
Aloes jest niezwykłą rośliną zaliczaną do sukulentów. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Dostarcza do organizmu wiele substancji biologicznie czynnych, dzięki czemu jego działanie na organizm jest bardzo szerokie. Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków oraz suplementów diety.
Liście aloesu składają się w 99% z wody, ale oprócz wody zawierają ponad 200 substancji aktywnych biologicznie, które odpowiadają za działanie tej niezwykłej rośliny.
Jest to jedna z niewielu roślin, które zawierają witaminę B12
Prawdopodobnie nazwa aloesu pochodzi od arabskiego słowa alloeh, chociaż etymologii nazwy można także doszukać się w greckich słowach: alóe- oznaczający gorzkie lub aloedarion- przeczyszczający.
Asyryjczycy nazwali aloes „saburem” od słowa „sabr” oznaczającego cierpliwość.
Aloes bywa nazywany: niebiańską różdżką, niebiańską pałeczką, życiodajną rośliną, lilią pustyni, lekarzem w doniczce, darem niebios, rośliną pierwszej pomocy, zielonym lekarzem, cichym uzdrowicielem.
Znanych jest około 300 odmian aloesu, ale tylko 5 ma właściwości lecznicze: Aloe Vera, Aloe perryi, Aloe arborescens, Aloe saponaria, aloe ferox.
Aloes zawiera wiele związków chemicznych, dzięki czemu w stanie naturalnym nie jest zjadany przez żadne zwierzę oraz nie atakują go żadne szkodniki.
Aloes był znany i stosowany już 5 tys. lat p. n. e. przez starożytnych Greków, Rzymian, Babilończyków, Hindusów, Chińczyków i Indian.
Pierwsze zapisy o tej niezwykłej roślinie pochodzą z glinianych tabliczek pozostawionych przez Sumerów oraz z papirusu Ebersa.
Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków. Świetnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i opóźnia proces starzenia się skóry.
Nefretete i Kleopatra stosowały aloes jako środek poprawiający urodę i poprawiający wygląd skóry. Kleopatra stosowała ponadto puder z aloesu, który miał rozświetlić jej oczy.
Aloes był na wyposażeniu wyprawy Krzysztofa Kolumba. To dzięki temu podróżnikowi roślina dotarła na Nowy Kontynent.
Arabski podróżny i geograf Al-Idrisi pisał, że Aleksander Macedoński wyruszył na podbój wyspy Sokotra na Oceanie Indyjskim, ponieważ robiono tam leczniczy suszony sok z aloesu.
Starożytni Grecy określali aloes jako dar Wenus.
Aloes był uważany za symbol życia po śmierci. Sadzono go dookoła piramid, cmentarzy. W Egipcie wierzono, że roślina wyznacza drogę faraonom do królestwa umarłych.
W XI wieku n. e. Hindusi wykorzystywali aloes w rytuale wielbienia Siwy, który miał prowadzić do osiągnięcia stanu nieba boga (siwaloki)
Dla wyznawców Mahometa aloes był symbolem dobrobytu i zdrowia. Dla wyznawców islamu zawieszenie liści aloesu nad drzwiami domu oznaczało odbycie pielgrzymki do Mekki.
A Kolumbii nad drzwiami wejściowymi wiesz się pobłogosławiony przez szamanów aloes, który ma odstraszać złe duchy i zapewnić szczęście i bezpieczeństwo. Jeżeli taki aloes zakwitnie oznacza to dla mieszkańców szczęście. Może się jednak tak zdarzyć, że roślina uschnie- wówczas wierzy się że aloes wciągnął złą energię.
W czasach Homera aloes w połączeniu z mirrą i cynamonem chińskim roślina ta była stosowana do aromatyzowania pościeli, odzieży oraz całunów pogrzebowych.
Na Bliskim Wschodzie aloes wykorzystywano do balsamowania ciała zmarłych.
W 1934 ro. dr. Collins zaczął wykorzystywać aloes w leczeniu oparzeń i owrzodzeń skóry, dzięki czemu udało mu się ograniczyć liczbę przeszczepów.
Grecy i Rzymianie stosowali aloes jako środek hamujący wypadanie włosów
Jak podaje J. Rostafiński w XIX wieku wierzono, że aloes przyłożony na pępek zabija glisty.
Mahatma Ghandi stosował aloes w czasie postów jako pożywienie oraz środek na oczyszczenie organizmu.
Alona pozyskiwana z aloesu od starożytności jest środkiem stosowanym na zaparcia.
Jednym z najciekawszych wizualnie gatunków jest aloes pstry, zwany tygrysim. Jego dekoracyjne liście pokryte są poprzecznymi paskami o nieregularnym kształcie i jasnym odcieniu, przez co przywodzą na myśl umaszczenie dzikiego kota.
Aloes zawiera na skórze liści saponiny, a ponieważ przyciąga on koty, które wykorzystują go jako drapak. Kot może zlizywać lub rozcierać zawarte saponiny, które mogą być przyczyną zatrucia. Zatrucie aloesem skutkuje wymiotami oraz biegunką, wówczas należy kota nawodnić i podać mu węgiel aktywny, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza.
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.