Tematy na blogu

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Gazy i wzdęcia zdarzają się często i mogą być wynikiem spożycia niektórych pokarmów, pogorszeniem motoryki jelit, a także brakiem aktywności fizycznej. Powstawaniu gazów często towarzyszy wzdęty brzuch czy uczucie ciężkości.

Zarówno gazy jak i wzdęcia to dość nieprzyjemna dolegliwość, na szczęście można sobie z nimi poradzić prostymi domowymi sposobami.

Domowe sposoby na gazy- ważna jest dieta

Aby uniknąć powstawania gazów ważne jest by unikać posiłków ciężkostrawnych oraz tych produktów, które wzmagają procesy fermentacyjne w jelitach. Niektóre osoby mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości w postaci wzdęć również po zjedzeniu brokułów, gruszek czy innych owoców. U osób z różnymi schorzeniami gazy i wzdęcia mogą także występować po spożyciu różnych grup produktów np. nabiału czy ciemnego pieczywa.

 

Domowe sposoby na gazy- tych produktów lepiej unikaj

Gazy bardzo często powstają w organizmie z powodu nietolerancji laktozy. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma właśnie problem z trawieniem laktozy, która znajduje się w produktach mlecznych jak: mleko, sery twarogowe czy śmietana. Warto również czytać etykiety na artykułach spożywczych, ponieważ laktoza może znajdować się w pieczywie, sosach, wędlinach czy wielu innych produktach.

Wśród produktów, które mogą nasilać wydzielanie się gazów: warzywa strączkowe, cebula, kalafior, kapusta, jajka, pieczywo drożdżowe, piwo, napoje gazowane.

Domowe sposoby na gazy

Aktywność fizyczna wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego i jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się uczucia wzdętego brzucha. Codzienna dawka ruchu wpływa stymulująco na przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach i zwiększa metabolizm, a to wszystko sprawia, że gazy znacznie szybciej odchodzą.

Odpowiednia ilość błonnika- błonnik pokarmowy przyspiesza procesy trawienia i wpływa korzystnie na częstość wypróżniania. Warto więc zadbać o prawidłową pracę jelit.

Spożywanie probiotyków– probiotyki to produkty, które wpływają na florę bakteryjną w jelitach. Przy zaburzeniach flory bakteryjnej (np. w wyniku antybiotykoterapii) może dojść do zmiany składu naszej flory bakteryjnej przez co pogorszeniu ulegają procesy trawienne i pojawiają się dolegliwości ze strony układy pokarmowego. Warto wówczas sięgnąć po naturalne probiotyki takie jak: kiszonki, jogurty, maślanki, kefiry, inulinę.

Masaż brzucha- okrężnymi ruchami w okolicach pępka pomaga rozluźnić jelita, dzięki czemu będą one szybciej przesuwały zwartość w stronę jelita grubego, dziki czemu gazy szybciej się ulotnią.

Ciepłe kąpiel– pomaga się rozluźnić, dzięki czemu spada napięcie i to może także wspomóc procesy trawienne i korzystnie wpływa na układ trawienny. Jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na kąpiel warto spróbować położyć na brzuch ciepły termofor.

 

Domowe sposoby na gazy- po jakie zioła i przyprawy warto sięgnąć

  • Kminek– jednym ze sprawdzonych sposobów na gazy jest przyprawianie warzyw strączkowych lub ciężkostrawnych dań kminkiem, bądź też picie herbatki kminkowej. Kminek dzięki temu że działa rozkurczowo świetnie łagodzi wzdęcia i gazy.
  • Koper włoski– a w zasadzie herbatka z nasion kopru włoskiego to kolejny doskonały środek regulujący pracę układu pokarmowego. Koper działa rozkurczowo i stymuluje produkcję kwasów żołądkowych, wspomaga procesy trawienne. Herbatkę z kopru podaje się niemowlakom przy kolkach i gazach.
  • Mięta– to aromatyczne zioło, które świetnie wpływa na układ pokarmowy i łagodzi wiele dolegliwości. Zarówno herbatka jak i nalewka czy olejek miętowy doskonale usprawnią działanie układu pokarmowego, a ponadto wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mentol, który jest zawarty w mięcie działa rozkurczowo i wiatropędnie.
  • Imbir to kolejny produkt, który pomaga pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Herbatka z imbiru pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych dzięki czemu zmniejsza wzdęcia i wspomaga pracę jelit dzięki czemu kontroluje także poziom gazów.
  • Rumianek– to zioło, które każdy powinien mieć w domu. Rumianek wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, działa rozkurczowo i łagodnie uspokajająco, dzięki czemu łagodzi także dolegliwości ze strony układy pokarmowego powstałe w wyniku stresu i napięcia. Eliminuje gazy i wzdęcia oraz łagodzi skurcze żołądka.

Po jakie jeszcze produkty warto sięgnąć przy wzdęciach i gazach: czosnek, kminek rzymski, majeranek, szałwia, anyż, bazylia, oregano, tymianek.

 

WAŻNE

Jeżeli wzdęcia i gazy często się powtarzają, bez konkretnej przyczyny lub jeżeli mają charakter przewlekły i towarzyszą im bóle brzucha, nudności koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Występowanie gazów i wzdęć może być związane ze zmniejszonym wydzielaniem kwasów żołądkowych, chorobami trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby czy zaburzeniami czynności jelit. Wówczas konieczna jest pełna diagnoza i prawidłowe leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.