E 160e- beta-apo-8’-karotenal

Barwnik E 160e, czyli beta-apo-8’-karotenal  jest oznaczany również jako: apokarotenal lub aldehyd karotenowy

Grupa barwników: Naturalny związek chemiczny należący do grupy karotenoidów.

Właściwości fizyczne: beta-apo-8’-karotenal ma postać ciemnoczerwonych kryształów lub krystalicznego proszku o metalicznym posmaku. Barwnik odporny na zmianę pH i temperaturę, za to  wrażliwy na działanie światła i tlenu. Nie rozpuszcza się w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w olejach i rozpuszczalnikach organicznych. 

Formy występowania: W handlu dostępne są preparaty w postaci proszku, roztwory olejowe, emulsje i roztwory dyspersyjne w wodzie.

Naturalne występowanie: owoce i warzywa, głównie  miąższ i skórka owoców cytrusowych

Otrzymywanie: beta-apo-8’-karotenal otrzymywany jest  z beta karotenu lub ekstrahowany z roślin, jednak do celów przemysłowych pozyskiwany jest w wyniku syntezy chemicznej.

Dzienne spożycie: 0,05 mg/kg m. c.

Metabolizm: E 160e jest wchłaniany w niewielkim stopniu w jelicie (ok. 15%), w większości jest wydalany z kałem. Związek ten jest metabolizowany do witaminy A (jest formą prowitaminy A), i razem z tą witaminą może kumulować się w wątrobie.

Funkcje w żywności: Nadaje żywności barwę pomarańczowo- żółtą, często występuje w połączeniu z przeciwutleniaczami i beta karotenem.
Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

E 160e beta-apo-8′-karotenal zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 160e jest stosowany do barwienia serów topionych, serów w plastrach, serków do smarowania pieczywa. Barwnik ten znajduje się także w aromatyzowanych napojach bezalkoholowych, konserwach z czerwonych owoców, lodach czy sosach. Można go także znaleźć w przyprawach, wędzonych rybach, pastach rybnych, musztardach.

Beta-apo-8’-karotenal znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i chemicznym.

 

E 160e beta-apo-8′-karotenal możliwe działanie niepożądane

E 160e uznawany jest za barwnik nieszkodliwy, chociaż spożywany w dużych ilościach, jak większość karotenoidów, może powodować zabarwienie skóry na żółto. Ponieważ aldehyd karotenowy jest prowitaminą A i może kumulować się w wątrobie, spożywany w dużych ilościach może przyczynić się do przedawkowania witaminy A w organizmie. U osób szczególnie wrażliwych beta-apo-8’-karotenal może wywołać alergię.

2 komentarze

  • Photopolis says:

    W trakcie poszukiwania w sieci informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie wpadał, żeby poczytać nowe rzeczy.

  • ZdrowieNatura324 says:

    Dziękuje za komentarz 🙂 jest mi bardzo miło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Pokrzywa zwyczajna- łac. Urtica dioica

Pokrzywa zwyczajna jest stosowana w wielu kuracjach wiosennych jako roślina oczyszczająca organizm i dostarczająca wielu cennych witamin i minerałów

Cytryna- łac. Citrus x limon

Cytryna to powszechnie znany owoc o cennych właściwościach zdrowotnych. Dzięki dużej zawartości witaminy C cytryna wspomaga odporność

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

Jeżyna- łac. Rubus fruticosus

Jeżyna to soczysty owoc, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów. W lecznictwie oprócz owoców wykorzystuje się także liście jeżyny

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.