E 154- Brąz FK

Barwnik E 154, czyli brąz FK występuje także pod nazwy  oznaczenia: Food brown 1,

Otrzymywanie: Mieszania syntetycznych związków azowych

Dzienne spożycie: EFSA nie jest w stanie określić bezpieczeństwa brązu FK

Metabolizm: Brąz FK nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, ulega natomiast złożonym przemianom w przewodzie pokarmowych między innymi do poliamin aromatycznych, które mogą być wchłanianie do organizmu. Wydalany głównie z kałem. Może się odkładać w nerkach i naczyniach limfatycznych.

Funkcje w żywności: Nadaje brązową barwę produktom wędzonym

Uwarunkowania prawne: Barwnik ten może być stosowany wyłącznie przy produkcji śledzi wędzonych z Anglii i Norwegii. Barwnik zakazany do stosowania w Australii, Kanadzie, Rosji. E 154 nie znalazło się w wykazie dodatków stosowanych w żywności na terenie Unii Europejskiej (Rozporządzenie PE i WE:1333/2008)




Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

E 154 Brąz FK- zastosowanie

Przemysł spożywczy: W Polsce barwnik E 154 może być stosowany tylko w przypadku śledzi wędzonych.

E 154 Brąz FK- możliwe działanie niepożądane

Jak większość związków azowych barwnik ten może powodować uwalnianie się histaminy i nasilać objawy astmy. Ponadto powoduje wystąpienie reakcji alergicznej, obrzęki, bóle głowy i brzucha. Ma szkodliwe działanie na tarczycę i serce. Może powodować nasilenie objawów nietolerancji salicylanów, stąd powinny go unikać osoby uczulone na aspirynę. Nie powinny go często spożywać kobiety w ciąży, ponieważ przyczynia się do skurczów macicy. Kilka składników tego barwnika może mieć działanie mutagenne na organizm. Powinny go unikać dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22.11.2010: Dz. U. 232, pozycja 1525 w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16.12.2008 w sprawie dodatków do żywności

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1535 (14.01.2021)

https://www.jedzenie.info.pl/artykuly/szczegoly/60281_barwnik-nieszkodliwy-e-154-braz-fk (14.01.2021)

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/15,0/Braz-fk-e154.html (14.01.2021)




Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Morela łac. Prunus Armenica

Morela, to soczysty, smaczny owoc, pochodzący z Azji, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów do naszego organizmu

Burak zwyczajny – łac. Beta vulgaris

Burak zwyczajny to warzywo dość popularne na naszych stołach, jednak mało znane ze swoich właściwości prozdrowotnych. Sprawdź jak burak wpływa na nasze zdrowie

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.