Tematy na blogu
Bazylia pospolita - Ocimum basilicum

Bazylia w kuchni

W Polsce znana pod nazwami: bazylia pospolita, bazylia wonna, bazylia ogrodowa, bazylek ogrodowy, balsam, bazyliszka polska, ziele świętego Józefa, bazylijka, bazyliszka polska.

Słowo, od którego pochodzi nazwa gatunkowa bazylii- basilicos– w języku greckim oznacza królewski, natomiastokimoin oznacza wybitny smak i aromat. W starożytnym Rzymie nazwa bazylii była bardziej kojarzona z bazyliszkiem, przed którym liście rośliny miały chronić.

Bazylia to doskonały dodatek do wielu dań. Ma słodko- pikantny smak oraz charakterystyczny balsamiczny aromat. Ziele bazylii jest szczególnie popularne w kuchni Kaukazu i Gruzji. Świetnie komponuje się w pomidorami czy twarożkiem. Jest to główny składnik pesto. Świeże listki bazylii to świetny dodatek do kanapek, omletów, sałatek.

Obecnie opisanych jest ok. 150 gatunków bazylii różniących się budową morfologicznąi składem oraz zawartością olejku eterycznego. W Polsce najczęściej możemy spotkać: bazylię pospolitą, czerwoną, grecką, cynamonową i cytrynową.

 

W kuchni jako przyprawę stosuje się świeże listki oraz suszoną bazylię. Aby cieszyć się pięknie wyglądającą rośliną i mieć pod ręką świeże zioło nie trzeba mieć ogródka. Bazylia świetnie nadaje się do uprawy w doniczce, a przy tym nie jest wymagająca. Należy tylko pamiętać, aby ją regularnie podlewać i postawić w nasłonecznionym miejscu.

 

Bazylia- jaką kupić

Kupując świeżą bazylię w doniczce należy wybierać roślinę najładniejszą, o zdrowych liściach. Unikać okazów ze zwiędłymi liśćmi.

 

Bazylia- przechowywanie

  • Świeże listki można mrozić w całości lub posiekane. Można je także zamrozić w kostce lodu
  • Świeże listki można zalać dobrą oliwą lub olejem i trzymać w lodówce, swoją świeżość zachowają ok. 2 miesięcy
  • Świeże listko można zalać octem winnym
  • Pęczek świeżej bazylii można przechowywać przez ok. 2 dni w lodówce, jeżeli zawinie się go w wilgotny papier lub szmatkę
  • Suszone liście bazylii przechowuje się w szczelnie zamykanych, szklanych pojemnikach, które należy trzymać w zacienionym miejscu. Swój aromat zachowają przez ok. pół roku

 

Aromatyczna oliwa z bazylii

Liście ułożyć warstwowo w słoiku posypując każdą warstwę solą. Słoik wypełnić dobrą oliwą z oliwek i pozostawić na kilka dni zamknięty w lodówce. Zarówno liście jak i oliwę można wykorzystać do pesto, a także do pizzy, sałatek czy jako marynatę.

Sos pesto

Wymieszać w blenderze 2 szklanki liści bazylii, 3 rozgniecione ząbki czosnku, 1 łyżeczkę soli, 2 łyżki orzechów piniowych, pół szklanki oliwy z oliwek oraz odrobinę czarnego pieprzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura
  1. http://bonavita.pl/bazylia-wlasciwosci-zastosowanie-i-przechowywanie- (05.02.2019)
  2. D. Jadczak, M. Grzeszczuk; Bazylia; Panacea Nr. 2(11), kwiecień-czerwiec 2005, str. 28-30
  3. A. Halarewicz; Atlas ziół, kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., Warszawa 2015, str.30
 

Newsletter
O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.