
Geranium można spotkać pod wieloma nazwami jak: anginowiec, cytrynka, pelargonia pachnąca, pelargonia szorstka, anginka.
Roślina ta była niezwykle popularna przed wojną, ale jeszcze kilkanaście lat temu bardzo często rosła na parapetach u babci. Dziś to nieco zapomniana roślina, która ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, pięknie pachnie i wygląda bardzo dekoracyjnie.
Geranium znane jest ze swoich właściwości leczniczych, a olejek pozyskiwany z rośliny ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i medycynie. Jego uprawa jest prosta i bezproblemowa.
Anginowiec to roślina doniczkowa, o ciekawym pokroju i ładnie prezentującymi się liśćmi, w których znajduje się olejek eteryczny. Roślina może osiągnąć nawet 100 cm wysokości, posiada prostą łodygę, z której wyrastają pachnące liście. Rzadko zakwita, a jeżeli już zakwitnie to posiada piękne drobne kwiatki w odcieniach różu. Geranium sadzi się w uniwersalnej ziemi kwiatowej, jedyne co jest potrzebne to dobrze nasłonecznione miejsce. Anginkę należy podlewać regularnie niewielkim ilościami wody.
Geranium wykazuje działanie bakterio- i wirusobójcze, dzięki zawartym w roślinie olejkom eterycznym. Dzięki temu pomaga szybko pokonać infekcję i chroni przed pojawieniem się kolejnej.
Już sam zapach cytrynki wpływa na ciśnienie krwi, delikatnie je obniżając, reguluje oddech, działa uspokajająco i wyciszająco. Maść z dodatkiem geranium stosuje się przy liszajach i różnego rodzaju skórnych wypryskach.
Już sama obecność tej rośliny w pomieszczeniu wpływa na poprawę jakości powietrza, a delikatny zapach łagodzi stres. Roślina oczyszcza powietrze w pomieszczeniu dzięki niewielkim włoskom znajdującym się na liściach i łodygach, które pochłaniają pył zawieszony, a jej zapach sprawi, że w pomieszczeniu będzie bardziej przyjemnie.
Z geranium sporządza się herbatki i nalewki
Dodatek listka do czarnej herbaty sprawi, że nabierze ona przyjemnego aromatu i smaku
Z liści robi się kompresy na stany zapalne i stłuczenia
Świeże liście stosuje się przy bólu ucha
Zapach rośliny odstrasza owady
Jak sama nazwa wskazuje anginka może być stosowana w stanach ropnych gardła
Olejek eteryczny zawarty w cytrynce działa kojąco na gardło, zmniejsza kaszel i leczy stan zapalny
Wyciągi z geranium mają zastosowanie w kosmetyce
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.