Brąz FK– inne nazwy i oznaczenia: Food brown 1,
Otrzymywanie: Mieszania syntetycznych związków azowych
Dzienne spożycie: EFSA nie jest w stanie określić bezpieczeństwa brązu FK
Metabolizm: Brąz FK nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, ulega natomiast złożonym przemianom w przewodzie pokarmowych między innymi do poliamin aromatycznych, które mogą być wchłanianie do organizmu. Wydalany głównie z kałem. Może się odkładać w nerkach i naczyniach limfatycznych.
Funkcje w żywności: Nadaje brązową barwę produktom wędzonym
Uwarunkowania prawne: Barwnik ten może być stosowany wyłącznie przy produkcji śledzi wędzonych z Anglii i Norwegii. Barwnik zakazany do stosowania w Australii, Kanadzie, Rosji. E 154 nie znalazło się w wykazie dodatków stosowanych w żywności na terenie Unii Europejskiej (Rozporządzenie PE i WE:1333/2008)
Przemysł spożywczy: W Polsce barwnik E 154 może być stosowany tylko w przypadku śledzi wędzonych.
Jak większość związków azowych barwnik ten może powodować uwalnianie się histaminy i nasilać objawy astmy. Ponadto powoduje wystąpienie reakcji alergicznej, obrzęki, bóle głowy i brzucha. Ma szkodliwe działanie na tarczycę i serce. Kilka składników tego barwnika może mieć działanie mutagenne na organizm. Powinny go unikać osoby uczulone na aspirynę oraz dzieci.
Źródła
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.