Najnowsze artykuły

Pachnący kwiat rumianku

Rumianek w medycynie ludowej

Rumianek w medycynie ludowej i fitoterapii Rumianek jest jedną z najstarszych i najbardziej wszechstronnych roślin leczniczych na świecie. Jest szeroko wykorzystywany w medycynie ludowej oraz

9 powodów dla których warto jeść arbuza

Dlaczego warto jeść arbuza

Arbuz zwyczajny nawadnia, orzeźwia i odżywia organizm. Zawiera liczne związki o działaniu prozdrowotnym. Do tego jest smaczny i niskokaloryczny,

Witamina B9- kwas foliowy

Niedobory kwasu foliowego

Niedobory kwasu foliowego mogą mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza dla kobiet planujących ciąże

Trawy młodych zbóż

Trawy młodych zbóż i ich właściwości

Trawy zbóż posiadają ogromną moc i są skarbnicą składników odżywczych, zyskują coraz większą popularność dzięki niezwykłym właściwością. Sprawdź, dlaczego warto po nie sięgać

Kwas foliowy- rola w organizmie

Kwas foliowy- rola w organizmie

Kwas foliowy jest jedną z witamin z grupy B i pomaga organizmowi w tworzeniu nowych komórek, zapobiega wadom wrodzonym, może zapobiegać depresją

Czarnuszka w kuchni

Czarnuszka w kuchni

Czarnuszka to wszechstronna przyprawa, którą możemy wykorztystać w kuchni w wielu potrawach. Pasuje do dań mięsnych i warzywnych

miejsce na reklamę

Aloes ciekawostki: co to za roślina

Aloes jest niezwykłą rośliną zaliczaną do sukulentów. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Dostarcza do organizmu wiele substancji biologicznie czynnych, dzięki czemu jego działanie na organizm jest bardzo szerokie. Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków oraz suplementów diety.
Jego liście  składają się w 99% z wody, ale oprócz wody zawierają ponad 200 substancji aktywnych biologicznie, które odpowiadają za działanie tej niezwykłej rośliny.

Więcej o właściwościach aloesu przeczytasz >>>tutaj<<<

Jest to jedna z niewielu roślin, które zawierają witaminę B12!

Prawdopodobnie nazwa aloesu pochodzi od arabskiego słowa alloeh, chociaż etymologii nazwy można także doszukać się w greckich słowach: alóe- oznaczający gorzkie lub aloedarion- przeczyszczający.
Asyryjczycy nazwali aloes „saburem” od słowa „sabr” oznaczającego cierpliwość.

Aloes można spotkać pod różnymi nazwami: niebiańską różdżką, niebiańską pałeczką, życiodajną rośliną, lilią pustyni, lekarzem w doniczce, darem niebios, rośliną pierwszej pomocy, zielonym lekarzem, cichym uzdrowicielem.

Znanych jest około 300 odmian aloesu, ale tylko 5 ma właściwości lecznicze i są to: Aloe vera, Aloe perryi, Aloe arborescens, Aloe saponaria, aloe ferox.

Aloes zawiera wiele związków chemicznych, dzięki czemu w stanie naturalnym nie jest zjadany przez żadne zwierzę oraz nie atakują go żadne szkodniki.




Aloes ciekawostki z historii

Aloes był znany i stosowany już 5 tys. lat p. n. e. przez starożytnych Greków, Rzymian, Babilończyków, Hindusów, Chińczyków i Indian.

Pierwsze zapisy o tej niezwykłej roślinie pochodzą z glinianych tabliczek pozostawionych przez Sumerów oraz z papirusu Ebersa.

Nefretete i Kleopatra stosowały aloes jako środek poprawiający urodę i wpływający na wygląd skóry. Ponadto Kleopatra stosowała  puder z aloesu, który miał rozświetlić jej oczy.

 

Aloes ciekawostki- odkrycia geograficzne

Aloes był na wyposażeniu wyprawy Krzysztofa Kolumba. To dzięki temu podróżnikowi roślina dotarła na Nowy Kontynent.

Arabski podróżny i geograf Al-Idrisi pisał, że Aleksander Macedoński wyruszył na podbój wyspy Sokotra na Oceanie Indyjskim, ponieważ robiono tam leczniczy suszony sok z aloesu.

 

Aloes ciekawostki związane z wierzeniami

Starożytni Grecy określali aloes jako dar Wenus.

Aloes był uważany za symbol życia po śmierci. Sadzono go dookoła piramid, cmentarzy. W Egipcie wierzono, że roślina wyznacza drogę faraonom do królestwa umarłych.

W XI wieku n. e. Hindusi wykorzystywali aloes w rytuale wielbienia Siwy, który miał prowadzić do osiągnięcia stanu nieba boga (siwaloki)

Dla wyznawców Mahometa aloes był symbolem dobrobytu i zdrowia. Dla wyznawców islamu zawieszenie liści aloesu nad drzwiami domu oznaczało odbycie pielgrzymki do Mekki.

W Kolumbii nad drzwiami wejściowymi wiesza się pobłogosławiony przez szamanów aloes, który ma odstraszać złe duchy i zapewnić szczęście i bezpieczeństwo. Jeżeli taki aloes zakwitnie oznacza to dla mieszkańców szczęście. Może się jednak tak zdarzyć, że roślina uschnie- wówczas wierzy się że aloes wciągnął złą energię.

Aloes ciekawostki związane z obrzędem pogrzebów

W czasach Homera aloes w połączeniu z mirrą i cynamonem chińskim był stosowany do aromatyzowania pościeli, odzieży oraz całunów pogrzebowych.
Z kolei na Bliskim Wschodzie aloes wykorzystywano do balsamowania ciała zmarłych.

Aloes ciekawostki związane z medycyną

W 1934 ro. dr. Collins zaczął wykorzystywać aloes w leczeniu oparzeń i owrzodzeń skóry, dzięki czemu udało mu się ograniczyć liczbę przeszczepów.
Grecy i Rzymianie stosowali aloes jako środek hamujący wypadanie włosów
Jak podaje J. Rostafiński w XIX wieku wierzono, że aloes przyłożony na pępek zabija glisty.

Mahatma Ghandi stosował aloes w czasie postów jako pożywienie oraz środek na oczyszczenie organizmu.

Alona pozyskiwana z aloesu od starożytności jest środkiem stosowanym na zaparcia.

 

Aloes ciekawostki związane z zastosowaniem 

  • Dawniej z liści aloesu pozyskiwano purpurowy barwnik przeznaczony do jedwabiu, różowy dla lnu oraz czarny przeznaczony do wełny
  • Żel z aloesu wykorzystano w ciekawym badaniu, w którym wykazano, że żel ten może być alternatywą dla środków chemicznych przy uprawie wiśni. W eksperymencie  wykorzystano żel z aloesu jako jadalną powłokę ochronną na wiśniach oraz jako środek wydłużający trwałość owoców.

 

Aloes ciekawostki, o których warto wiedzieć

Aloes jest składnikiem wielu kosmetyków. Świetnie nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i opóźnia proces starzenia się skóry.

Jednym z najciekawszych wizualnie gatunków jest aloes pstry, zwany tygrysim. Jego dekoracyjne liście pokryte są poprzecznymi paskami o nieregularnym kształcie i jasnym odcieniu, przez co przywodzą na myśl umaszczenie dzikiego kota.

Aloes zawiera na skórze liści saponiny, przez co przyciąga on koty, które wykorzystują go jako drapak. Kot może zlizywać lub rozcierać zawarte saponiny, które mogą być przyczyną zatrucia. Zatrucie aloesem skutkuje wymiotami oraz biegunką, wówczas należy kota nawodnić i podać mu węgiel aktywny, konieczna może okazać się wizyta u weterynarza.

2 Responses

  1. Zdecydowanie coś dla fanów roślin z charakterem. Świetnie się to czytało – lekko i konkretnie.
    Mam jednak kilka pytań, które chodzą mi po głowie: Czy da się samodzielnie przetworzyć aloes w domowych warunkach, by zachował jak najwięcej właściwości? Jak rozpoznać naprawdę wartościowy sok z aloesu w sklepie – na co zwracać uwagę w składzie?

  2. Dziękuje za komentarz 😉

    Przetwarzanie aloesu w domu jest jak najbardziej możliwe. Ja czasem pozyskuję miąższ z Aloe vera do celów kosmetycznych, ale można go także wykorzystać do celów spożywczych. Jeżeli chodzi o zakup soku z aloesu, to na pewno trzeba patrzeć na skład. Sok ten jest bardzo nietrwały i producenci dodają różne substancje, żeby zwiększyć jego trwałość. Z tego co się orientuję, to są tylko dwa sok z alesu w 100% bez dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Morela

Morela ciekawostki

Morela ciekawostki. Poznaj informacje o morelach, o których nie słyszałeś….

Cebula zwyczajna

Cebula- 15 ciekawych zastosowań

Nietypowe zastosowania cebuli, nie tylko w kuchni…. sprawdź jak możesz wykorzystać to popularne warzywo w różnych przypadkach

Goździki

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Witamina B1

Witamina B1- znaczenie i rola

Witamina B1 czyli tiamina to pierwsza odkryta witamina. Korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz wspomaga sprawność umysłową

Berberys- interakcje z lekami

Berberys interakcje z lekami

Berberyna zawarta w berberysie to bardzo silny suplement, dlatego stwarza dużą możliwość interakcji z lekami.

Jakie zioła zbiera się w czerwcu

Jakie zioła zbiera się w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym zbiera się najwiecej ziół. Dawniej wierzono, że zioła zebrane w dniu św. Jana mają największą moc…

Majowe zioła

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Koler creative
miejsce na reklamę
miejsce na reklamę