Tematy na blogu

Dlaczego warto mieć geranium w domu?

Geranium można spotkać pod wieloma nazwami jak: anginowiec, cytrynka, pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka, anginka.

Roślina ta była niezwykle popularna przed wojną, ale jeszcze kilkanaście lat temu bardzo często rosła na parapetach u babci. Dziś to nieco zapomniana roślina, która ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, pięknie pachnie i wygląda bardzo dekoracyjnie.

Geranium znane jest ze swoich właściwości leczniczych, a olejek pozyskiwany z rośliny ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i medycynie. Jego uprawa jest prosta i bezproblemowa.

Geranium uprawa

Anginowiec to roślina doniczkowa, o ciekawym pokroju i ładnie prezentującymi się liśćmi, w których znajduje się olejek eteryczny. Roślina może osiągnąć nawet 100 cm wysokości, posiada prostą łodygę, z której wyrastają pachnące liście.  Rzadko zakwita, a jeżeli już zakwitnie to posiada piękne drobne kwiatki w odcieniach różu. Geranium sadzi się w uniwersalnej ziemi kwiatowej, jedyne co jest potrzebne to dobrze nasłonecznione miejsce. Anginkę należy podlewać regularnie niewielkim ilościami wody.

Jak geranium wpływa na zdrowie?

Geranium wykazuje działanie bakterio i wirusobójcze, dzięki zawartym w roślinie olejkom eterycznym. Dzięki temu pomaga szybko pokonać infekcję i chroni przed pojawieniem się kolejnej.

Już sam zapach cytrynki wpływa na ciśnienie krwi, delikatnie je obniżając, reguluje oddech, działa uspokajająco i wyciszająco. Maść z dodatkiem geranium stosuje się przy liszajach i różnego rodzaju skórnych wypryskach.

 

Geranium oczyszcza powietrze

Już sama obecność tej rośliny w pomieszczeniu wpływa na poprawę jakości powietrza, a delikatny zapach łagodzi stres. Roślina oczyszcza powietrze w pomieszczeniu dzięki niewielkim włoskom znajdującym się na liściach i łodygach, które pochłaniają pył zawieszony, a jej zapach sprawi, że w pomieszczeniu będzie bardziej przyjemnie.

 

Zastosowanie geranium

  • Z geranium sporządza się herbatki i nalewki

  • Dodatek listka  do czarnej herbaty sprawi, że nabierze ona przyjemnego aromatu i smaku

  • Z liści robi się kompresy na stany zapalne i stłuczenia

  • Świeże liście  stosuje się przy bólu ucha

  • Już sam zapach rośliny odstrasza owady

  • Jak sama nazwa wskazuje anginka może być stosowana w stanach ropnych gardła

  • Olejek eteryczny zawarty w cytrynce działa kojąco na gardło, zmniejsza kaszel i leczy stan zapalny

  • Wyciągi z geranium mają zastosowanie w kosmetyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.