E 160e- beta-apo-8’-karotenal

Barwnik E 160e, czyli beta-apo-8’-karotenal  jest oznaczany również jako: apokarotenal lub aldehyd karotenowy

Grupa barwników: Naturalny związek chemiczny należący do grupy karotenoidów.

Właściwości fizyczne: beta-apo-8’-karotenal ma postać ciemnoczerwonych kryształów lub krystalicznego proszku o metalicznym posmaku. Barwnik odporny na zmianę pH i temperaturę, za to  wrażliwy na działanie światła i tlenu. Nie rozpuszcza się w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w olejach i rozpuszczalnikach organicznych. 

Formy występowania: W handlu dostępne są preparaty w postaci proszku, roztwory olejowe, emulsje i roztwory dyspersyjne w wodzie.

Naturalne występowanie: owoce i warzywa, głównie  miąższ i skórka owoców cytrusowych

Otrzymywanie: beta-apo-8’-karotenal otrzymywany jest  z beta karotenu lub ekstrahowany z roślin, jednak do celów przemysłowych pozyskiwany jest w wyniku syntezy chemicznej.

Dzienne spożycie: 0,05 mg/kg m. c.

Metabolizm: E 160e jest wchłaniany w niewielkim stopniu w jelicie (ok. 15%), w większości jest wydalany z kałem. Związek ten jest metabolizowany do witaminy A (jest formą prowitaminy A), i razem z tą witaminą może kumulować się w wątrobie.

Funkcje w żywności: Nadaje żywności barwę pomarańczowo- żółtą, często występuje w połączeniu z przeciwutleniaczami i beta karotenem.
Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

E 160e beta-apo-8′-karotenal zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 160e jest stosowany do barwienia serów topionych, serów w plastrach, serków do smarowania pieczywa. Barwnik ten znajduje się także w aromatyzowanych napojach bezalkoholowych, konserwach z czerwonych owoców, lodach czy sosach. Można go także znaleźć w przyprawach, wędzonych rybach, pastach rybnych, musztardach.

Beta-apo-8’-karotenal znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i chemicznym.

 

E 160e beta-apo-8′-karotenal możliwe działanie niepożądane

E 160e uznawany jest za barwnik nieszkodliwy, chociaż spożywany w dużych ilościach, jak większość karotenoidów, może powodować zabarwienie skóry na żółto. Ponieważ aldehyd karotenowy jest prowitaminą A i może kumulować się w wątrobie, spożywany w dużych ilościach może przyczynić się do przedawkowania witaminy A w organizmie. U osób szczególnie wrażliwych beta-apo-8’-karotenal może wywołać alergię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Zastosowanie róży w kuchni

Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę

Czy herbaty owocowe są zdrowe?

Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie

Rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.
owoc kiwi, aktinidia chińska

Kiwi- Actinidia deliciosa

Kiwi kryje w sobie ogromnych właściwościach prozdrowotnych. Ten niepozorny, mały owoc jest skarbnicą witamin i składników mineralnych.

Burak zwyczajny – łac. Beta vulgaris

Burak zwyczajny to warzywo dość popularne na naszych stołach, jednak mało znane ze swoich właściwości prozdrowotnych. Sprawdź jak burak wpływa na nasze zdrowie

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.