Tematy na blogu

Morela- Prunus Armenica

Morela jest najczęściej uprawiana w ciepłym klimacie, ale coraz częściej pojawiają się w naszych ogródkach i parkach. Znane i cenione już w starożytnych Chinach morele to źródło wielu witamin i minerałów. Już 1 szklanka soku morelowego zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w naszym organizmie. A to nie jedyna ich zaleta, dlatego warto sięgać po te owoce, nie tylko w sezonie.

 

Morela- systematyka

Rząd: Różowce
Rodzina: Różowate
Rodzaj: Śliwa

 

Nazwy

Łacińska: Prunus Armenica, Armeniaca vulgaris
Angielska: Aprcot
Niemiecka: Aprikose
Polskie nazwy: Morela

 

Morela- Występowanie

Morele pochodzą z obszarów dzisiejszego Kirgistanu oraz Chin. Dzikie drzewka morelowe można spotkać w Japonii oraz Azji, porastają tam rzadkie lasy, zbocza gór, stoki i wąwozy do 3000 m n.p.m. Morela jest często sadzona jako roślina ozdobna.Morela- odmiany

Rodzaj morela obejmuje kilka gatunków: morelę syberyjską, morelę mandżurską, morelę ansu oraz najbardziej znaną u nas morelę zwyczajną.

Morele w zależności od odmiany i pochodzenia mogą być gorzkie- rosnące głównie w Europie oraz słodkie- uprawiane w Azji.

 

Surowiec

W celach leczniczych wykorzystuje się słodkie jądra owoców, żywicę oraz korę z drzew.

Surowiec leczniczy, którym są jądra owoców, wg wytycznych WHO nie powinien zawierać mniej niż 3% amigdaliny.

 

Morela- historia

Uprawa moreli sięga 4000 lat, a roślina ta była znana i uprawiana w Chinach nie tylko w celach smakowych, ale także jako roślina ozdobna. Morela była także uprawiana ok. 3000 lat temu w Indiach.

Do Europy drzewko morelowe dotarło z Armenii, która jest uważana za kolebkę tego słodkiego owocu. Stąd też nazwa łacińska moreli, która oznacza śliwkę armeńską. O tym, że w Armenii jest to dosyć popularna roślina świadczyć może istnienie w tym kraju ok. 50 gatunków moreli.

W obrębie Morza Śródziemnego morela była uprawiany już w I w. n. e., skąd rozprzestrzeniła się do północnych krajów Europy. W Polsce uprawę moreli rozpoczęto w XVI w.

W 1720 roku dzięki wyprawom za Ocean, nasiona moreli dotarły do Virginii, gdzie owoce moreli zyskały dużą popularność i dalej rozprzestrzeniły się w całej Ameryce Pn. W XVIII w. drzewka morelowe dotarły także do Ameryki Pd.

Morela w medycynie ludowej

W medycynie ludowej morele stosowano jako środek o działaniu przeciwgorączkowym, antyseptycznym i przeciwwymiotnym. Wykorzystywano je także w okulistyce.

W Indiach morela jest stosowana w medycynie Unani jako środek przeciwbiegunkowy, przeciwgorączkowy, przeciwwymiotny, przeciwrobaczy oraz w chorobach wątroby.

W Korei morelę stosowano jako lek na kaszel i przeziębienia.

W Europie morela przez długi czas była uważana za afrodyzjak. A jej nasiona stosowano jako środek przeciwbólowy, przeciwrobaczy, przeciwastmatyczny, przeciwskurczowy, przeciwkaszlowy, łagodzący i zmiękczający. Morelę stosowano także jako środek wspomagający gojenie się ran.

 

Morela- zastosowanie

 • Z pestek moreli wytwarza się drogocenny olejek, który znalazł szerokie zastosowanie jako olejek do ciast

 • Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje olej z pestek moreli jako składnik leków podawanych domięśniowo lub podskórnie, olej ten jest także składnikiem maści

 • Wyciągi z moreli są składnikami kremów, balsamów, peelingów

 • Olejek z pestek moreli stosuje się w przemyśle perfumeryjnym, gdzie dodaje się go jako nutę zapachową do perfum kwiatowych oraz letnich

 • Z liści i owoców moreli można pozyskać szarozielony barwnik

 • Twarde i trwałe drewno z drzewa morelowego było wykorzystywane do produkcji narzędzi rolniczych

Morela- składniki mineralne

Owoce moreli są bogate w błonnik i związki pektynowe. Zawierają cukry ( glukozę, fruktozę, maltozę, scukrozę), kwasy organiczne (winowy, cytrynowy, jabłkowy, salicylowy, chlorogenowy). Piękny kolor owoce moreli zawdzięczają obecności antocyjanin i proantocyjanin. Owoce dostarczają także flawonoidy ( w tym kwerecytynę), fitosterole, niewielką ilość olejku lotnego. Owoce moreli to również źródło witamin i soli mineralnych ( żelaza, potasu, fosforu, boru, magnezu, miedzi, kobaltu, selenu, jodu, cynku, manganu).

Jądro moreli, które znajduje zastosowanie w lecznictwie dostarcza do organizmu kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy, linolenowy, tetradekanowy, eikozanowy), białka, związki lotne (linalol, β-jono, heksanal, tripineol, geraniol , 2-nonenal,), kwas pangamowy, emulinę. Spożywając jądra moreli należy pamiętać, że nie należy ich spożywać w dużych ilościach ponieważ zawierają one także glikozydy cyjanogenne (amigdalinę, prunazynę, mondelonitryl).

Liście moreli zawierają węglowodany, kwasy organiczne, sole, witaminę C i PP.

                                              MORELA – DZIAŁANIE LECZNICZE

Bogactwo składników aktywnych w owocach moreli wpływa na ich szerokie zastosowanie w lecznictwie ludowym. Owoc ten działa zasadotwórczo na organizm. Sok z moreli oraz świeże owoce są zalecane kobietom w ciąży, gdyż zawiera łatwo przyswajalne żelazo i wapń. Morela zawiera wiele minerałów niezbędnych do prawidłowej budowy kości, stąd owoc ten zalecany jest osobom zmagającym się z osteoporozą. Sok z moreli wpływa korzystnie na stan skóry, włosów oraz paznokci.

Owoc moreli:

 • pobudza apetyt

 • zmniejsza pH w żołądku, stąd ma zastosowanie w leczeniu nadkwasoty

 • zapobiega dolegliwością wątroby i woreczka żółciowego

 • chroni wątrobę przed nadmiernym stłuszczeniem i szkodliwym działaniem wolnych rodników

 • pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi

 • reguluje poziom cholesterolu

 • wzmacnia naczynia krwionośne chroniąc przed pękaniem naczynek i żylakami

 • duża zawartość żelaza sprawia, że polecane jest osobom z anemią

 • wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu pomaga oczyścić nerki i wspomaga ich pracę

 • hamuje powstawanie kamieni nerkowych

 • ułatwia wydalanie nadmiaru wody z organizmu

 • wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn

 • dzięki dużej zawartości beta karotenu korzystnie wpływa na wzrok

Olej z nasion oraz jądra moreli wykazują działanie przeczyszczające. Amigdalina zawarta w jądrze moreli w niewielkich ilościach może spowolnić rozwój miażdżycy oraz zmniejsza stany zapalne.

 

Morela- przeciwwskazania

 • Picie zimnej wody po spożyciu świeżych owoców moreli może powodować biegunki.

 • Moreli nie powinno się także spożywać z surowym mlekiem, śliwkami, figami czy ogórkiem, ponieważ może to spowodować rozstrój żołądka.

 • Nie zaleca się spożywania moreli przy obniżonej funkcji tarczycy, chorobach wątroby i dwunastnicy, a także przy zapaleniu błony śluzowej żołądka i wrzodach.

 • Pestek moreli nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz podczas karmienia.

Morela- działanie niepożądane

 • Spożywanie większych ilości moreli może powodować problemy ze strony układu pokarmowego jak bóle brzucha, biegunki.

 • Pestek moreli nie należy spożywać w nadmiernych ilościach, ponieważ odnotowano zatrucia cyjankiem, który powstaje w organizmie w wyniku rozpadu amigdaliny.

 • Określono dawkę śmiertelną dla nasion moreli, która wynosi 7-10 ziaren dla dzieci oraz 50-60 ziaren dla dorosłych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. WHO monographs on select medical plants, Vol. 3, 2007, str. 64-76
 2. Lim T. K., Edible medicinal and nonmedicinal Plants, Vol. 4, Fruits, Springer 2012, str: 442-450
 3. Yanze Liu, Zhimin Wang, Junzeng Zhang; Dietary Chinese Herbs, chemistry, phatmakology and clinical evidence; Springer, Wien 2015, str. 477-472
 4. Karabela M.; Morela; Panacea nr 4 (21), październik- grudzień 2007, str. 24
 5. http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/Morele-reguluja-cisnienie-opozniaja-starzenie-i-lagodza-nadkwasote_37023.html (przed 19.11.2016)
 6. http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,101460,11970535,Morele___nie_tylko_dla_tych__co_na_diecie_.html (przed 19.11.2016)
 7. http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,Morele-i-suszone-morele-ciekawostki-i-wartosci-odzywcze.html (przed 19.11.2016)
 8. http://mama-dobra-rada.pl/morele-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-lecznicze/ (przed 19.11.2016)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.