Tematy na blogu

Styczeń- Warzywa i owoce sezonowe

Styczeń- jakie warzywa i owoce warto jeść 

Styczeń jest miesiącem, kiedy to nie ma dostępu do zbyt wielu świeżych owoców i warzyw. Warto jednak postawić te produkty, które dobrze przechowuje się po jesiennych zbiorach. Warto wówczas postawić na warzywa korzeniowe, kapustę czy jarmuż. 

 

Dlaczego warto jeść owoce sezonowe?

Zaletą sezonowych warzyw i owoców jest to, że nie są one transportowane przez setki, a nawet tysiące kilometrów, żeby trafić na nasz stół. Niestety owoce i warzywa uprawiane w ciepłych krajach zanim do nas dotrą muszą być odpowiednio przygotowane do długiej podróży, stąd często zawierają pestycydy i środki konserwujące. Aby znieść daleki transport, niektóre z nich są zrywane zanim dojrzeją, co oczywiście wpływa na ich smak i jakość.

Kolejną zaletą warzyw i owoców sezonowych jest fakt, że w sezonie kiedy dojrzewają są znacznie tańsze i łatwiej dostępne. Sezonowa warzywa posiadają także znacznie więcej witamin i minerałów.

Styczeń- lista warzyw i owoców:

 • Jarmuż-mięsiste liście jarmuż są dość odporne na więdnięcie i można je przechowywać do kilku dni w lodówce. Najlepiej spożywać surowy jarmuż, który dostarcza mnóstwo witamin i minerałów. Liście jarmużu mogą być spożywane surowe w surówkach czy warzywnych koktajlach, można je także ugotować jak szpinak

 • Brukselka– pochodzi z Belgii, jej zbiór przypada od października nawet do stycznia, a przymrozki sprawiają, że warzywo staje się bardziej słodkie. Można ją spożywać na surowo, ale znacznie lepiej smakuje gotowana, zasmażana czy kiszona. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup.

 • Burak ćwikłowy zbierany jesienią dobrze przechowuje się w chłodniach, stąd możemy się nim cieszyć w zasadzie cały rok. Burak świetnie sprawdzi się w zupach (barszcz czerwony) czy sałatkach. Buraki spożywa się surowe, gotowane oraz kiszone.

 • Cykoria- sezon na cykorie trwa od listopada do kwietnia, można ją spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek czy surówek, świetnie komponuje się z mięsem, można ją także zapiekać czy dusić

 • Kapusta– można ją spotkać w różnych odmianach, dobrze się przechowuje w chłodniach, wykorzystywana jest głównie o surówek, ale można ją także dusić czy zapiekać. Nie można zapomnieć o kiszonej kapuście, która jest doskonałym probiotykiem i źródłem witaminy C

 • Por surowy por świetnie komponuje się w sałatkach i surówkach, często dodawany jest także do zup

 • Pietruszka, pasternak- to warzywa korzeniowe, które najczęściej wykorzystuje się do zup, ale zarówno korzeń pietruszki jak i pasternaku można wykorzystać w wielu daniach warzywnych

 • Seler– jego korzeń jest dostępny przez cały rok. Dodawany jest głównie do zup i surówek. Można także wykorzystać nać selera.

 • Topinambur– pochodzi z Ameryki Północnej, zbierany jest od października do maja. Przygotowuje się go podobnie do ziemniaków, jednak w smaku jest trochę bardziej słodki i orzechowy. Pasuje jako dodatek do zup, ale może być także zapiekany, gotowany czy pieczony

 • Marchew– jest dostępna przez cały rok, dodaje się ją do zup, sałatek. Można ją spożywać pod każdą postacią, sprawdza się również przy pieczeniu ciast.

 • Cebula i czosnek– zebrane jesienią dobrze znoszą przechowywanie w chłodniach, stąd można się nimi cieszyć cały rok. Warto w okresie jesienno- zimowym często sięgać zarówno po cebulę jak i czosnek, bo dzięki zawartym w nich związkach siarki świetnie wspomagają układ odpornościowy. Oba warzywa można spożywać na surowo lub gotowane. Świetnie sprawdzą się w zupach, sałatkach czy jako dodatek do mięs.

 • Fasola– pochodzi z Ameryki Środkowej, dzięki temu, że nasiona fasoli dobrze przechowują się po wysuszeniu jest dostępna w różnych odmianach przez cały rok. Fasoli nie spożywa się na surowo, a przed gotowaniem należy ją wymoczyć w wodzie. Z nasion fasoli przygotowuje się zupy, pasty, świetnie sprawdzi się w daniach jednogarnkowych.

 • Ziemniaki – są dostępne w zasadzie przez cały rok, a możliwości ich wykorzystania w kuchni są bardzo różnorodne, spożywa się je pod wieloma postaciami: w zupach, sałatkach, pure, placków, zapiekanek, tart, chleba, pierogów, pyzów

 • Dyniakrólowa jesieni, dzięki temu, że dobrze się ją przechowuje można cieszyć się jej smakiem jeszcze w styczniu. Dynię można wykorzystać w kuchni naprawdę na bardzo wiele sposobów.

 • Brukiew– uprawiana w większości krajów Europy Zachodniej. Spożywa się ja zarówno na surowo jak i w postaci gotowanej czy duszonej. Świetnie sprawdzi się w postaci zup, puree czy dodatku do surówek. Świetnie pasuje do mięs, można ją także faszerować.

Z owoców, które dobrze się przechowują można wybrać gruszki i jabłka. Warto także pamiętać o orzechach, które świetnie urozmaicą dania zimowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.