Co to są zaparcia?

Generalnie uważa się, że zaparcia to problem związany z brakiem regularnych wypróżnień. Optymalna ilość wypróżnień to jedno dziennie. O zaparciach najczęściej mówi się, gdy wypróżnienia są 2 razy w tygodniu lub rzadziej. Jeśli więc nie załatwiamy się regularnie to nasze jelita nie działają prawidłowo, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka pojawienia się hemoroidów lub zablokowania jelita. Na szczęście zaparcia są stanem tymczasowym i wprowadzając do diety odpowiednie produkty można w łatwy sposób im zapobiegać.

Rozróżnia się trzy rodzaje zaparć:
atoniczne– związane ze zwiotczeniem mięśni jelita grubego, w wyniku czego dochodzi do nadmiernego wchłaniania wody w jelicie i zagęszczenia mas kałowych. Stolec staje się twardy, zbity i oddawany w postaci suchych wałków
spastyczne- spowodowane nadmierną kurczliwością jelita, która prowadzi do stanów zapalnych błony śluzowej, często występują na przemian zaparcia i oddawanie wolnych mas kałowych, a stolec jest wydalany w postaci małych gródek lub cienkiego ołówka
nawykowe– spowodowane rozleniwieniem jelita i zbyt częstym przyjmowaniem środków przeczyszczających

Głównym sposobem leczenia zaparć jest zmiana diety, która uwzględnia różne produkty w zależności od rodzaju zaparcia. Bardzo często wprowadza się także ćwiczenia fizyczne, które wpływają na poprawę wypróżnień. Dopiero gdy zmiana stylu życia i diety nie dają pożądanych efektów wprowadza się środki przeczyszczające. Należy jednak pamiętać, że silne środki przeczyszczające jak senes czy cassia mogą jeszcze bardziej rozleniwić jelita i spotęgować problem.

 

Co zrobić, gdy pojawią się zaparcia?

Przy braku codziennych wypróżnień dobrze jest zwiększyć aktywność fizyczną, która może poprawiać motorykę przewodu pokarmowego. Kolejnym krokiem jest zwiększenie ilości wypijanych płynów, szczególnie wody. Dobrze jest pić szklankę ciepłej, przegotowanej wody na czczo codziennie rano.
W codziennej diecie powinna się znaleźć odpowiednia ilość błonnika pokarmowego, który przyspiesza pasaż mas kałowych, zwiększa ich objętość i ogranicza nadmierne wchłanianie wody w jelicie. Dobrym źródłem błonnika są produkty z mąki pełnoziarnistej, babka płesznik, babka jajowata czy nasiona lnu. Dużo błonnika dostarczają warzywa i owoce, które powinny znajdować się w każdym posiłku.
Niektórzy zalecają także przyjmowanie probiotyków i kiszonek.

 

Co sprzyja zaparciom?

Znacznie częściej zaparcia występują u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Monotonna dieta i niektóre produkty również sprzyjają tej dolegliwości. Wśród produktów, które sprzyjają powstawaniu zaparć są słodycze i wyroby ciastkarskie, których należy unikać. Potrawy tłuste, smażone, z dużą zawartością tłuszczu również nie sprzyjają regularnym wypróżnieniom. Należy także ograniczyć picie napojów gazowanych i alkoholu.




Zaparcia- jaką dietę stosować

Zaparcia to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Zaparciom można zapobiec stosując odpowiednio dobrane produkty…

ZAPARCIA ATONICZNE

Przy zaparciach atonicznych dieta powinna zawierać pokarmy pobudzające pracę jelita. Ważne jest także spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody. Przy zaparciach atonicznych zaleca się spożywanie razowego pieczywa i przetworów z pełnego ziarna bogatych w błonnik, a także dużych ilości owoców i warzyw. Oleje roślinne i pokarmy bogate w tłuszcze również pobudzą pracę jelit- tutaj szczególnie poleca się buliony i ostro przyprawione rosoły. Dobrze też jest wypić na czczo zimne płyny. Kawa, herbata, kwaśne mleko czy kefir również powinny pomóc rozruszać jelita.

Czego unikać: warzywa kapustne, rośliny strączkowe, czekolada, kakao, świeże białe pieczywo, ryż, mąka ziemniaczana, ciastka z kremem. Z owoców nie powinno się spożywać bananów i czarnych jagód.
Przy zaparciach atonicznych nie powinno się pić dużych ilości kawy, herbaty i czerwonego wytrawnego wina.

 

ZAPARCIA SPASTYCZNE

Przy zaparciach spastycznych dieta powinna być lekko strawna i zawierać pokarmy, które zwiększą masy kałowe. Spożywane potrawy powinny być ciepłe, należy unikać ostrych i wzdymających dań. Zaleca się spożywanie czerstwego pieczywa, drobnych kasz i makaronów, sery twarogowe chude mięso, mleko, śmietankę i wszystkie warzywa gotowane. W diecie powinny znaleźć się pokarmy zawierające produkty wysoko resztkowe. Należy spożywać wodę z miodem, soki owocowe i warzywne, zsiadłe mleko, jogurty, kefir.

Czego unikać: potrawy smażone, ostre przyprawy, pieczywo razowe, grube kasze. Nie zaleca się spożywania serów dojrzewających. Należy unikać potraw wzdymających, bardzo zimnych i bardzo gorących napojów, kawy naturalnej, mocnej herbaty i napojów alkoholowych.

Jeżeli cierpisz na zaparcia i próbujesz zmienić swoją dietę pamiętaj, że twój organizm potrzebuje trochę czasu na zmiany. Każdą zmianę należy wprowadzać małymi krokami i dać czas, aby nasz organizm się do niej przystosował.
Przy długotrwałych zaparciach konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ mogą one być objawem różnych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jakie zioła stosować na kaszel

Gdy pojawi się kaszel, zwłaszcza ten suchy warto sięgnąć po zioła. Przy kaszlu sprawdzą się podbiał, prawoślaz, anyż, koper włoski czy sosna.

Zioła na zaparcia

Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Jabłka w profilaktyce

Jabłka odgrywają dużą role w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Mniszek lekarski- właściwości

Mniszek lekarski lub mniszek pospolity to powszechnie występujący chwast, który od dawna znany jest w medycynie ludowej i wykorzystywany

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.