Inne nazwy i oznaczenia: Żółcień pomarańczowa FCF, Sunset yellow
Właściwości fizyczne: Żółcień pomarańczowa jest barwnikiem, dobrze rozpuszcza się w wodzie, słabiej w etanolu. Jest stabilna w obecności kwasów owocowych, światła i wysokiej temp.
Jest to sztuczny barwnik należący do grupy barwników azowych.
Otrzymywanie: Jest otrzymywana z ropy naftowej.
Dzienne spożycie: Dopuszczalna dzienna dawka wynosi 1 mg/kg m. c. dziennie.
Regulacje prawne: E 110 jest barwnikiem zakazanym w Anglii, USA, Finlandii i Norwegii.
Na produkcie zawierającym ten barwnik powinna znaleźć się informacja, że może upośledzać uwagę i aktywność dzieci.
Metabolizm: Żółcień pomarańczowa jest w niewielkich ilościach wchłania z przewodu pokarmowego. Wydalana jest głównie z kałem. W jelitach ulega redukcji do amin aromatycznych.
Funkcje w żywności: Barwnik ten jest dodawany do produktów spożywczych i leków, aby nadać im żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor. Dodana do dżemów i marmolad poprawia ich kolorystykę, a przetwory owocowe dłużej wyglądają na świeże. Często łączy się żółcień pomarańczową z amarantem, aby uzyskać brązowe zabarwienie w czekoladach i karmelu.
Zastosowanie:
Przemysł spożywczy:
Żółcień pomarańczowa znajduje się w słodyczach np. w marcepanie, czekoladzie. Dodawana jest do żółtych deserów oraz wypieków. Barwnik ten jest także dodawany do zupek i sosów. Żółcień pomarańczową można znaleźć także w galaretkach, żelkach, lizakach, krakersach, chipsach, lodach czy gumach do żucia. E 110 dodaje się także do konserw rybnych i ryb wędzonych.
Przemysł farmaceutyczny:
Żółcień pomarańczowa jest dodawana do syropów i powłoczek kapsułek. Można ja znaleźć w preparatach dla sportowców.
Przemysł kosmetyczny:
E 110 można znaleźć w składzie kosmetyków, płukanek i farb do włosów.
Możliwe działanie niepożądane:
U osób wrażliwych może powodować reakcję alergiczną w postaci wysypki, egzemy czy atopowego zapalenia skóry oraz duszności czy napady astmatyczne. Powinny go uniać osoby uczulone na aspirynę. Spożywanie tego barwnika w połączeniu z kwasem benzoesowym powoduje u dzieci nadaktywność i problemy z koncentracją (badanie Southampton). Ponadto E 110 może powodować problemy ze snem, bóle głowy. Przypuszcza się, że może zaburzać funkcje płciowe. Wpływa negatywnie na serce i drogi oddechowe.
Może zawierać glin, przez co jest szkodliwy dla mózgu i centralnego układu nerwowego.
Federalna ustawa o żywności, lekach i kosmetykach (FFDCA) uznała żółcień pomarańczową, za najbardziej szkodliwy barwnik spożywczy na rynku i wpisała go na listę substancji kancerogennych.
Literatura
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.