E 110 Żółcień pomarańczowa

Barwnik E 110, czyli żółcień pomarańczowa oznaczana również jako: Żółcień pomarańczowa FCF, Sunset yellow

Właściwości fizyczne: Żółcień pomarańczowa jest barwnikiem, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, słabiej w etanolu, jest stabilna w obecności kwasów owocowych, światła i wysokiej temp.

Jest to sztuczny barwnik należący do grupy barwników azowych.

Otrzymywanie: E 110 jest otrzymywana z ropy naftowej.

Dzienne spożycie: Dopuszczalna dzienna dawka wynosi 1 mg/kg m. c. dziennie.

Regulacje prawne: E 110 jest barwnikiem zakazanym w Anglii, USA, Finlandii i Norwegii.

Na produkcie zawierającym ten barwnik powinna znaleźć się informacja, że może upośledzać uwagę i aktywność dzieci.

Metabolizm: Żółcień pomarańczowa jest w niewielkich ilościach wchłania z przewodu pokarmowego. Wydalana jest głównie z kałem. W jelitach ulega redukcji do amin aromatycznych.

Funkcje w żywności: Barwnik ten jest dodawany do produktów spożywczych i leków, aby nadać im żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor. Dodana do dżemów i marmolad poprawia ich kolorystykę, a przetwory owocowe dłużej wyglądają na świeże. Często łączy się żółcień pomarańczową z amarantem, aby uzyskać brązowe zabarwienie w czekoladach i karmelu.
Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

E 110  żółcień pomarańczowa-  zastosowanie

Przemysł spożywczy:  Żółcień pomarańczowa znajduje się w słodyczach np. w marcepanie czy czekoladzie. Dodawana jest do żółtych deserów oraz wypieków, ale także  do zupek i sosów. Żółcień pomarańczową można znaleźć w galaretkach, żelkach, lizakach, krakersach, chipsach, lodach czy gumach do żucia. E 110 dodaje się do konserw rybnych i ryb wędzonych.

Przemysł farmaceutyczny: Żółcień pomarańczowa jest dodawana do syropów i powłoczek kapsułek. Można ja znaleźć w preparatach dla sportowców.

Przemysł kosmetyczny: E 110 można znaleźć w składzie kosmetyków, płukanek i farb do włosów.

 

E 110 żółcień pomarańczowa- możliwe działanie niepożądane

U osób wrażliwych może powodować reakcję alergiczną w postaci wysypki, egzemy czy atopowego zapalenia skóry oraz duszności czy napady astmatyczne. Powinny go unikać osoby uczulone na aspirynę.

Spożywanie tego barwnika w połączeniu z kwasem benzoesowym powoduje u dzieci nadaktywność i problemy z koncentracją (badanie Southampton). Ponadto E 110 może powodować problemy ze snem, bóle głowy. Przypuszcza się, że może zaburzać funkcje płciowe. Wpływa negatywnie na serce i drogi oddechowe.

Może zawierać glin, przez co jest szkodliwy dla mózgu i centralnego układu nerwowego.

Federalna ustawa o żywności, lekach i kosmetykach (FFDCA) uznała żółcień pomarańczową, za najbardziej szkodliwy barwnik spożywczy na rynku i wpisała go na listę substancji kancerogennych.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans- Urlich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 116- 117

https://www.odkrywamyzakryte.com/zolcien-pomaranczowa/ (14.10.2019)

https://vitalia.pl/ch_add,35,0_Zolcien-pomaranczowa-fcf.html (14.10.2019)

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.