E 142- zieleń brylantowa

Barwnik E 142, czyli zieleń brylantowa oznaczana bywa jako: Zieleń brylantowa BS, Zieleń S, CI44090, Green S, Food Green 4, Food Green S

Właściwości fizyczne: To barwnik występujący w postaci ciemnozielonego proszku lub granulek. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, ale słabo w etanolu, ulega szybkiemu rozkładowi pod wpływem działania roztworów kwasów i zasad.

Otrzymywanie: E 142 jest otrzymywana w wyniku syntezy chemicznej, należy do trifenylometanów. Jest to związek zaliczany do barwników smołowych, stąd też może zawierać aluminium. Najczęściej zieleń brylantowa jest stosowa w postaci soli wapniowych i potasowych.

Dzienne spożycie: 5 mg/kg m. c.

Metabolizm: Związki z grupy trifenylometanów w niewielkiej ilości wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, w większości są jednak wydalane z kałem w postaci niezmienionej.

Funkcje w żywności: Barwnik stosowany do barwienia żywności na kolor zielony.

Uwarunkowania prawne: Zieleń brylantowa jest zakazana w Japonii, Kanadzie oraz w USA i Norwegii.




Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

E 142 zieleń brylantowa -zastosowanie

Przemysł spożywczy: Zieleń brylantowa to barwnik stosowany głównie do barwienia słodyczy. Dodaje się go również do groszku konserwowego, aby wyglądał bardziej apetycznie. E 142 dodaje się do żelków miętowych, sosów miętowych oraz do farbek wykorzystywanych do malowania wielkanocnych jajek. Ponadto zieleń brylantową stosuje się do barwienia marmolad i produktów owocowych oraz sernika w proszku.

Przemysł tekstylny: Zieleń brylantowa jest wykorzystywana do barwienia tkanin.

Medycyna: Zieleń brylantowa jest stosowana jako środek do dezynfekcji skóry i ran.

 

E 142 zieleń Brylantowa- możliwe działanie niepożądane

Barwnik E 142  uważa się za  bezpieczny dodatek do żywności.  Jednak spożywany w większych ilościach może powodować nadpobudliwość, astmę oraz wywoływać bezsenność. Jest to substancja podejrzewana o możliwość wywołania anemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 129- 130

https://vitalia.pl/ch_add,46,0_Zielen-s.html (30.05.2020)

https://www.kulinarnawyspa.pl/e142/ (30.05.2020)

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1851 (13.07.2020)

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.