Systematyka
Rząd: Skalnicowate
Rodzina: Agrestowate
Rodzaj: Porzeczka
Gatunek: Porzeczka czarna
Nazwy
Łacińska: Ribes nigrum
Angielska: Blackcurrant
Niemiecka:Schwarze Johannisbeere
Polskie nazwy:bździuch, świętojanki,jagoda czarna, pękata smarglena, smargliny
Występowanie
Porzeczka występuje w Europie i Azji oraz Ameryce.Rośnie w klimacie umiarkowanym i chłodnym.W Polsce rośnie dziko w lasacholszowychi zaroślach, często jest uprawiana. Jest rośliną częściowo chronioną.
Polska jest światowym liderem w produkcji owoców czarnej porzeczki.
Odmiany
Podrodzina porzeczkowate liczy 140-150 gatunków. W zależności od gatunku i odmiany owoce porzeczki mogą mieć różne kolory. W Polsce występuje 5 dzikich gatunków, kilka kolejnych jest uprawianych.
Surowiec
Surowcem w ziołolecznictwie jest liść oraz owoc czarnej porzeczki. Surowiec pozyskuje się głównie z uprawy. W medycynie ludowej surowcem są również pączki liściowe.
Zastosowanie w kuchni
Owoce porzeczki można suszyć, mrozić, sporządza się z nich soki, syropy, galaretki, dżemy oraz inne przetwory. Porzeczkę dodaje się do pasztetów, sosów, dań mięsnych, deserów, wyrobów cukierniczych. Ponieważ porzeczka zawiera dużo pektyn często dodaje się ją do innych owoców przy produkcji dżemów jako środek żelujący.
Porzeczka to także doskonały surowiec do wyrobów soków, nalewek oraz win.
Na zakupach
Kupując owoce czarnej porzeczki warto zwrócić uwagę, aby miał gładką, jędrną pozbawioną plam skórkę oraz miały jednolity, niemal czarny kolor.
Zastosowanie
Składniki aktywne
Owoce porzeczki zawierają duże ilości witaminy C. To także źródło innych witamin, antocyjanów, flawonoidów, kwasów organicznych oraz pektyn. Owoce czarnej porzeczki zawierają wiele rzadkich pierwiastków: bor, potas, żelazo, sód, wapń, fosfor, magnez, siarka, chlor, cynk, miedz, jod, kobalt, molibden, mangan czy selen.
DZIAŁANIE LECZNICZE
Owoce porzeczki:
Co więcej:
Przeciwwskazania
Owoców z czarnej porzeczki nie należy spożywać przy:
Sok z porzeczki
Świeży sok porzeczkowy jest pomocny przy chorobach nerwowych, silnym bólu głowy. To także doskonały środek przy wrzodach żołądka i dwunastnicy. Sok z porzeczek można podawać z miodem przy silnym kaszlu i chrypie.
Nalewka z czarnej porzeczki- Smorodinówka
Z umytych owoców usunąć ogonki i umieścić w dużym naczyniu, lekko rozgniatając. Owoce przesypać cukrem i zalać mieszaniną wódki i spirytusu. Odstawić na 2 tygodnie w ciemnym i ciepłym miejscu, często mieszając. Następnie przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka będzie dobra do spożycia po 2 miesiącach.
Literatura:
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.