E 160e- beta-apo-8’-karotenal

Barwnik E 160e, czyli beta-apo-8’-karotenal  jest oznaczany również jako: apokarotenal lub aldehyd karotenowy

Grupa barwników: Naturalny związek chemiczny należący do grupy karotenoidów.

Właściwości fizyczne: beta-apo-8’-karotenal ma postać ciemnoczerwonych kryształów lub krystalicznego proszku o metalicznym posmaku. Barwnik odporny na zmianę pH i temperaturę, za to  wrażliwy na działanie światła i tlenu. Nie rozpuszcza się w wodzie, za to dobrze rozpuszcza się w olejach i rozpuszczalnikach organicznych. 

Formy występowania: W handlu dostępne są preparaty w postaci proszku, roztwory olejowe, emulsje i roztwory dyspersyjne w wodzie.

Naturalne występowanie: owoce i warzywa, głównie  miąższ i skórka owoców cytrusowych

Otrzymywanie: beta-apo-8’-karotenal otrzymywany jest  z beta karotenu lub ekstrahowany z roślin, jednak do celów przemysłowych pozyskiwany jest w wyniku syntezy chemicznej.

Dzienne spożycie: 0,05 mg/kg m. c.

Metabolizm: E 160e jest wchłaniany w niewielkim stopniu w jelicie (ok. 15%), w większości jest wydalany z kałem. Związek ten jest metabolizowany do witaminy A (jest formą prowitaminy A), i razem z tą witaminą może kumulować się w wątrobie.

Funkcje w żywności: Nadaje żywności barwę pomarańczowo- żółtą, często występuje w połączeniu z przeciwutleniaczami i beta karotenem.




Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

E 160e beta-apo-8′-karotenal zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 160e jest stosowany do barwienia serów topionych, serów w plastrach, serków do smarowania pieczywa. Barwnik ten znajduje się także w aromatyzowanych napojach bezalkoholowych, konserwach z czerwonych owoców, lodach czy sosach. Można go także znaleźć w przyprawach, wędzonych rybach, pastach rybnych, musztardach.

Beta-apo-8’-karotenal znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i chemicznym.

 

E 160e beta-apo-8′-karotenal możliwe działanie niepożądane

E 160e uznawany jest za barwnik nieszkodliwy, chociaż spożywany w dużych ilościach, jak większość karotenoidów, może powodować zabarwienie skóry na żółto. Ponieważ aldehyd karotenowy jest prowitaminą A i może kumulować się w wątrobie, spożywany w dużych ilościach może przyczynić się do przedawkowania witaminy A w organizmie. U osób szczególnie wrażliwych beta-apo-8’-karotenal może wywołać alergię.

2 komentarze

  • Photopolis says:

    W trakcie poszukiwania w sieci informacji znalazłam ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie wpadał, żeby poczytać nowe rzeczy.

  • ZdrowieNatura324 says:

    Dziękuje za komentarz 🙂 jest mi bardzo miło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.

Aloes zwyczajny- łac. Aloe vera

Aloes zwyczajny, aloes barbadoski (Aloe vera) o najpopularniejszy gatunek aloesu, wykorzystywany w medycynie i kosmetyce, uprawiany na szeroką skalę w celu

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica)

Jabłoń domowa (łac. Malus domestica) to najczęściej uprawiane drzewo owocowe o soczystych i smacznych owocach, dostępnych w wielu odmianach przez cały rok

Morela łac. Prunus Armenica

Morela, to soczysty, smaczny owoc, pochodzący z Azji, który dostarcza wiele cennych witamin i minerałów do naszego organizmu

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Jak stosować syrop z mniszka

Mniszek lekarski to popularny chwast. Z kwiatów mniszka w kwietniu sporządza się syrop cukrowy, który wspomaga odporność oraz pomaga przy uporczywym kaszlu

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.