Cukier szkodzi?

Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że cukier szkodzi. Nadmiar cukru jest przyczyną chorób cywilizacyjnych, coraz więcej osób zmaga się z otyłością, cukrzycą. Dieta bogata w proste węglowodany jakimi jest cukier sprzyja insulinooprności. A to nie koniec listy dolegliwości jakie powstają w wyniku źle skomponowanej diety, w której przeważają cukry proste.

Nadmierne spożycie cukru prowadzi do depresji, ADHD oraz powoduje stany zapalne stawów, niszczy florę bakteryjną. Cukier jest pożywką dla grzybów i przypuszcza się, że może być przyczyną nowotworów. Zakwasza organizm, wpływa na odkładnie się dodatkowej tkanki tłuszczowej oraz powoduje spowolnienie metabolizmu. Kolejnym skutkiem spożywania nadmiaru cukru są problemy z zasypianiem, obniża odporność czy zburzone działanie hormonów. Dieta bogata w cukry proste powoduje szybsze starzenie się organizmu. Duża ilość cukru powoduje zmiany w mózgu oraz w systemie nerwowym uszkadzając go.
Cukier a zdrowie

Cukier działa w organizmie tak jak narkotyk. Dlatego cukier uzależnia i ciągle chcemy go wiecej, i więcej…

Cukier szkodzi-czyli ile powinniśmy go dziennie spożywać?

Zalecana dzienna dawka dla cukru to nie więcej niż 5 łyżeczek dziennie. Mimo to wiele osób spożywa znacznie więcej cukru w ciągu dnia i nie potrafi tej ilości zmniejszyć. Wiele osób nie jest świadomych, że 2 czy 3 łyżeczki cukru do kawy to tylko niewielka ilość spożywanego przez nich cukru. Szacuje się, że Amerykanie dziennie spożywają 22 łyżeczki, a nawet więcej, cukru w różnych postaciach.

 

Cukier szkodzi- a czy uzależnia?

Niestety coraz więcej dowodów wskazuje na to, że niektóre rodzaje żywności, a w szczególności te zawierające dużo węglowodanów prostych (czyli cukru) mogą uzależniać, a ich spożycie staje się nawykowe lub wynika bardziej z potrzeby zaspokojenia potrzeb emocjonalnych niż fizjologicznych.

Skoro większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że cukier tak bardzo szkodzi, to dlaczego nie potrafimy tak po prostu przestać go spożywać?

Jak się okazuje cukrowy detoks wcale nie jest taki proste. Po pierwsze cukier w różnych postaciach znajduje się w większości produktów. I nie chodzi tu tylko o słodycze czy ciastka- cukier jest chętnie stosowanym dodatkiem do wszelkiego rodzaju produktów przetworzonych, jogurtów, sosów, przypraw, dań gotowych, mięs. Gdyby tak przejrzeć etykiety wszystkich produktów dostępnych w sklepach, okazałoby się, że jest naprawdę niewiele produktów, które nie mają dodatku cukru.

Kiedy już jednak podejmiemy wyzwanie zrezygnowania z jedzenia cukru i udaje się nam go wyeliminować w znacznym stopniu z diety, okazuje się, że zaczynamy czuć się ospali, zmęczeni, pojawia się złe samopoczucie, rozdrażnienie i po krótkim czasie walki z samym sobą wracamy do czegoś słodkiego.

 

Cukier szkodzi- dlaczego tak się dzieje?

Otóż cukier podobnie jak narkotyki szybko się wchłania w organizmie i na krótko dostarcza energii. Odżywia mózg, dla którego glukoza jest głównym paliwem, daje poczucie pobudzenia, czujemy się wówczas silniejsi, pełni energii radośni, wyostrzają się nam zmysły. Każda spożyta porcja cukru powoduje zwiększenie w organizmie poziomu lecytyny oraz pobudzenie w mózgu ośrodka nagrody, wydzielają się wówczas hormony szczęścia.

W momocie, kiedy stężenie cukru (lub narkotyku) spada potrzebujemy kolejnej porcji, bo mózg domaga się pożywienia, a my czujemy się źle, jesteśmy ospali, brakuje nam energii, jesteśmy rozdrażnieni. Pojawiają się bóle głowy, drżenie rąk, rozkojarzenie.

 

Cukier szkodzi- czyli dlaczego potrzebujemy go coraz więcej

Innym mechanizmem, który świadczy o tym, że cukier uzależnia jest fakt, że spożywając coś słodkiego, na chwilę czujemy się szczęśliwi, ale po chwili znowu nachodzi nas ochota na kolejną porcję słodyczy. Mózg po dostarczeniu mu odrobiny glukozy, szybko ją zużywa i zaczyna dopominać się coraz więcej i więcej….

Na pocieszenie

Cukier uzależnia i to jest fakt. Jednak można się uwolnić z tego niezdrowego nałogu, przy bardzo silnej woli. A ten komu udało się przezwyciężyć chęć na coś słodkiego szybko dostrzeże jakie to przyniosło mu korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Piramida zdrowego żywienia

Piramida zdrowego żywienia została stworzona przez naukowców, aby ułatwić planowanie posiłków, a także wiedzieć jakie produkty są najlepsze dla zdrowia
Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.