Barwnik Annato (E 160b) można spotkać pod nazwami: bioksyna i noribioksyna
Inna oznaczenia: Orange4 czy C.I. 75120
Grupa związków: Barwniki karotenoidowe
Właściwości fizyczne: Ekstrakt olejowy jest barwy pomarańczowo- żółtej, natomiast ekstrakt wodny ma zabarwienie pomarańczowo- czerwone. Barwnik ten może występować w postaci cieczy, pasty lub proszku. Jest odporny na działanie temp. (rozpada się w temp. powyżej 125oC), światła oraz utleniania. Jest dość stabilny w środowisku alkalicznym, w środowisku kwaśnym rozpada się.
Naturalne występowanie: Nasiona arnoty właściwej
Metoda otrzymywania: Annato otrzymuje się w wyniku ekstrakcji olejowej lub wodnej nasion arnoty właściwej (Bixa organella).
Uwarunkowania prawne: W Unii Europejskiej maksymalne ilości annato dodawane do żywności są określone rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr. 1129/2011. Barwnik ten jest dodawany do żywności w 22 kategoriach w ilości od 10 do 50 mg/kg.
W Australii jest barwnikiem zakazanym.
Max. dzienne spożycie: wg zaleceń EFSA zalecane dzienne spożycie wynosi 6 mg/kg masy ciała dla biksyny i 0,3 mg/kg masy ciała dla norbiksyny.
Annatto jest stosowany w tradycyjnej kuchni Ameryki Łacińskiej, Karaibów i Filipin. Nadaje on potrawom barwę od intensywnie żółtej do jasnopomarańczowej.
Przemysł spożywczy: Stosuje się go głównie w serach żółtych, lodach i margarynach. Ponadto annato dodaje do jogurtów, deserów mlecznych, ryb wędzonych, przekąsek o smaku serowym, popcornu do mikrofalówki, płatków kukurydzianych, makaronów.
Przemysł kosmetyczny: Annato stosuje się do barwienia lakierów do paznokci, szminek i mydeł na kolor żółty. Barwik ten znajduje się także w balsamach do ciała, kremach i szamponach. Działa on ochronnie na skórę, ponieważ wykazuje działanie przeciwutleniające.
Przemysł chemiczny: Annato wykorzystuje się do produkcji farb.
Przemysł tekstylny: Annato od dawna stosuje się jako barwnika do tkanin.
Inne: Barwnik ten stosuje się do produkcji wosków i past do podłóg i past do obuwia.
Annato może powodować alergie w postaci pokrzywki, obrzęku, obniżenia ciśnienia krwi, biegunki i bólów brzucha. Stwierdzono, że barwnik ten stosowany w małych ilościach NIE działa genotoksycznie, mutagennie i rakotwórczo, więc został uznany za bezpieczny. Barwnik ten MOŻE powodować hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego, powodować skłonność do irytacji, nadciśnienie, egzemy czy bóle głowy u dzieci.
Facebook-f Instagram Youtube Envelope Tematy na blogu Kwas foliowy- najlepsze naturalne źródła w diecie Kwas foliowy - źródła w diecie Kwas foliowy nazywany również witaminą B9 lub B11 pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji – od wzrostu komórek i tworzenia DNA, poprzez usprawnianie działania
Facebook-f Instagram Youtube Envelope Tematy na blogu 15 sierpnia- świeto Matki Boskiej Zielnej oraz polnych ziół Sierpniowe zioła i święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia to w polskim kościele święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny często nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej. To właśnie tego dnia
Literatura
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.