularna i można ją spotkać na obrzeżach lasów, leśnych przydrożach oraz słonecznych polanach. Rośnie na nieużytkach, jest też często sadzona w parkach jako krzew ozdobny lub jako element żywopłotu.

 

Kwiat róży w medycynie ludowej

Płatki kwiatów róży były od dawna stosowane w medycynie ludowej, głównie ucierane z cukrem lub w postaci syropów, wody różanej czy różnych wyciągów. W średniowieczu osobom „wątłym, chorym, cholerycznym i melancholijnym” podawano syrop różany będący mieszaniną płatków róży z miodem. Mnisi z płatków róż sporządzali maści do oczu. Płatki róży gotowane w winie były lekiem na nieżyty żołądka, stosowano je także jako lek na serce i wątrobę. Na suchoty u dorosłych często podawano herbatkę nastój lub konfitury ze świeżych płatków, a na opuchliznę szyi przykładano listki róży. 


We Francji kwiat róży był wykorzystywany jako lek przeciwszkorbutowy, przeciw robakom, przy hemoroidach oraz jako środek ogólnie wzmacniający.  Z kolei w  Bułgarii kwiat róży jest używany w schorzeniach przewodu pokarmowego, do płukań przy zapaleniu jamy ustnej i gardła oraz spojówek.

Co zawiera kwiat róży?

Wśród wielu związków chemicznych obecnych w kwiatach róży do najważniejszych można zaliczyć:

 • Olejki eteryczne
 • Flawonoidy
 • Antocyjany
Kwiat róży – właściwości

Kwiat róży dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Kwiat ucierany z miodem to doskonały lek na wiele dolegliwości

Naturalne źródła tiaminy (wit. B1)

Witamina B1 czyli tiamina jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tiamina jest obecna w wielu produktach zwierzęcych i roślinnych

Dzika róża- Rosa canina- właściwości

Dzika różna zawiera dużą ilość witamin, dzięki temu stosuje się ją na bóle gardła, niestrawność i stany zapalne układu moczowego, wpływa korzystnie na serce

KWIAT RÓŻY- DZIAŁANIE

Syrop z płatków róży zalecany jest dzieciom, kobietom w ciąży, osobom w podeszłym wieku i rekonwalescentom.

Jak zatem działają płatki z dzikiej róży:

 • pomagają przy niestrawności
 • flawonoidy zawarte w dzikiej róży rozszerzają naczynia krwionośne oraz obniżają poziom złego cholesterolu,
 • łagodzą infekcje gardła
 • wspomagają leczenie chorób płucnych i zapalenie płuc
 • znalazły zastosowanie w leczeniu chorób zakaźnych oraz alergii
 • dawniej stosowano je przy porodach, ponieważ uważano, że wzmacniają fizycznie i podnoszą na duchu
 •  są wykorzystywane do zabliźniania ran oraz likwidują stany zapalne skóry

 

Kwiat róży- działanie na skórę

Przymoczki nasączone naparem z kwiatów leczą rany, oparzenia, wypryski, krosty i inne zmiany skórne, mają zastosowanie w leczeniu blizn pooperacyjnych, wykazują właściwości regenerujące, odświeżające, odmładzające, uelastyczniają i uszczelniają tkankę skóry twarzy, poprawiają wygląd cery.

 

Przeciwwskazania w stosowaniu kwiatu róży

Owoców róży nie należy przyjmować przy kamicy szczawiowej, ostrożnie należy ją dawkować przy zwiększonej krzepliwości krwi i skłonności do zakrzepów.
Jedyne środki ostrożności muszą zachować osoby przyjmujące koagulanty, ponieważ przy zwiększonej ilości przyjmowanej witaminy C może dojść do niepożądanej interakcji, której skutkiem może być niekontrolowane krwawienie.

 

MIÓD RÓŻANY

 • 250 g suszonych płatków różanych
 • 1 l wrzątku
 • 750 g miodu

Płatki róży zalać wrzątkiem i pozostawić na 12 godzin. Po przecedzeniu dodać miód i całość gotować do momentu uzyskania konsystencji miodu. Podczas gotowania zbierać powstałą pianę.
Miód stosuje się 2 razy dziennie po łyżeczce do herbaty.

Górnicka J.; Apteka natury leksykon zdrowia; Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski 2005, str. 95, 250-252

Kujawska M., Łuczaj Ł., Sosnowska J., Klepacki P., Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych. Słownik Adama Fischera; Polskie Towarzystwo Ludoznawcze , Wrocław 2016, str. 463-466 

Ody P.; Zioła w domu; Świat książki 1990, str. 126 

Osińska W.; Róża dzika, lecz oswojona…; Panacea Nr 4 (9), październik 2004, str. 10-