- Trawy zbóż- zielona moc natury
Zielone trawy zboż- dlaczego warto po nie sięgać
Zielone trawy zbóż zawierają dużo chlorofilu, witaminy A i aż 90 spośród 102 pierwiastków. Zielone zboża zawierają aż 20% białka w suchej masie, co nie jest spotykane z innych produktach roślinnych. Taka ilość tego składnika jest porównywalna z zawartością białka w mięsie. Wiele traw zawiera śladowe ilości witaminy B12, co też jest rzadkością w świecie roślinnym. Poza składnikami odżywczymi trawy zbóż dostarczają unikatowe enzymy, niedostępne w żadnym innym pożywieniu. Zawierają też duże ilości polisacharydów.
Młode trawy zboż:
- JĘCZMIEŃ- Młody jęczmień znany jest z tego, że ułatwia odchudzanie.
- PSZENICA– Sok z trawy pszenicznej wykazuje właściwości odmładzające. Trawa pszeniczna jest nieco trudniej strawna od innych zbóż
- OWIES– Zielony owies dostarcza energię
Młode zboża leczą artretyzm i rozmaite stany zapalne, ponieważ enzymy w nich zawarte wykazują silne działanie przeciwzapalne, silniejsze od leków sterydowych. Ponadto opóźniają niszczenie i mutację komórek, pomagając zwalczyć choroby zwyrodnieniowe i przeciwdziałając starzeniu. Mukopolisacharydy wykazują działanie przeciwzapalne, a dodatkowo wzmacniają serce u naczynia krwionośne oraz obniżają poziom tłuszczu we krwi.
Zielone zboża wspomagają trawienie, oczyszczają organizm z toksyn, łagodzą stany zapalne w żołądku i jelitach, leczą choroby reumatyczne, zwalczają zaparcia, obniżają poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie. Co więcej są pomocne w walce z anemią, cukrzycą, otyłością hipoglikemią, zapaleniem wątroby, owrzodzeniem przewodu pokarmowego, łagodzą PMS. Pomagają pozbyć się hemoroidów, problemów z prostatą, zmęczeniem i osłabieniem mięśniowym.
Sok z trawy zbóż
Dużą popularnością cieszy się sok z młodych traw, który działa zasadotórczo na organizm przez co wpływa na równowagę kwasowo- zasadową organizmu. Ponadto jest pomocny w leczeniu ran, owrzodzeń, zakażeń i stanów zapalnych skóry.
WARTO WIEDZIEĆ: trawy zbóż zwierają dużo błonnika, który utrudnia przyswajanie składników mineralnych i witamin. Dlatego, aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw traw najlepiej wyciskać z młodych traw sok.
W celach profilaktycznych zaleca się picie 30- 60 ml soku codziennie rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem. Osobom chorym zaleca się taką dawkę 3 razy dziennie.
W sklepach i aptekach można kupić zamiast soku sproszkowane zboża, uzyskane z odwodnienia soku. Proszek można spożywać z dodatkiem wody. Dostępne są także tabletki zawierające sproszkowane zboża.
Wybierać świeżą czy suszoną trawę zbóż?
Zboża hodowane naturalnie przez kilka miesięcy wyrastają powoli i są poddawane działaniu niskich temperatur. Dopiero wtedy się je zbiera i suszy. Wyhodowana w domu trawa zbożowa zawiera ¼ wszystkich cennych składników jakie zawierają naturalnie wyhodowane zboża. Jednak uprawa domowa daje możliwość spożywania na świeżo traw zbóż, które są bogate w enzymy, które giną w trakcie suszenia.
Ballaun M.; Domowe kuracje od A do Z, cz. 2; Wydawnictwo JOT, 2017, str. 67-70
- Podobne artykuły

Owies jako pradawne zboże- właściwości
Owies to zboże uprawiane od wieków, dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ma zastosowanie nie tylko w dietach bezglutenowych…

Sorgo- łac. Soryghum Moench
Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…

Jęczmień zwyczajny- pradawne zboże
Jęczmień zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ziarno jęczmienia można zaliczyć do żywności funkcjonalnej ze względu na…