Arbuz zwyczajny to najczęściej uprawiany owoc w ciepłych rejonach świata, gdzie świetnie sprawdza się podczas upałów. Marek Twain twierdził, że arbuzy są tym co jedzą aniołowie.

Arbuz nazewnictwo

Łacińska: Citrullus vulgaris, Citrullus lanatus 
Angielska: Watermelon
Polskie nazwy: kawon, arbuz kafarów, karbuzy, cytrule, dynie wodniste, malony wodniste

 

Arbuz występowanie

Arbuz pochodzi z Afryki i należy do bardzo starych roślin uprawnych. W stanie dzikim można spotkać arbuzy na obrzeżach Sahary lub w oazach znajdujących się w południowej części kontynentu afrykańskiego, zwłaszcza w okolicy ujęć wodnych. Arbuzy są uprawiane w ciepłych regionach strefy umiarkowanej i tropikach, a największe ich uprawy znajdują się w Chinach i Turcji.

 

Arbuz odmiany

Pierwsze dzikie arbuzy były gorzkie i twarde. W wyniku selekcji trwającej wiele wieków uzyskano słodkie czerwone owoce, które są obecnie powszechnie znane. Obecnie znanych jest wiele odmian kawona o różnym zabarwieni skórki oraz miąższu.

 

Surowiec

Surowcem są owoce  oraz nasiona arbuza.
Co to jest superfoods

Superfoods to dary natury. Bogate w witaminy i minerały produkty bez wątpienia korzystnie wpływają na zdrowie. Warto więc włączyć je do codziennego menu….

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce

Arbuz trochę historii

Uprawy arbuzów istniały w starożytnym Egipcie, u Hebrajczyków, Arabów i Berberów, a nasiona arbuzów znaleziono w Libii, w grobowcu pochodzącym z przed 5 tyś lat. Według legend arbuz miał pochodzić z nasienia boga Seta. Roślinę wykorzystywano w starożytnym Egipcie do leczenia drżenia palców, zaparć oraz  wypędzania demonów. Egipcjanie wykorzystywali te owoce jako pokarm, surowiec do wyrobu napojów, a nawet leków. Jedli prażone lub solone nasiona arbuzów. Arbuzy były umieszczane w grobowcach faraonów, ponieważ miały  zapewnić zmarłym pożywienie w życiu pozagrobowym.

W Grecji i Rzymie arbuzy stosowano początkowo głównie w celach leczniczych, ponieważ aż do II w n. e. rzadko je uprawiano i były stosunkowo drogie. 

Arbuz od dawna był uprawiany  w Chinach i Indiach, a do Azji Mniejszej i Środkowej dotarł w X wieku. W Europie pojawił się wiek później, wraz z Mongołami, którzy próbowali podbić wschodnią część Europy. Jego uprawa rozpowszechniała się dość szybko na Starym Kontynencie, choć jakość owoców pozostawiała wiele do życzenia. Smaczne owoce pojawiły się dopiero, gdy roślina zawędrowała do Ameryki Północnej, tam udoskonalono uprawę i wyhodowano naprawdę duże, smaczne owoce. 

 

Arbuz w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

W Medycynie Chińskiej arbuzy spożywa się, aby zapobiegać letnim upałom, które charakteryzują się nadmiernym poceniem się, wzmożonym pragnieniem, podwyższoną temperaturą, skąpym moczem, drażliwością i złością. Ponadto arbuzy zwiększają przepływ moczu i oczyszczają nerki. 
Zastosowanie arbuzów

 • Dzikie arbuzy, zwłaszcza te gorzkie są pożywieniem dla wołów
 • Słodkie arbuzy są źródłem wody i pożywienia na pustyni oraz dla Buszmenów

Arbuz wartość odżywcza

Miąższ arbuza zawiera dużo wody, ale także łatwo przyswajalne węglowodany (fruktoza, glukoza, trochę sacharozy), kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy), witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E oraz K czy sole (potas, wapń, fosfor, magnez, krzem, chlor)[Pa48] To także doskonałe źródło likopenu i beta karotenu.

Patrząc na wartość odżywczą arbuza warto zwrócić uwagę, że jest to owoc, który zawiera bardzo mało kalorii, jednak posiada wysoki indeks glikemiczny, przez co nie jest polecany cukrzykom.

ARBUZ DZIAŁANIE LECZNICZE

Owoce arbuza mają zastosowanie w niedomaganiu systemu sercowo- naczyniowego, chorobach nerek i dróg moczowych, żółtaczki, zapalenia jelita grubego, niedokrwistości. Ponadto są najlepszym środkiem gaszącym pragnienie w gorącym klimacie. Zagęszczony sok z arbuza zaleca się w stanach wyczerpania i po ciężkich chorobach. Polecany jest także przy nadciśnieniu.

Arbuz i jego wpływ na zdrowie:

 • Dzięki dużej zawartości potasu jest pomocny przy zapaleniu miedniczek nerkowych, piasku i kamieniach nerkowych, a także przy stanach zapalnych dróg moczowych.
 • Wpływa tonizująco na czynność serca i jest zalecane przy obrzękach spowodowanych niewydolnością serca
 • Ma zastosowanie w stanach zapalnych wątroby, pęcherza żółciowego i przy kamieniach żółciowych
 • Obecność żelaza i kwasu foliowego sprawia, że jest on polecany przy anemii
 • Korzystnie wpływa na układ pokarmowy, zmniejsza ilość gazów oraz korzystnie wpływa na wątrobę. Ponadto doskonale wpływa na przemianę materii
 • Wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, obniża ciśnienie krwi oraz korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych
 • Obniża poziom złego cholesterolu, zapobiegając tym samym zatykaniu się naczyń krwionośnych, dzięki czemu redukuje ryzyko wystąpienia zawału oraz udaru mózgu
 • W duszne gorące dni może być pomocne dla osób z astmą i zapaleniem oskrzeli
 • Chłodny miąższ owoców przykłada się na rozgrzaną i zaognioną skórę, aby łagodzić podrażnienia słoneczne
 • Nasiona arbuza wykorzystuje się do zwalczania robaków z przewodu pokarmowego
 • Wspomaga laktację, poprawia libido i wspomaga potencję
 • Jest zalecany osobom, które lubią wysiłek fizyczny, ponieważ wspomaga regenerację mięśni po treningu i zmniejsza dolegliwości bólowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Molenda J.; Zadziwiające życie owoców od ananasa do truskawki; Bellona, Warszawa 2018, str. 43-65

Rybak D.; Atlas Rośliny lecznicze; Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1993, str. 291

Carper J.; Żywność twój cudowny lek; Hannah Publishing LTD., 1993, str. 417, 427

Chevallier A.; Encyclopednia of herbal medicine; wyd. 3, DK, New York 2016, str. 190

Karabela M.; Napój pustyni; Panaca nr 3 (48) 2014, str. 34

Krynicka T.; Gargiliusz lekarstwa z warzyw i owoców; ISKOŚiO, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 2016, str. 62-63

https://www.miod-malina.pl/arbuz.html (14.06.2022)
owoc kiwi, aktinidia chińska

Kiwi- Actinidia deliciosa

Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica)

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica) to najczęściej uprawiane drzewo owocowe o soczystych i smacznych owocach, dostępnych w wielu odmianach przez cały rok

Czarna porzeczka (łac. Ribes nigrum)

Czarna porzeczka to krzew, który rośnie w wilgotnym i zaciemnionym terenie. Owoce czarnej porzeczki to źródło cennych witamin i minerałów oraz antocyjanów

Owoce acai łac. Euterpe oleracea

Jagody acai wykazują silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Są doskonałym środkiem zwalczającym powstające w organizmie wolne rodniki,

Rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy

Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty

Zakładanie soczewek jak to zrobić?

Szkła kontaktowe to niezwykle wygodne rozwiązanie, jednak osób obawia się ich używania ze względu na konieczność kontaktu z okiem i dotykania oka.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.