Tematy na blogu

Aloes ciekawostki, które Cię zaskoczą

Aloes ciekawostki: co to za roślina

Aloes jest niezwykłą rośliną zaliczaną do sukulentów. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Dostarcza do organizmu wiele substancji biologicznie czynnych, dzięki czemu jego działanie na organizm jest bardzo szerokie. Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków oraz suplementów diety.
Liście aloesu składają się w 99% z wody, ale oprócz wody zawierają ponad 200 substancji aktywnych biologicznie, które odpowiadają za działanie tej niezwykłej rośliny.

Jest to jedna z niewielu roślin, które zawierają witaminę B12

Prawdopodobnie nazwa aloesu pochodzi od arabskiego słowa alloeh, chociaż etymologii nazwy można także doszukać się w greckich słowach: alóe- oznaczający gorzkie lub aloedarion- przeczyszczający.
Asyryjczycy nazwali aloes „saburem” od słowa „sabr” oznaczającego cierpliwość.

Aloes bywa nazywany: niebiańską różdżką, niebiańską pałeczką, życiodajną rośliną, lilią pustyni, lekarzem w doniczce, darem niebios, rośliną pierwszej pomocy, zielonym lekarzem, cichym uzdrowicielem.

Znanych jest około 300 odmian aloesu, ale tylko 5 ma właściwości lecznicze: Aloe Vera, Aloe perryi, Aloe arborescens, Aloe saponaria, aloe ferox.

Aloes zawiera wiele związków chemicznych, dzięki czemu w stanie naturalnym nie jest zjadany przez żadne zwierzę oraz nie atakują go żadne szkodniki.

Aloes ciekawostki z historii

Aloes był znany i stosowany już 5 tys. lat p. n. e. przez starożytnych Greków, Rzymian, Babilończyków, Hindusów, Chińczyków i Indian.

Pierwsze zapisy o tej niezwykłej roślinie pochodzą z glinianych tabliczek pozostawionych przez Sumerów oraz z papirusu Ebersa.

Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków. Świetnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i opóźnia proces starzenia się skóry.

Nefretete i Kleopatra stosowały aloes jako środek poprawiający urodę i poprawiający wygląd skóry. Kleopatra stosowała ponadto puder z aloesu, który miał rozświetlić jej oczy.

 

Aloes ciekawostki- odkrycia geograficzne

Aloes był na wyposażeniu wyprawy Krzysztofa Kolumba. To dzięki temu podróżnikowi roślina dotarła na Nowy Kontynent.

Arabski podróżny i geograf Al-Idrisi pisał, że Aleksander Macedoński wyruszył na podbój wyspy Sokotra na Oceanie Indyjskim, ponieważ robiono tam leczniczy suszony sok z aloesu.

 

Aloes ciekawostki związane z wierzeniami

Starożytni Grecy określali aloes jako dar Wenus.

Aloes był uważany za symbol życia po śmierci. Sadzono go dookoła piramid, cmentarzy. W Egipcie wierzono, że roślina wyznacza drogę faraonom do królestwa umarłych.

W XI wieku n. e. Hindusi wykorzystywali aloes w rytuale wielbienia Siwy, który miał prowadzić do osiągnięcia stanu nieba boga (siwaloki)

Dla wyznawców Mahometa aloes był symbolem dobrobytu i zdrowia. Dla wyznawców islamu zawieszenie liści aloesu nad drzwiami domu oznaczało odbycie pielgrzymki do Mekki.

A Kolumbii nad drzwiami wejściowymi wiesz się pobłogosławiony przez szamanów aloes, który ma odstraszać złe duchy i zapewnić szczęście i bezpieczeństwo. Jeżeli taki aloes zakwitnie oznacza to dla mieszkańców szczęście. Może się jednak tak zdarzyć, że roślina uschnie- wówczas wierzy się że aloes wciągnął złą energię.

Aloes ciekawostki związane z obrzędem pogrzebów

W czasach Homera aloes w połączeniu z mirrą i cynamonem chińskim roślina ta była stosowana do aromatyzowania pościeli, odzieży oraz całunów pogrzebowych.
Na Bliskim Wschodzie aloes wykorzystywano do balsamowania ciała zmarłych.

 

Aloes ciekawostki związane z medycyną

W 1934 ro. dr. Collins zaczął wykorzystywać aloes w leczeniu oparzeń i owrzodzeń skóry, dzięki czemu udało mu się ograniczyć liczbę przeszczepów.
Grecy i Rzymianie stosowali aloes jako środek hamujący wypadanie włosów
Jak podaje J. Rostafiński w XIX wieku wierzono, że aloes przyłożony na pępek zabija glisty.

Mahatma Ghandi stosował aloes w czasie postów jako pożywienie oraz środek na oczyszczenie organizmu.

Alona pozyskiwana z aloesu od starożytności jest środkiem stosowanym na zaparcia.

 

Aloes ciekawostki związane z zastosowaniem 

  • Dawniej z liści aloesu pozyskiwano purpurowy barwnik przeznaczony do jedwabiu, różowy dla lnu oraz czarny przeznaczony do wełny
  • Żel z aloesu wykorzystano w ciekawym badaniu, w którym wykazano, że żel ten może być alternatywą dla środków chemicznych przy uprawie wiśni. W eksperymencie tym wykorzystano żel z aloesu jako jadalną powłokę ochronną na wiśniach oraz jako środka wydłużającego trwałość owoców.

 

Aloes ciekawostki, o których warto wiedzieć

Jednym z najciekawszych wizualnie gatunków jest aloes pstry, zwany tygrysim. Jego dekoracyjne liście pokryte są poprzecznymi paskami o nieregularnym kształcie i jasnym odcieniu, przez co przywodzą na myśl umaszczenie dzikiego kota.

Aloes zawiera na skórze liści saponiny, a ponieważ przyciąga on koty, które wykorzystują go jako drapak. Kot może zliwyzwać lub rozcierać zawarte saponiny, które mogą być przyczyną zatrucia. Zatrucie aloesem skutkuje wymiotami oraz biegunką, wówczas należy kota nawodnić i podać mu węgiel aktywny, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury; Reader’s Digest; Warszawa, str. 28
  2. Danielewska A., Maciąg K.; Wybrane właściwości roślin- najnowsze doniesienia; Wydawnictwo Tygiel, Lublin 2019, str. 270- 277
  3. Kawałko M. J.; Historie ziołowe; Krajowa agencja wydawnicza, Lublin 1986r., str. 89, 447
  4. Rostafiński J.; Zielnik czarodziejski to jest zbiór przesądów o roślinach; Akademia umiejętności, Kraków 1893, str. 5
  5. Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderski Podkowa leśna 2016; str. 163-167
  6. Zamiara K.; Aloes- jego tajemnicza moc; Katedra i Zakład Historii i Nauk Medycznych; Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
  7. https://salonolwin.pl/historia-prawdziwa-aloesu-ciekawostki-temat-aloesu/ (19.03.2021)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.