Domowa apteczka na lato

Lato to czas zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu oraz częstych wyjazdów. Warto w tym czasie mieć pod ręką kilka ziołowych specyfików, które mogą okazać się pomocne w czasie wakacyjnych podróży.

Lato to czas podróży, ale jak tu podróżować spokojnie, kiedy ma się chorobę lokomocyjną?

W czasie wyjazdów, warto mieć ze sobą kawałek kłącza imbiru, który łagodzi objawy choroby lokomocyjnej.

Częste podróże, zmiana miejsca, czy po prostu zakłócenie pory posiłków może odbić się na funkcjonowaniu układu pokarmowego, które może objawiać się niestrawnością, zaparciami czy biegunką. W przypadku niestrawności ulgę przyniesie herbatka z mięty. Po tłustych i obfitych posiłkach warto sięgnąć po herbatkę z kopru włoskiego. Z kolei jeżeli doskwierają nam zaparcia, pomoc może przynieść spożywanie świeżych lub suszonych winogron. Pomocne mogą okazać się także nasiona lnu. Przy bardzo nasilonych i doskwierających zaparciach można jednorazowo zastosować senes, który wykazuje silne działanie przeczyszczające.

W biegunkach sprawdzonym sposobem są suszone owoce czarnej borówki, a także herbatki z pięciornika czy kory dębu, które działają ściągająco. Przy biegunkach warto także sięgnąć po węgiel aktywny.

 

Apteczka na lato- jakie środki przeciwbólowe można wykorzystać?

  • Kora wierzby– która działa lekko przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz obniża gorączkę i łagodzi dolegliwości reumatyczne. Korę wierzby warto podawać przy drobnych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych, które mogą przydarzyć się latem.

  • Kwiatostan lipy– może okazać się pomocny przy chrypce i bólach gardła

  • Olej z wiesiołka warto stosować przy sezonowych alergiach, zmniejsza uciążliwe objawy alergii

  • Nagietek– maść z nagietka lub jego dodatek do kąpieli złagodzi wypryski skórne i zmniejszy uciążliwy świąd pojawiający się przy alergiach, dodatkowo świetnie nawilży skórę.




Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

Dziurawiec zwyczajny- właściwości

Dziurawiec zwyczajny występuje także pod nazwą ziele świętojańskie i jest byliną, która porasta polany, łąki, zarośla czy skraje lasów.

Domowa apteczka na lato czyli co na złagodzenie stresu?

W sytuacjach stresowych pomocne mogą okazać się melisa oraz rumianek. Herbatki z tych ziół działają bardzo delikatnie, odprężają oraz ułatwiają zasypianie. Delikatne działanie uspokajające wykazuje także kwiatostan lipy, który działa również napotnie- a więc może okazać się pomocny w początkowym okresie przeziębienia.

 

Apteczka ziołowa na lato- oparzenia słoneczne

Długie przebywanie na słońcu może spowodować wystąpienie poparzeń skóry, które można łagodzić stosując kąpiele z dodatkiem wyciągu z kory dębu. Pijąc herbatkę z pokrzywy wspomagamy wewnętrzne mechanizmy odbudowy zniszczonej tkanki. Na poparzenia słoneczne i nie tylko bardzo skuteczne są okłady z aloesu.




Wakacje to czas zwiększonej aktywności, podczas której mogą zdarzyć się drobne urazy skórne w postaci stłuczeń, siniaków czy uszkodzeń mięśni bądź ścięgien. Tutaj z pomocą mogą przyjść preparaty zawierające wyciągi z arniki górskiej, które przyspieszają wchłanianie skórnych wylewów, wybroczyn oraz łagodzą obrzęki pourazowe. Należy jednak pamiętać, że arniki nie stosuje się na otwarte rany czy oparzenia ponieważ może spowodować silne podrażnienia. Warto też pamiętać, że arnika powoduje uczulenia.

W przypadku powierzchownych otarć i skaleczeń stosuje się okłady z ziół o działaniu przeciwzapalnym. Można tutaj wymienić choćby rumianek pospolity czy babkę lancetowatą.

 

Domowa apteczka na lato-  co na komary i owady?

Latem, szczególnie nad woda jest pełno owadów i komarów. Ich ukąszenia się często bardzo bolesne, a powstający odczyn zapalny potrafi bardzo swędzić. Na ukąszenia owadów można robić okłady z babki zwyczajnej, babki lancetowatej, bazylii.

Jeżeli lato, to na pewno ciepło, które wiąże się ze zwiększoną potliwością. Ziele hyzopu w postaci herbatki na pewno ograniczy ten problem. Właściwości przeciwpotliwe wykazuje również szałwia lekarska. Przy nadmiernej potliwości warto do kąpieli dodać odrobinę kory dębu, czy kwiatków rumianku. Sprawdzi się także dodatek olejku z drzewa herbacianego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pobłocka- Olech L., Skóra M.; Apteczka ziołowa na lato; Panacea nr 3 (12), 2005, str. 14-16




Fitoterapia w leczeniu cukrzycy

W fitoterapii cukrzycy mamy do dyspozycji wiele surowców roślinnych wspomagających kontrolę poziomu cukru we krwi, a także przeciwdziałających powikłaniom cukrzycy

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Banan zwyczajny (Musa X paradisiaca)

Banany, które chętnie jadamy są owocem najpopularniejszego bananowca na świecie. Jest nim banan zwyczajny (Musa x paradisiaca), nazywanego jest tez rajską figą

Przepis na ciasto z rabarbarem

Facebook-f Instagram Youtube Envelope Ciasto z rabarbarem Letni deser czyli kruche ciasto z rabarbarem Ciasto z rabarbarem to idealny deser na letnie popołudnia. To właśnie

Lemoniada miętowa

Lemoniada miętowa to kolejny przepis na orzeźwiajacy napój idealny na gorące letnie dni

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.