Aloes ciekawostki: co to za roślina

Aloes jest niezwykłą rośliną zaliczaną do sukulentów. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Dostarcza do organizmu wiele substancji biologicznie czynnych, dzięki czemu jego działanie na organizm jest bardzo szerokie. Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków oraz suplementów diety.
Liście aloesu składają się w 99% z wody, ale oprócz wody zawierają ponad 200 substancji aktywnych biologicznie, które odpowiadają za działanie tej niezwykłej rośliny.

Jest to jedna z niewielu roślin, które zawierają witaminę B12

Prawdopodobnie nazwa aloesu pochodzi od arabskiego słowa alloeh, chociaż etymologii nazwy można także doszukać się w greckich słowach: alóe- oznaczający gorzkie lub aloedarion- przeczyszczający.
Asyryjczycy nazwali aloes „saburem” od słowa „sabr” oznaczającego cierpliwość.

Aloes bywa nazywany: niebiańską różdżką, niebiańską pałeczką, życiodajną rośliną, lilią pustyni, lekarzem w doniczce, darem niebios, rośliną pierwszej pomocy, zielonym lekarzem, cichym uzdrowicielem.

Znanych jest około 300 odmian aloesu, ale tylko 5 ma właściwości lecznicze: Aloe Vera, Aloe perryi, Aloe arborescens, Aloe saponaria, aloe ferox.

Aloes zawiera wiele związków chemicznych, dzięki czemu w stanie naturalnym nie jest zjadany przez żadne zwierzę oraz nie atakują go żadne szkodniki.
Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Aloes ciekawostki z historii

Aloes był znany i stosowany już 5 tys. lat p. n. e. przez starożytnych Greków, Rzymian, Babilończyków, Hindusów, Chińczyków i Indian.

Pierwsze zapisy o tej niezwykłej roślinie pochodzą z glinianych tabliczek pozostawionych przez Sumerów oraz z papirusu Ebersa.

Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków. Świetnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i opóźnia proces starzenia się skóry.

Nefretete i Kleopatra stosowały aloes jako środek poprawiający urodę i poprawiający wygląd skóry. Kleopatra stosowała ponadto puder z aloesu, który miał rozświetlić jej oczy.

 

Aloes ciekawostki- odkrycia geograficzne

Aloes był na wyposażeniu wyprawy Krzysztofa Kolumba. To dzięki temu podróżnikowi roślina dotarła na Nowy Kontynent.

Arabski podróżny i geograf Al-Idrisi pisał, że Aleksander Macedoński wyruszył na podbój wyspy Sokotra na Oceanie Indyjskim, ponieważ robiono tam leczniczy suszony sok z aloesu.

 

Aloes ciekawostki związane z wierzeniami

Starożytni Grecy określali aloes jako dar Wenus.

Aloes był uważany za symbol życia po śmierci. Sadzono go dookoła piramid, cmentarzy. W Egipcie wierzono, że roślina wyznacza drogę faraonom do królestwa umarłych.

W XI wieku n. e. Hindusi wykorzystywali aloes w rytuale wielbienia Siwy, który miał prowadzić do osiągnięcia stanu nieba boga (siwaloki)

Dla wyznawców Mahometa aloes był symbolem dobrobytu i zdrowia. Dla wyznawców islamu zawieszenie liści aloesu nad drzwiami domu oznaczało odbycie pielgrzymki do Mekki.

A Kolumbii nad drzwiami wejściowymi wiesz się pobłogosławiony przez szamanów aloes, który ma odstraszać złe duchy i zapewnić szczęście i bezpieczeństwo. Jeżeli taki aloes zakwitnie oznacza to dla mieszkańców szczęście. Może się jednak tak zdarzyć, że roślina uschnie- wówczas wierzy się że aloes wciągnął złą energię.

Aloes ciekawostki związane z obrzędem pogrzebów

W czasach Homera aloes w połączeniu z mirrą i cynamonem chińskim roślina ta była stosowana do aromatyzowania pościeli, odzieży oraz całunów pogrzebowych.
Na Bliskim Wschodzie aloes wykorzystywano do balsamowania ciała zmarłych.

Aloes ciekawostki związane z medycyną

W 1934 ro. dr. Collins zaczął wykorzystywać aloes w leczeniu oparzeń i owrzodzeń skóry, dzięki czemu udało mu się ograniczyć liczbę przeszczepów.
Grecy i Rzymianie stosowali aloes jako środek hamujący wypadanie włosów
Jak podaje J. Rostafiński w XIX wieku wierzono, że aloes przyłożony na pępek zabija glisty.

Mahatma Ghandi stosował aloes w czasie postów jako pożywienie oraz środek na oczyszczenie organizmu.

Alona pozyskiwana z aloesu od starożytności jest środkiem stosowanym na zaparcia.

 

Aloes ciekawostki związane z zastosowaniem 

  • Dawniej z liści aloesu pozyskiwano purpurowy barwnik przeznaczony do jedwabiu, różowy dla lnu oraz czarny przeznaczony do wełny
  • Żel z aloesu wykorzystano w ciekawym badaniu, w którym wykazano, że żel ten może być alternatywą dla środków chemicznych przy uprawie wiśni. W eksperymencie tym wykorzystano żel z aloesu jako jadalną powłokę ochronną na wiśniach oraz jako środka wydłużającego trwałość owoców.

 

Aloes ciekawostki, o których warto wiedzieć

Jednym z najciekawszych wizualnie gatunków jest aloes pstry, zwany tygrysim. Jego dekoracyjne liście pokryte są poprzecznymi paskami o nieregularnym kształcie i jasnym odcieniu, przez co przywodzą na myśl umaszczenie dzikiego kota.

Aloes zawiera na skórze liści saponiny, a ponieważ przyciąga on koty, które wykorzystują go jako drapak. Kot może zlizywać lub rozcierać zawarte saponiny, które mogą być przyczyną zatrucia. Zatrucie aloesem skutkuje wymiotami oraz biegunką, wówczas należy kota nawodnić i podać mu węgiel aktywny, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Dlaczego warto jeść cynamon

Cynamon to aromatyczna przyprawa, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Poznaj 10 powodów, dla których warto dodawać cynamon do potraw

Anyż gwiazdkowy- ciekawostki

Anyż gwiazdkowy to aromatyczna przyprawa, stosowana w wielu kuchniach świata. Poznaj ciekawostki o anyżu gwiazdkowym

Zastosowanie skórki od banana

Gdy następnym razem będziesz jeść banana, nie wyrzucaj skórki, tylko ją wykorzystaj. Sprawdź jak możesz wykorzystać skórkę od banana

Aloes ciekawostki

Aloes ciekawostki- odkryj mało znane fakty na temat aloesu, jego właściwości i zastosowania

Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Przepis na domowy ketchup Przepis na domowy ketchup Gęsty, czerwony i niezwykle smaczny ketchup to świetny dodatek do kanapek i nie

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.